Sponzor rubriky

Rady pro správné pěstování okurek

Vložil | 4.6.2024 | Žádné komentáře | UŽITKOVÁ ZAHRADA

Studené týdny jsou už snad definitivně za námi a vysázené okurky by měly začít růst. Přinášíme pár rad našich čtenářů, jak uspět a mít bohatou sklizeň…

okurky_5Abychom byli při pěstování této oblíbené plodové zeleniny úspěšní, musíme dodržovat některé zásady, které jsou pro jejich dobrou sklizeň a chuť důležité.

KVALITNÍ STANOVIŠTĚ

Před tím, než budeme okurky vysévat nebo vysazovat, musíme si připravit záhony. Okurky mají rádi výživné humózní půdy, proto je dobré dodat před výsadbou do půdy uleželý chlévský hnůj, kompost nebo minerální hnojivo. Před výsadbou bychom neměli používat herbicidy, na jejich rezidua jsou okurky velmi citlivé.

VÝBĚR SPRÁVNÉ ODRŮDY

Pro výsev bychom měli mít v každém případě k dispozici čerstvá semena a použít nejlépe hybridní osivo F1. F1 jsou vyšlechtěné tak, aby dobře odolávaly chladovým šokům a z nepřízně počasí se v krátké dokázaly vzpamatovat. Zároveň by měly být zárukou vyrovnané kvalitní úrody a dobré chuti. A pokud nemáme podmínky pro výsev, vybereme tu správnou a oblíbenou odrůdu z nabízene sadby.

okurky_2STŘÍDÁNÍ PLODIN A MULČOVÁNÍ

Z hlediska předcházejících kultur bychom neměli dávat okurky na stejné stanoviště vícekrát po sobě (z důvodu silného tlaku půdních houbových chorob) a nebo na místa kde jsme pěstovali v předešlém roce brambory, popř. zahradní jahody. Ideální předplodinou je hrách, fazole, řepa a nebo cibule. Pokud chceme zajistit zejména v době střídání teplot vysazeným okurkám kvalitní růst kořenů a nebo ideální podmínky pro klíčení semínek, je dobré použít černou netkanou textilii, která půdu pod ní prohřívá a udržuje bez výkyvů teplot.

KAM S DLOUHÝMI LODYHAMI

Někteří zahrádkáři pěstují odrůdy polních okurek, které mohou bez problémů po celou dobu vegetace ležet na záhoně. Daleko lepší ale je, použít nějakou pevnou oporu. Jsou to buď ocelové šroubovice, které se běžně prodávají a nebo si můžeme nějakou oporu v podobě dřevěné nebo drátěné rozebíratelné konstrukce vyrobit. Docela zajímavým nápadem je pěstování okurek na pletivu, které se v místě, kde okurky máme, přiváže k do země zaraženým kůlům. Po něm pak lodyhy bez problémů šplhají.

ZÁLIVKA A HNOJENÍ

Tady je třeba respektovat to, že okurky absolutně nesnášejí studenou vodu, stejně tak jako ji nemají rády třeba papriky nebo melouny. Hadicí bychom zalévat mohli, je ale důležité abychom čerpadlem brali vodu z nějaké velké nádoby, kde se měla šanci alespoň trochu ohřát. Nikdy nezaléváme na list, ale pouze ke kořenům. To proto, abychom nepodporovali tvorbu plísní. I když někteří pěstitelé říkají, že základní hnojení v podobě minerálních hnojiv nebo kvalitního hnoje před výsadbou stačí, většinou to pravda nebývá. Okurky mají poměrně slabý kořenový systém, který je navíc náchylný na sucho i přemokření. A stejně tak nesnáší okopávání!

okurky_4Deficit ve výživě se většinou velice brzy projeví na listech, dále pak nevyrovnaným nakvétáním či následně na plodech, jež se špatně vyvíjí. Během vegetace proto okurky přihnojujeme, nejlépe speciálními hnojivy na plodovou zeleninu. Nedostatek fosforu způsobuje matné bronzově zelené zbarvení plodů a nedostatek draslíku se projevuje na listech, kde se vytváří mezižeberní nekróza. Vyšší dávky dusíku způsobují oddálení kvetení a jeho nedostatek během dozrávání plodů má za následek jejich špatný vývoj.

CHEMICKÁ OCHRANA

V současné době je asi největším problémem plíseň, které se v tomto teplém a vlhkém počasí velice dobře daří. Pokud nezasáhneme, může nenávratně zničit celou úrodu, je tedy třeba včas provést postřik, poradíme se v odborné prodejně (přípravky se neudtále mění). Při aplikaci postupujeme podle návodu na etiketě nebo na příbalovém letáku a dodržet musíme také ochrannou lhůtu. To znamená nejkratší přípustný interval mezi posledním ošetřením a sklizní!

