Uzení společně s grilováním patří k nejstarším metodám přípravy jídla. Dneska si povíme, jak lze tyto dvě metody skloubit dohromady. Udit se dá samozřejmě na klasických kotlových grilech, ale také na moderních plynových.
INTENZIVNĚJŠÍ CHUŤ A VÝRAZNĚJŠÍ AROMA
Kromě toho, že se uzení používá ke konzervaci potravin, slouží také k posílení chuti a zesílení aroma. Nejčastěji se udí různé druhy masa, ale stejně dobře chutnají také uzené sýry a velkou lahůdkou je i zauzená zelenina. Díky široké nabídce máte možnost vybrat si z mnoha různých možností na čem udit. Obvykle se k uzení používají různé druhy dřeva, a to buď v podobě udících lupínků, špalíků nebo udícího prachu.
K uzení se používá například dřevo z ovocných stromů (jabloň, třešeň atd.), také dřevo ze sudů od Whisky (lze se setkat s příchutěmi Jim Beam nebo Jack Daniels) nebo třeba cedr, olše nebo akát, ale narazit můžete i na udící dřevo z exotických stromů.
Absolutní udící špičku představuje dubové nebo bukové dřevo. Je však třeba zdůraznit, že akátové, ale i dubové dřevo se musí zbavit kůry. Jinak by bylo maso vyuzené tímto druhem dřeva nepřiměřeně hořké, a byť by se možná dalo sníst, rozhodně byste si na něm nepochutnali. Jestli se pro uzení nějaké dřevo vyloženě nehodí, pak je to dřevo z jehličnatých stromů, které masu místo příjemného aroma dodají odporný terpentýnový zápach. Samozřejmě že se k uzení nehodí ani dřevo od truhlářů, které může být napuštěno různými mořidly, laky nebo lazurami.
NE KAŽDÉ DŘEVO SE HODÍ KE KAŽDÉMU MASU
Při výběru příchuti byste kromě své chuti měli zohlednit také to, jaký druh masa nebo obecně jaké jídlo chcete na svém zahradním grilu udit. Například udící lupínky vyrobené z jabloňového dřeva se hodí k rybám nebo grilované zelenině, ale s vepřovým nebo drůbežím masem už tolik chuťově neladí. Třešňové lupínky skvěle pásnou k vepřovému a zelenině, pekanové dřevo je jako dělané k dochucování kuřete a drůbežího masa obecně a třeba lupínky ze sudů od whisky báječně ladí s hovězím nebo jehněčím masem.
JAK PŘI UZENÍ NA GRILU POSTUPOVAT A NA ČEM VŠEM SE DÁ UDIT?
Základem uzení na grilu je roztopit gril na co nejnižší teplotu, aby udící lupínky nebo jiné prostředky k uzení, neshořely za příliš krátkou dobu, během níž by nestihly dodat masu nebo jinému pokrmu výraznější chuť a silnější aroma.
Možností jak na zahradním grilu použít udící lupínky, odštěpky a další prostředky k uzení je několik. Prodávají se například speciální krabičky a boxy, do kterých se dají navlhčené lupínky, zapálí se a box se položí na rošt. U některých moderních plynových grilů je dokonce součástí grilovací plochy přihrádka na udící box nebo krabičku. Ale udit na grilu se dá i bez těchto šikovných vychytávek. Lupínky můžete například položit jen tak na grilovací rošt bezprostředně vedle masa, ryby nebo jiného pokrmu, přiklopíte poklop a udíte.
Nezapomínejte ale, že udící lupínky jsou velmi tenké a na rozpáleném grilu by brzy shořeli a maso by příliš nedochutili. Proto je dobré je před započetím uzení trochu namočit do obyčejné vody a teprve potom dát na gril. Udit se dá i dalšími způsoby. Například na speciálním prkénku z cedrového, olšového, ale i jiného dřeva. Prkýnko se používá jednoduše tak, že na něj položíte například filet z lososa a ten pak dáte na rozpálený grilovací rošt a udíte. Lupínky také můžete položit klidně jen tak na grilovací rošt vedle masa nebo ryby a i bez různých udících pomůcek můžete dosáhnout kvalitního zauzení.
Uzení studeným kouřem je dříve hojně používaná technika konzervace potravin, která se pro svou časovou náročnost stává stále méně používanou. Uzení studeným kouřem v udírně trvá i několik dní a vyžaduje udírnu s trvalou regulací výkonu nebo takřka permanentní dozor. Základem této techniky je roztopit oheň na co nejnižší teplotu a zároveň dosáhnout co nejintenzivnějšího kouře.
V první fázi by teplota ohně měla dosahovat zhruba 20 stupňů. Po několika hodinách by se teplota měl navýšit cca na 25 stupňů. Vzhledem k tomu, že uzení studeným kouřem je, jak už bylo řečeno, časově velmi náročné, je nezbytné, aby se oheň v průběhu celého procesu příliš nerozhořel. Jinak by se v udírně příliš zvýšila teplota a výsledný efekt by nebyl takový, jaký jsme původně očekávali. Při uzení studeným kouřem také neprohrabáváme ohniště, abychom nerozvířili popel a nezaprášili jím maso nebo jiný k uzení určený pokrm.
Na zahradních grilech se dá uzení zastudena docílit pomocí generátoru studeného kouře a udícího prachu. Ten nasypete do generátoru a zapálíte ho. Uzení studeným kouřem na grilu trvá také dlouho, ale o poznání méně než v klasické udírně. Doba uzení se pohybuje v rozmezí 8 až 10 hodin. Je však třeba počítat s tím, že některé potraviny, aby bylo způsobilé pro uzení, je třeba nechat před uzením vyzrát.
Vydařenou zahradní párty, a nebo jen klidné posezení se sousedy, přeje váš partner pro zahradu Vladeko s.r.o Tachlovice