Ano i ne. V některých případech jsou užitečné, jindy zas mohou napáchat nenávratné škody na přezimující zelenině, česneku nebo ovocných stromcích. V každém případě je ale třeba s nimi při současném průběhu zimy počítat a proti jejich nežádoucím účinkům zahradu chránit.
Podle definice meteorologů je holomráz stav počasí, kdy teploty padají hluboko pod nulu a ochlazují zemský povrch. Sníh, který by vytvořil přirozenou tepelnou izolaci půdy, chybí, a ta se tak díky neustálým poklesům teploty ochlazuje, což způsobuje její promrzání do velkých hloubek.
Nízké teploty bez sněhové pokrývky, které nás asi teď po určitou dobu neminou, přidělávají zahrádkářům starosti. Na druhou stranu mohou být ale holomrazy i užitečné, protože působí jako přirozená desinfekce půdy. Díky nim nemohou přezimovat spóry padlí nebo některé druhy savého hmyzu a vymrznou i nenávidění slimáci!
Holomrazy trpí nejvíce rostliny, které jsme vysadili na podzim, hlavně česnek. Ten totiž mohl díky předcházejícímu teplému počasí částečně „povylézt“ a současné nízké teploty, které zapříčiní promrznutí země do větší hloubky, ho spolehlivě zničí! Jedinou možností, jak tomu předejít, je použití zimní ochrany (vrstva mulče z pilin, substrátu nebo kůry, zakrytí chvojím, popř. využití netkané textilie).
Pokud jsou mrazy po celý den a přitom bude zatažená obloha, je to lepší, než když klesají noční teploty hluboko pod bod mrazu a přes den svítí sluníčko. I když je teprve únor, má určitou sílu a rostliny doslova „vytahuje“ ze země. A noční mrazíky je pak spálí!
Holomrazy bývají každý rok a připravit se na ně je těžké. Jediný způsob, jak zabránit nevratným škodám, je zimní kryt a správně provedená podzimní výsadba (agrotechnické termíny).
Jak rostliny před holomrazy chránit?
Přezimující zelenina: pokud necháváme na záhonech přes zimu např. růžičkovou kapustu nebo kadeřávek, přikrýváme je netkanou textilií. Volíme zásadně bílou (odráží sluneční paprsky, tmavá pomáhá produkci tepla) vyšší gramáže, která je výrobcem doporučována speciálně pro zimní ochranu kultur. Pokud je přes den zataženo, ponecháváme ji na záhonech trvale, svítí-li sluníčko, můžeme ji ráno z rostlin odstranit a večer zase vrátit zpět.
Trvalky: plochy, kde přezimují okrasné trvalky, kryjeme jemnějším chvojím nebo listím z ovocných stromů. Slámu raději nepoužíváme, slouží jako výborný úkryt hrabošům. Raději opatřně přisypeme kolem vrstvičku rašelinového substrátu.
Mobilní zeleň: nádoby, které nemůžeme kvůli jejich velikosti na zimu uklidit, obalujeme izolační hmotou (polystyrén, hadry, papír nebo stará bublinková fólie) a převazujeme provázky.
Okrasná zeleň: choulostivější druhy (informace o zimovzdornosti získáme z popisu pěstování) kryjeme podobně jako zeleninu bílou netkanou textilií, která nám kromě zimní ochrany poslouží dobře i proti ostrému slunci, které může zejména na konci zimy poškodit listy rododendronů, kalin a dalších stálezelených druhů rostlin.
Autor příspěvku: Ing. Jan Stropnický
TIP RAŠELINA a.s.
Pro ochranu výše uvedených druhů rostlin před mrazem můžeme kromě klasického chvojí použít také netkanou textilii. Ta je vyrobena z bílé tkaniny s gramáží 17g/m2, která zajišťuje nejen pevnost, kvalitu a UV stabilizaci, ale dokonale chrání před mrazem, nárazy větru a teplotními výkyvy. V e-shopu k dostání za 115 Kč, rozměry 10 x 3,2 metru
K ochraně kořenového systému hlavně mělčeji kořenících rostlin je možné i teď v období mrazů použít sypký pytlovaný Zahradnický substrát B univerzální. Ten kromě „zateplení“ kořenů dodá na jaře rostlinám vše, co potřebují! Je vyroben ze směsi kvalitních rašelin, minerálního kombinovaného hnojiva se stopovými prvky a jemně mletého dolomitického vápence. Je vhodný pro rostliny vyžadující vyšší zásobu živin. V e-shopu k dostání za 49 Kč, balení 20 litrů
K zamyšlení na závěr: věděli jste, že proti nepříznivým účinkům holomrazů pomáhá i vodní plocha v zahradě, koupací nebo okrasné jezírko, s rybami i bez něj? Jedná se totiž o zdroj vyšší vzdušné vlhkosti, která pomáhá rostlinám (např. známým japonským javorům) lépe přečkat období s nízkými teplotami. Přemýšlejte v letošním roce o jeho výstavbě, vaší zahradě tím jenom prospějete. A bude-li koupací, o to lépe. Hlavně děti to ocení…
Máte-li zájem o další výrobky z naší produkce (substráty, hnojiva, kondicionéry růstu aj.), navštivte eshop.raselina.cz , popř. stránky s nabídkou našich zahradních center na www.raselinazc.cz. A nebo se s dotazem na dostupnost konkrétního výrobku obraťte telefonicky či prostřednictvím e-mailu na naše obchodní zástupce.