A PROČ PĚSTOVAT OKURKY?

Okurky jsou skvělou plodinou pro pěstování na zahrádce. Zde je několik důvodů, proč byste měli zvážit pěstování okurek:

1. Chuťová rozmanitost: okurky jsou osvěžující a chutné. Můžete je konzumovat syrové, nakládané nebo je přidávat do salátů a sendvičů.
2. Snadná péče: okurky jsou relativně nenáročné na péči. Stačí jim zajistit slunečné stanoviště, pravidelnou zálivku a vhodnou půdu.
3. Vysoký obsah vody: okurky jsou téměř z 95 % složeny z vody, což je skvělé pro hydrataci.
4. Bohatá úroda: při správné péči můžete sklízet velké množství okurek. Například na zahrádce o rozloze 24 m² lze každoročně sklízet 80 až 120 kg okurek.
5. Zdravotní přínosy: okurky jsou bohaté na vitamíny a minerály, jako je vitamín C, draslík a hořčík.

Pokud se rozhodnete pěstovat okurky, měli byste dbát na správný výběr sazenic, vhodné stanoviště, pravidelnou zálivku a ochranu před škůdci a nemocemi. Ať vám letošní okurková úroda vyroste k dokonalosti!

Autor příspěvku: ing. Jan Stropnický


Co se vám může hodit?

farmarsky_kompostPro vylepšení půdy před výsadbou doporučujeme Vitahumin – farmářský kompost. Jedná se o organické hnojivo vyráběné homogenizací a kompostováním látek obsahujících rozložitelné organické látky a rostlinné živiny. Dodává se jím do půdy organická hmota, mikroorganizmy k oživení biologické činnost půdy a základní živiny. Hodnota pH kompostu přispívá k úpravě nežádoucí kyselé reakce půd. K benefitům patří: upravuje strukturu lehkých, zvláště písčitých půd, zlepšuje jejich schopnost držet vláhu a omezuje vyplavování živin z nich. U těžkých půd upravuje jejich nevhodnou hutnost a s ní související nedostatečnou provzdušněnost, zároveň dodává potřebné množství živin pro dobrý růst rostlin.

cereritAsi nejjednodušším způsobem přihnojování okurek během vegetace je použití známého a osvědčeného hnojiva Cererit. Jedná se o bezchloridové granulované hnojivo se stopovými prvky (NPK (+MgO, +S) 8-13-11 (+2, +15) s B, Cu, Mo a Zn) určené k výživě ovoce, zeleniny, chmele a okrasných rostlin. Používá se pro pěstování zeleniny, ovocných a okrasných keřů, trvalek a ostatních zahradních rostlin. Dávkování pro plodovou zeleninu je cca 40 – 60 gramů na m2.

Revitalizační organický substrát je určen zejména pro pěstování zeleniny na venkovních záhonech, které jsou ohroženy působením sucha, kde svojí strukturou pomáhá k zadržování vody v půdním profilu. Substrát se přidává do záhonů při jeho jarní či podzimní přípravě v dávce cca 1:1 s místní zeminou. Substrát je vhodný také k výsadbě ovocných i okrasných stromů a keřů, mimo druhy kyselomilné. Substrát obsahuje vododržné minerály, které díky své nasákavosti přijímají větší množství vody a živin, které v období sucha pozvolně uvolňují zpět do půdy. Rostliny tak získají vláhu a výživu i v nepříznivé době a jsou mnohem odolnější před negativními vlivy, jako jsou například choroby.

hnojivo_plod_kvetK přihnojování okurek můžeme použít také hnojivo Hortilon Premium PLOD A KVĚT, které obsahuje všechny potřebné živiny včetně mikroprvků pro výživu rostlin v průběhu celé vegetace. Svým složením podporuje růst i kvetení a následně také větší násadu plodů. K benefitům patří jistě i vysoký obsah fosforu, jež podporuje násadu květů a následnou tvorbu plodů, 100 % rozpustnost ve vodě a fakt, že živiny včetně mikroprvků v chelátové podobě jsou pro rostliny přítomny ve snadno přijatelné a vysoce účinné formě.

Máte-li zájem o další výrobky z produkce společnosti Rašelina a.s. Soběslav (substráty, hnojiva, kondicionéry růstu aj.), které vám při  výsadbě zahradních rostlin jistě pomohou, můžete se seznámit i s nabídkou jejich zahradních center na www.raselinazc.cz. Podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže! A pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, využijte eshop.raselina.cz

Komentáře