Sponzor rubriky

Rady pro úspěšné pěstování plaménků

Vložil | 6.5.2024 | Žádné komentáře | OKRASNÁ ZAHRADA

Klematis je velmi populární pnoucí rostlina. Toužíte si ozdobit plot, pergolu či zídku? Pak je pro Vás klematis správnou volbou. Tyto rostliny jsou velmi oblíbené díky velikosti květu, u některých kultivarů jsou opravdu rozměrné. Další jejich předností je doba kvetení, kvetou totiž velmi dlouho, a dokonce i několikrát za sezonu.

Pokud jde o jarní práce při pěstování dřevin rodu Clematis, zde je několik tipů:

PROŘEZÁVÁNÍ

Jaro je ideální čas na prořezávání. Odstraňte suché a poškozené větve a také všechny slabé výhonky. Ujistěte se, že zachováte zdravé a silné výhonky, které budou podporovat růst rostliny a bohaté kvetení.

PŘIHNOJENÍ

V této době je vhodné aplikovat hnojivo bohaté na fosfor, které podpoří tvorbu silných kořenů, zdravý růst rostliny a následné kvetení. Postupujte podle doporučení na obalu hnojiva a aplikujte ho kolem kořenů rostliny. Nezapomeňte ho zapravit do půdy.

DOPLNĚNÍ VODY

Klematis potřebuje pravidelnou zálivku, zejména v období růstu a kvetení. Voda by měla být aplikována hluboko do půdy, aby podpořila růst kořenů. Zároveň se vyvarujte nadměrnému zavlažování, které by mohlo vést k trvalému přemokření a následně ke hnilobě kořenů.

OPRAVA KONSTRUKCE

Pokud váš klematis roste jako popínavá rostlina, mějte na paměti, že bude potřebovat podporu. Na jaře je dobré stávající podpěrnou konstrukci zpevnit, aby rostlina měla dostatek opory, když začne růst. A je-li v zájmu klematis „roztáhnout“ do stran, přidejte další pole podpůrné konstrukce.

MULČOVÁNÍ

Mulčování kolem kořenů klematisu pomůže udržet vlhkost půdy, potlačí růst plevelů a v době extrémních teplot ochrání kořeny před extrémními teplotami. Na jaře můžete kolem rostliny přidat čerstvou vrstvu mulče, třeba v podobě drcené kůry.

POZOR NA MRAZY

I když je klematis poměrně odolný druh, mohou ho poškodit pozdní jarní mrazy, třeba ty kolem „Ledových mužů“.  Pokud jsou mrazy v předpovědi počasí, můžete rostlinu chránit zakrytím nebo přesunutím do chráněného prostoru (to v případě, že je v přenosné nádobě).

Dodržování těchto tipů vám pomůže udržet klematis zdravý a podpořit jeho bohaté kvetení během celé sezóny.

NÁVOD NA PĚSTOVÁNÍ

Clematis, známý též jako plamének, je krásná popínavá rostlina, která může při správné péči a údržbě dlouhodobě zdobit vaši zahradu či předzahrádku.

Výběr stanoviště: rostlina preferuje slunné a teplé místo, ale snese i mírný polostín. Mějte na paměti, že nadzemní část rostliny může být vystavena plnému slunci, ale kořeny by měly být zastíněny.

Půda a výsadba: klematis upřednostňuje čerstvou, humózní a vápenitou půdu, do které můžete přidat uleželý hnůj. Vyhlubte jámu a na dno dejte drenáž. Sazenici namočte do vody a vysaďte ji tak, aby horní povrch kořenového balu byl 10–15 cm pod povrchem půdy. Pokud plamének vysazujete ke zdi, zachovejte odstup zhruba 50 cm.

Opěrná konstrukce: tyto popínavky potřebují oporu, aby se k ní mohly přichycovat listovými úponkami. Opěrný prvek by neměl být silnější než 25 mm, jinak se rostlina těžko přichytí. Volte trvanlivé materiály, např. impregnované dřevo, pozinkovaný kov nebo plast.

Řez: plaménky jsou krásné popínavé rostliny a správný řez je klíčový nejen pro jejich zdravý růst, ale i bohaté kvetení. A jak je správně řezat? Zásadně podle způsobu a průběhu kvetení:

Plaménky kvetoucí na jaře (duben a květen)

Do této skupiny patří plamének alpský (Clematis alpina) a plamének horský (Clematis montana). Po odkvětu se zkracují postranní výhony asi o 30 cm a každé 3 roky je vhodné provést silnější řez na 50–100 cm, aby se předešlo stárnutí rostlin.

Velkokvěté, dvakrát kvetoucí plaménky

Tyto hybridy kvetou na loňském dřevě a poté na letorostech. Zimní řez provádíme v listopadu nebo prosinci, seřízněte slabé a poškozené výhony až k místu nasazení. Rovnoměrná kostra z výhonů by měla zůstat zachována, zkraťte ji ale asi o čtvrtinu. Letní řez se provádí po prvním kvetení, odstřihněte odkvetlé květy/plodenství spolu s párem listů ležících pod nimi. Plamének následně vyraší a vykvete podruhé, zhruba tak za šest týdnů.

Plaménky kvetoucí v létě

K těmto rostlinám patří plamének vlašský (Clematis viticella) a jeho odrůdy, např. Clematis ‘Jackmanii’, kvetou pouze na letorostech. Prořezávají se na konci podzimu a v létě po prvním kvetení.

 

Pamatujte, že správný řez závisí na konkrétní odrůdě plaménku, takže se zaměřte na dobu kvetení a postupujte podle uvedených skupin!

Autor příspěvku: Ing. Jan Stropnický


 

Nejen při pěstování plaménků vám rádi pomůžeme!. Máte-li o výrobky pro pěstování plodin na zahradě a zahrádce  (substráty, hnojiva, kondicionéry růstu aj.) zájem, seznamte se s nabídkou  zahradních center společnosti Rašelina a.s. na stránkách  www.raselinazc.cz. Podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže! A pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, využijte eshop.raselina.cz

 

Komentáře