Zahradní domky, které se běžně na trhu prodávají, jsou většinou bez povrchové úpravy. Je třeba je vhodně ošetřit proti vodě, sněhu, slunci, větru, ale i škůdcům a plísním. Ideální je proto koupě dřevostavby od výrobce, který sám kvalitní nátěr zajistí.
Jak natírat zahradní dřevěné domky? Každý preferuje svůj oblíbený odstín, případně i značku, kterou má vyzkoušenou. Často chce svůj domek i barevně sladit s okolním, pergolou i plotem. Druhů a typů barev je mnoho, záleží na vkusu.
Při výběru vhodného nátěru budete jako první stát před rozhodnutím, zda zvolit lazuru, která se vpije hlouběji do struktury dřeva, zdůrazní jeho strukturu a dá mu požadovaný tón, nebo dát přednost krycí barvě na dřevo. Lazura má své výhody, oproti barvě se vlivem počasí neloupe. Odpuzuje vodu a chrání dřevo nejen zvenku, ale i zevnitř. Proniká do hloubky dřeva a zajišťuje jeho pružnost a odolnost. Nátěr svépomocí zvládne každý, výsledek ale není stoprocentní.
Spousta dotazů se týká toho, jak zahradní domek natírat. První způsob je ten, že zahradní domek postavíte tak, jak ho dodavatel doveze. To znamená, že složíte nenatřené jen opracované dřevo. Sestavíte ho včetně střešní krytiny a ostatních doplňků. Natíráte až poté, kdy domek stojí. Tento postup má velké výhody, ale taky jedno velké mínus.
První velkou výhodou je to, že povrchová úprava natírání jde rychle a snadno. Naráz natíráte velkou relativně souvislou plochu. To znamená, že s nátěrem se lépe pracuje. Běžný zahradní domek o půdorysu 4 x 4 metry s terasou dokáže jeden člověk natřít celkem v pohodě během jednoho dne. Další výhodou je to, že pokud zvolíte tmavý odstín na plášť domku, vnitřní část domku můžete hned natřít něčím bezbarvým nebo světlejší barvou.
Částečným mínusem postupu ale není hledisko estetické, ale funkční. Když totiž natíráte domek, který už stojí, nedostanete se s barvou do míst, kde se setkávají dvě prkna nebo kde jsou spoje a kování. Tam prostě nemáte šanci se dostat, ať už používáte štětec, váleček nebo stříkací pistoli. To jsou místa, která nejste schopni natřít a povrchově ošetřit. Doufáte, že míra degenerace dřeva v těchto neošetřených spojích nebude tak závažná a vy ji prostě neřešíte. Přitom například z hlediska vlhkosti a plísní tato místa bez povrchové úpravy nejvíce trpí. Nicméně zhruba polovina zahradních domků se nastojato běžně natírá, protože svoji roli hraje i určitá pohodlnost.
Výrobce natře zahradní domek ještě v rozebraném stavu: pokud chcete, aby zahradní domek vydržel dlouho krásný a odolný vůči povětrnostním vlivům, vyberte si dodavatele, který zahradní domek natře ještě v rozebraném stavu. Už při výrobě se rozebraný domek dopraví do lakovny a každé prkno se vezme do ruky a kompletně natře, včetně spojů, drážek, kontaktů s kováním a podobně. V tu chvíli máte domek natřený kompletně zvenku i zevnitř.
Výhoda tohoto postupu je ta, že se barva dostane naprosto všude. I do spojových míst srubových zámků, kam se při nátěru již sestaveného domku nikdy nedostanete, což bezpochyby přispívá k životnosti celého zahradního domku. Tento postup má však i určitou nevýhodu. Pokud si například na venkovní plášť vyberete tmavý odstín, nelze při nátěru v rozebraném stavu naráz zvolit dva odstíny, venkovní tmavý a například vnitřní bezbarvý. Dodavatel proto většinou nátěr venkovního pláště musí dokončit až na místě, kdy dřevostavba už stojí a je kompletně natřena světlým odstínem, který vnitřní prostor opticky nezmenšuje.
Každý postavený zahradní domek se musí potýkat s rozmary přírody. Vadí mu slunce, déšť, mráz, ale i plíseň, dřevokazné houby a hmyz. Rozhodně tedy neuděláte chybu, když na kvalitním nátěru nebudete šetřit a zajistí jej pro vás ještě v rozebraném stavu přímo výrobce. Velkou odměnou pak bude nejen krásný vzhled, ale díky kompletní impregnaci i dlouhá životnost.
Autor příspěvku: Vladeko s.r.o Tachlovice
Pokračování příště…