V současné době je nejvyšší čas na výsevy paprik a tak si pojďme připomenout co dělat, aby se nám následně ve skleníku, a nebo na záhoně, pěstování této plodové zeleniny dařilo….
Novinky v sortimentu paprik pro letošní rok:
ORAHORN: beraní roh, poloraná, ORANŽOVÁ, lesklý plod, dlouhý 18-20 cm, určeno pro přímý konzum nebo k nakládání celých plodů, výnosná odrůda.
YALA: malá plodem (8 – 10 cm), sladká chuť, kvalitní silná dužina.
NELA F1: raná odrůda, plody hmotnosti cca 250 g, pěstování ve skleníku, fóliovníku i na volných plochách, šťavnatá chuť, světle zelené plody, z hlediska sklizně jedna z prvních paprik pro konzumaci.
THALIA F1: plody dlouhé až 20 cm, nasládlá chuť, vysoké výnosy, v konzumní zralosti sytě žlutá barva plodu, lesklá.
KASANDRA F1: poloraná odrůda, bohatý výnos, pěstování na záhonech i ve skleníku, šťavnatá, se silnou dužinou, v konzumní zralosti červená barva.
DVORANA: raná odrůda určená pro pěstování na volných plochách, silnostěnné plody, oranžová barva v konzumní zralosti, váha plodů cca 130 g
Základem pro vypěstování silných, zdravých a pevných sazenic, které se po výsadbě rychle uchytí a plynule pokračují v růstu, je: a) nevysévat příliš brzy, b) zvolit správný výsevní substrát, c) preventivně rostliny chránit proti houbovým chorobám, d) poskytnout sazenicím dostatek místa, e) zajistit jim i odpovídající teploty v závislosti na délce a intenzitě slunečního svitu.
Postup správného výsevu krok za krokem
Pro výsev použijeme kvalitní výsevní substrát s nízkým obsahem živin a upraveným pH v rozmezí 6-8. Zeminy kyselejší a směsi obsahující hnojiva jsou pro výsev nevhodné, dobrý je také navlhčený hrubý agroperlit. Po výsevu udržujeme substrát přiměřeně vlhký, při teplotě 26 – 30 oC ve dne a 20 – 22 oC v noci. Jakmile se začnou objevovat děložní lístky, snížíme teplotu na 20-22 oC ve dne a 14-16 oC v noci. Malé semenáčky přepikýrujeme do pěstebního substrátu, protože pokud by i nadále zůstávaly ve výsevní směsi, trpěly by nedostatkem živin, což by se projevilo negativně na jejich kondici. Rostliny jsou pak nevyrovnané, často chlorotické. Důležité je také to, aby měly pro svůj růst a bezchybný vývoj dostatek místa, tj. 40-60 cm2 na jednu rostlinu, což odpovídá sponu zhruba 8×5 až 8×8 cm.
Teplota je pro růst velmi důležitá
Pro teplotu při předpěstování sadby platí jednoduchá zásada: čím kratší den a nižší intenzita světla, tím nižší teplota. Při prodlužujícím se dni a vyšší intenzitě světla můžeme teplotu zvýšit. Při předpěstování sadby zaléváme 2 až 3krát týdně tak, aby pěstební zemina byla mezi jednotlivými zálivkami přibližně stejnou dobu vlhká i suchá. Jedině tak zajistíme kořenům dostatečný přístup vzduchu a nedojde k jejich odumírání. Sazenice musí mít kořenové špičky stále bílé, jejich zhnědnutí je příznakem odumírání. K zálivce jedenkrát týdně můžeme přidat pomocný přípravek Algahumin, který podpoří lepší a rychlejší zakořenění rostlinek, lepší využití hnojiv, sníží účinek stresových faktorů a výkyvů teplot. Optimálně vyvinutá sazenice by měla být pevná, nepřerostlá, s prvními nasazenými květními poupaty. Stane-li se nám, že musíme vysazovat sazenice přerostlé, otrháme nejdříve všechny kvetoucí květy včetně případných základů malých plůdků.
Termín výsevu a výsadby
Paprika je náročná teplomilná zelenina, která nemá ráda střídání teplých a studených období, ani větší výkyvy teplot mezi dnem a nocí. Nejvhodnější jsou pro ni slunečné a chráněné polohy a půdy výhřevné, bohaté na humus i živiny s neutrální reakcí.
V osevním postupu je papriku nejlepší zařadit jako plodinu druhé tratě. Před výsadbou záhony pohnojíme plnohodnotnými hnojivy s obsahem mikro prvků při dodržení poměru hlavních živin N P K nejlépe 1,2:1:1,4. Chceme-li dosáhnout doopravdy špičkových výnosů a velkých plodů, provádíme pravidelně hnojivou zálivku lehce rozpustnými hnojivy nebo postřikem hnojivy přijatelnými přes listovou plochu. Nesmíme také opomenout, že některé odrůdy paprik mají vyšší nároky na vápník, který doplníme právě pravidelným přihnojením.
Ukázka léty prověřených odrůd
Hybrid AMYKA F1 patří tvarem i barvou do rodiny paprik AMY a SUPERAMY F1. Její tlustostěnné jehlance jsou rovněž bez antokyanu. V porovnání se SUPERAMY má AMYKA plody menší, jsou ale krásně tvarově vyrovnané a odrůda násadou obě své sestry překonává. Kromě přímého konzumu jsou její plody velmi vhodné i na plnění.
TAMINA F1 zaplňuje prázdné místo v paprikách rajčatového tvaru po tom, co ze sortimentu zmizela oblíbená odrůda JOVA. Hybridní TAMINA F1 ji plně nahradí a v mnoha směrech předčí. Rostlina je středně vysoká, pevná s bohatým olistěním. Plody jsou větší, zrající z tmavozelené do červené barvy. Dužina plodu je širší, šťavnatá a křehká. Tato raná polní odrůda je určená především pro sklizeň v botanické zralosti.
Na prvním obrázku paprika KVADRY, na druhém paprika OHNIVEC
Na prvním obrázku paprika KVADRY, na druhém paprika LUNGY
RADÚZA F1 je raná hybridní kapie s širším jehlancovitým plodem. Je určena především k polnímu pěstování a sklizni plodů v botanické (červené) zralosti a následnému zpracování. Vyniká výborným zdravotním stavem a vysokou násadou.
SASKIA F1 se vyznačuje zvláštní, hráškově zelenou barvou plodů v technické zralosti. Také chuť těchto velkých obdélníkovitých plodů je mimořádná, obdobně jako přizpůsobivost různým podmínkám prostředí. Vzrůst rostlin je vyšší, barva plodů v botanické zralosti tmavě červená.
Pěstování paprik není, podobně jako i jiné plodové zeleniny, zas až tak těžké, jak se zdá. Je ale potřeba dodržovat některé zásady, které jsme vám chtěli v tomto článku připomenout.
Autor příspěvku: ing. Jan Stropnický
Nabídka nejen pro výsevy paprik
Máte-li zájem o výrobky z produkce společnosti Rašelina a.s. Soběslav, které použijete při výsevu nejen paprik,(substráty, hnojiva, kondicionéry růstu aj.), seznamte se s nabídkou jejich zahradních center na www.raselinazc.cz. Podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže! A pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, využijte eshop.raselina.cz ….