Letní výživa rostlin je důležitá, aneb která hnojiva na co použít…

Vložil | 23.7.2021 | Žádné komentáře | HNOJENÍ NA ZAHRADĚ

Nejen léto, ale i pěstování rostlin jak užitkových, tak také okrasných, je v plném proudu. Naše rostliny mají nejvyšší nároky na živiny z celého vegetačního období a tak se musíme zamyslet nad tím, jak jim je dodáme. Střídání počasí, stejně tak jako i zvýšenému množství škůdců a chorob, odolávají bezesporu nejlépe zdraví jedinci bez výživových nedostatků. Nezapomínejme tedy vydatně hnojit!

Letní výživaO vlivu jednotlivých prvků na rostlinu je spousta odborných informací. Zde je malý přehled, který by měl znát každý zahrádkář a milovník květin nebo okrasných dřevin či zeleniny:

NPK – je základní řada prvků, ze kterých se hnojiva skládají. Odlišnými hodnotami jednotlivých složek, lze ovlivnit jednotlivé rostlinné části. N – dusík, základní prvek, který ovlivňuje hlavně růst zelené hmoty a následně vývoj plodů. P – fosfor je důležitý pro nakvétání, vývoj listových čepelí nebo sytost zbarvení rostliny. K – draslík pozitivně ovlivňuje vodní režim v rostlinách, umožňuje vyzrávat rostlinná pletiva, a ve vyšší míře zpomaluje rostlinný růst. Výčet vlastností těchto prvků je jen velmi obecný a je uveden pro lepší orientaci v dané problematice. Ostatní prvky byly dostatečně popsány již v předchozích článcích, a proto zde nejsou uvedeny.

Hnojení balkónových květin

Každé okno, balkón i terasu rozzáří vodopád květů balkónových květin. „Balkónovky“ mají jen velmi málo času, aby vytvořily dostatečnou zelenou hmotu a samozřejmě následné květy. Proto jim musíme dopomoci vhodným hnojením. Jde nám hlavně o květy, jejichž tvorbu podpoříme hnojivy s vyšším obsahem fosforu. Vhodná jsou jak kapalná – Hnojivo pro balkónové rostliny, tak vodorozpustná hnojiva – Hortilon Premium Balkón, kdy s počáteční vyšší cenou, oproti kapalnému hnojivu, získáme i více zálivky. U těchto balkónových květin platí, že hnojení provádíme každý týden.

Hnojení trvalek a okrasných dřevin

Trvalky, stejně tak jako okrasné dřeviny, je vhodné přihnojovat hnojivy s řízeným uvolňováním živin jako je Horticote Univerzal. Dle jednotlivých hnojiv aplikujeme zapravením do půdy. Výhoda těchto hnojiv je v jejich délce použití, protože většinou jedna aplikace nám vydrží po celou dobu vegetace. Alternativou jsou i kapalná hnojiva jako je Univerzal nebo vodorozpustný Hortilon Premium Okrasné dřeviny. Rostliny pomocí zálivky živiny rychleji přijmou, ale musíme provádět hnojení častěji.

Hnojení trávníku

Letní přísušky střídané bouřkami s velkým množstvím srážek a větší celková mechanická zátěž trávník opravdu vyčerpává. V dodání živin máme velký výběr. Použít můžeme minerální hnojivo s bonusem Horticerit – Hnojivo na trávník 3 v 1, které se rozhodí na plochu několikrát za sezónu a včetně hnojení také omezí výskytu mechů a upraví pH půdy. Také můžeme využít i živiny v organické formě – Organické hnojivo pro trávníky z řady Vita Natura, které obsahuje pouze rostlinné organické látky a které je vhodné pro ekologické zemědělství. Pokud chceme trávníku dodat živiny okamžitě, volíme vodorozpustné hnojivo Hrotilon Premium Trávník. Hnojiva na trávník mají vyšší podíl dusíku oproti ostatním prvkům, je to dáno potřebou zvýšit hustotu trávníku a jeho celkovou kompaktnost. To znamená lepší zapojení travního porostu, které je dáno zvýšenou schopností odnožování jednotlivých trav.

Hnojení s vyššími dávkami draslíku – tzv. podzimní hnojiva

Koncem léta, na to je ale ještě čas, můžeme začít používat hnojiva s vyššími dávkami draslíku. Jedná se například o vodorozpustné hnojivo Hortilon Premium Podzimní výživa , které zlepšuje hospodaření rostlin s vodou, ukončuje růst rostlin, a tím umožňuje vkládat potřebnou energii na zpevnění a vyzrání rostlinných pletiv před nastávajícím obdobím zimy. Někdy se používají tato hnojiva i tehdy, pokud nám mladý stromek velmi bujně roste a přitom má velmi slabý kmínek. Kmínek se zpevní a rostlinu nevysilují zbytečné délkové přírůstky.

Krásné léto a zdravé i bohatě rostoucí rostliny přeje Rašelina a.s. Soběslav


Co  možná využijete na zahradě a doma nejvíce?

Blendy_travnik_10kgHortiCerit – hnojivo pro trávník 3 v 1 s cereritem svým unikátním složením dává trávníkům hned 3 benefity: zajišťuje kompletní výživu trávníků, odstraňuje mech a upravuje pH půdy. V e-shopu za 240 Kč, 10 kg balení.

VH_1kg_hortilonpremium_BALKON_aVodorozpustné hnojivo Balkón je 100% vodorozpustné a obsahuje všechny potřebné živiny včetně mikroprvků, které jsou pro rostliny přítomny ve snadno přijatelné a vysoce účinné formě. Hnojivo svým vyváženým složením zajišťuje optimální výživu balkónových květin a zaručuje bohatou tvorbu květů a zdravý růst.V e-shopu za 88 Kč, 0,5 kg balení.


Při pěstování správně hnojených okrasných nebo užitkových rostlin vám pomohou i další výrobky z produkce společnosti Rašelina a.s. Soběslav. Můžete se s nimi seznámit třeba v nabídce zahradních center na www.raselinazc.cz. Podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže! A pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, či nemáte možnost nikam jezdit, využijte eshop.raselina.cz ….

 

Komentáře