Sponzor rubriky

Návod na pěstování vilínu, dřeviny, která kvete teď na konci zimy!

Vložil | 15 2, 2021 | Žádné komentáře | OKRASNÁ ZAHRADA

Hamamelis je okrasná dřevina, který svým vzhledem připomíná lísku. Jeho listy se v podzimním čase barví do červena a koncem zimy, popř. časně z jara dle počasí, nás potěší voňavými žlutými, červenými nebo i oranžovými květy. Jejich barva závisí na pěstovaném druhu.

Pokud chcete mít i v zimě barevně rozkvetlou zahradu, neměli byste na vilíny rozhodně zapomenout a včas je na předem vybrané místo v rámci jarního doplnění dřevin vysadit.

Základní charakteristika

Vilín (Hamamelis) je dřevina patřící mezi vilínovité (Hamamelidaceae) a celkem rozeznáváme čtyři druhy. Ty se vyskytují ve východní Asii a východních oblastech Severní Ameriky. Jsou ale pěstovány i u nás a ceněny hlavně pro své květy, které se objevují koncem zimy. Na zahradách a zahrádkách najdeme nejčastěji vilín prostřední, vilín měkký a vilín japonský. Ty se pak pěstují v mnoha dostupných a běžně prodávaných kultivarech.

Kam se v zahradě vilín hodí?

Vzhledem ke své okrasné hodnotě většinou jako solitérní dřevina do větších i menších realizací. Hamamelis potřebuje kolem sebe dostatek místa, to proto, aby se uplatnil v celé své kráse. Dorůstá do výšky dvou až čtyř metrů a je dlouhověký. V zahradách se s jinými dřevinami ve skupinách nekombinuje a nehodí se ani na pravidelně stříhané živé ploty. Kultivary se žlutými květy se ale často umisťují před „hradbu“ tmavých jehličnanů, na jejichž pozadí se skvěle v době květu vyjímají. Menší rostliny pěstujeme též jako nádobové, snadno je pak přeneseme do míst, odkud na ně třeba z oken kuchyně či obýváku dobře vidíme. A když odkvetou, mohou se posunout do kouta zahrady…

Jak složité je pěstování?

Vilínům se daří nejlépe na slunném stanovišti v místech s dostatečně vlhkou, propustnou a mírně kyselou půdou. Snáší i lehký polostín, mohou pak ale méně kvést. V našem klimatickém pásmu jsou mrazuvzdorné, vydrží běžně teploty pod  –20oC. Při sázení musíme počítat s tím, že se vilíny časem rozrostou a rovněž že tvarování řezem není moc žádoucí. Potřebují tedy hned od začátku dostatek místa! Na vápenatých stanovištích mohou trpět chlorózou (výjimkou je vilín viržinský) a rovněž jim vadí vysychání půdy v létě nebo trvalejší zamokření stanoviště v zimním období. To může vést až k zahnívání kořenů a následně i k úhynu celé rostliny. Z hlediska řezu se omezujeme pouze na likvidaci odumřelého dřeva po odkvětu. Chceme-li mít přece jen vilín více kompaktní, můžeme jeho větévky krátit během vegetace o dva až tři pupeny na koncích větví. Následně se pak keře rozvětví…

Nejčastější chyby

Vilíny nikdy neumisťujeme na suchá, vyprahlá stanoviště, protože je kromě deficitu vody může poškodit i letní úpal. V létě, a to platí i pro ideální místa, nesmíme zapomínat na kontrolu vodního stavu půdy, popř. zálivku. Hamamelis snáší špatně přesazování, následující rok jeho růst většinou stagnuje. Pokud to nevíme, může se stát, že jinak perspektivní keř skončí předčasně na kompostě!

Různé zajímavosti

Větvičky vilínů se hodí k rychlení, ve váze vydrží poměrně dlouho. Jeho kůra obsahuje hodně tříslovin, používá se tak v lékařství, kosmetice nebo přírodním léčitelství. A větévky Hamamelis jsou vhodné pro proutkaření (hledání vody). K řízkování se vilín nehodí. Špatně, a to i po stimulaci, totiž „pouští“ nové kořínky!

Které barevné variety vybrat?

Oranžově červené – H. mollis ´Brevipetala´ nebo H. x intermadia ´Ruby Glow´; růžové – H. vernalis ´Carnea´; žlutočervené – H. virginiana ´Rubescens´; červené – H. x intermedia ´Rubin´, popř. ´Friesia´; měděně červené – H. x intermedia ´Diane´; tmavě červené – H. japonica var. flavo-purpurescens ´Carmine Red´ nebo  H. japonica var. flavo-purpurescens ´Adonis´.

Autor příspěvku: Jan Stropnický


Co se může hodit?

Třeba Zahradní rašelinu na vylepšení vlastností půdy budete při jarní výsadbě vilínů docela jistě potřebovat! Nejen tu nabízí společnost Rašelina a.s. Soběslav  pro jarní práce na zahradách a zahrádkách. Seznamte se s ucelenou nabídkou našich zahradních center na www.raselinazc.cz. Podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže! A pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, využijte eshop.raselina.cz. Teď v době coronavirové pandemie je to bezpečný a rychlý způsob, jak získat vše, co pro pěstování potřebujete!

Komentáře