Sponzor rubriky

Má smysl vysévat staré osivo?

Vložil | 11.1.2023 | Žádné komentáře | UŽITKOVÁ ZAHRADA

Je tady nová pěstitelská sezóna, a s ní i první lednové výsevy. Začínáme obcházet zahradní centra, díváme se do zásuvek ve stole a zjišťujeme, jaká semínka jsou k dispozici. A často se nám stává, že najdeme osivo, která jsme v loňském roce zakoupili, nevyseli, popřípadě zužitkovali jenom jeho část.

Hlavně ti starší a šetřivější pěstitelé si pak následně kladou otázku: „Máme pro letošní výsevy použít semena, u kterých neznáme spolehlivě původ, popřípadě už stoprocentně víme, že jsou stará? Budou klíčit a dají základ kvalitní úrodě nebo jen ztrácíme čas a je lepší je zlikvidovat a koupit nová?“

Jak se rozhodnout a správně postupovat? Možností je vždycky více, pojďme se na ně podívat…

1. v načatém sáčku nám zbyla semena z loňského roku, podle datumu ale vidíme, že prošlá ještě nejsou

V tomto případě se o klíčivost strachovat nemusíme, protože doba expirace (vypršení lhůty) překročena není. Semena patrně vyklíčí bez problémů a my získáme zdravou a silnou sadbu. Důležité ale je, jak byla semena skladována. Pokud jsme je našli v suchu a chladu, klíčivost většinou neklesá a nezmenšuje se ani jejich vitalita nebo klíčivá energie, která má následně vliv na vzcházení. A věřte nebo ne, jsou mezi semeny zeleniny i taková, která jsou raději, když někde třeba rok tzv. „přeléhají“. Do této skupiny patří hlavně okurky.

2. v zásuvce jsme našli semena, která jsme nakoupili dříve a podle datumu spotřeby na sáčku už prošlá jsou. Sáček však poškozený ani otevřený není!

Pokud se k semenům nedostala voda, byla skladována v suchu a v bezmrazé místnosti, není důvod se o jejich klíčivost obávat. Jsou ale i rostliny, které mají velmi krátkou dobu klíčivosti (např. cibule nebo černý kořen) a po vypršení doby expirace stoprocentně klíčit nebudou!

3. k dispozici máme semena, která nejsou v originálním balení a o jejich době expirace nevíme nic

V takovémto případě doporučujeme jednoznačně zkoušku klíčivosti, kterou ale můžeme provést u jakéhokoliv osiva. A jak při ní správně postupovat?

Jednoduchá zkouška klíčivosti

Ze semínek, která chceme vysévat, odebereme malý vzorek. Jedná se třeba o 25, 50 nebo i 100 semen. Ta rozložíme na mělkou misku, na kterou jsme ale nejdříve nasypali jemný, vlhký písek. Teprve na něj rozložíme odpočítaná semena. Pokud jsou hodně drobná, je lepší na povrch písku položit savý papír (např. piják).  Nádobu následně zakryjeme sklem nebo dáme do igelitového sáčku. To proto, aby se v prostoru, kde semínka klíčí, držela stálá teplota a vlhkost.

Většina semen klíčí spolehlivě na světle, pouze pórek, okurky, salát, tykve anebo cibuli umístíme raději do tmy. Teplotu udržujeme v rozmezí 18-21 °C a vlhkost by měla být stálá. Během 14 dnů většina semínek spolehlivě vyklíčí, pouze celer, špenát, papriky nebo i mrkev klíčí až po 20 dnech. Po uplynutí této doby provedeme vyhodnocení. Z 25 testovaných kusů by mělo vyklíčit 18-20 semínek, z 50 kusů kolem 35–40 semínek a ze sta kusů alespoň 80. Osmdesátiprocentní klíčivost je totiž mezi pěstiteli brána jako dobrá.

Přehled semen a ztráty klíčivosti

Nejrychleji ztrácí svou klíčivost travní semeno, černý kořen a všechny cibuloviny. Je to asi po dvou letech od doporučené doby. 3 roky si ponechává klíčivost např. mangold, petržel, čínské nebo pekingské zelí. Fazole můžeme vysévat podobně jako hrách, papriku, špenát anebo vodníci i po čtyřech letech. 5 let po době expirace můžeme s dobrou klíčivostí počítat třeba u celeru, květáku, lilků, ředkviček či salátu. Až 6 let si svou klíčivost podrží semena brokolice, kapusty, kedlubny, okurky, tyčkových rajčat nebo tykve.

A co snižuje klíčivost v obecném slova smyslu? Je to především vlhkost a zdravotní stav osiva, důležitá je ale i teplota skladování. Ta by neměla přesahovat 15 oC, ideální je kolem 8 až 10 oC . Při teplotě nad 15 oC semena začínají dýchat a rychle ztrácí klíčivost. A projít by samozřejmě neměla ani mrazivým obdobím.

Jednoduchá rada na závěr…

I když je vidět, že vysévat starší semena můžeme docela úspěšně, vždycky je lepší si někdy kolem Vánoc udělat seznam toho, co chceme v nové sezoně pěstovat. A podle toho nakoupit potřebné množství semen. Čerstvá semena z produkce ověřených výrobců osiva jsou totiž skoro stoprocentní zárukou toho, že vypěstujeme zdravou zeleninu i krásné květiny a práce na zahrádce nás bude bavit.

Autor: ing. Jan Stropnický

Komentáře