Sponzor rubriky

Jaký si mám koupit gril?

Vložil | 30.3.2017 | 5 komentářů | GRILY A GRILOVÁNÍ

 

Vybrat gril není nic složitého a už vůbec to není věda. Chce si to jen sám sobě odpovědět na několik ne moc příjemných otázek a podle odpovědí (musí být ale upřímné) se rozhodnout.

jaký si mám koupit gril (7)Jak často chci grilovat?

Při výběru grilu je třeba si sám sobě odpověď na otázku, jak často chci a budu grilovat. Protože grilů existuje velmi široká škála, kdy ten nejlevnější pořídíte za pár stovek a ten nejdražší za pár stovek tisíc. A byla by blbost kupovat si gril za sto táců, když se grilování dostanete jednou o dovolený, a to si beztak jenom opečete buřta na klacku nad ohněm. Naopak pokud máte na grilování čas a chcete se mu věnovat, byla by škoda trávit každý víkend hrbením se u prťavého grilu, na kterém si ogrilujete tak maximálně pár klobásek a jednu kotletu.

Umím vůbec vařit?

Další otázkou, kterou byste si měli položit a hlavně na ní upřímně odpovědět, je jak moc umíte vařit. Moderní grily jsou koncipované tak, aby zvládly více kuchařských úkonů než jen opéct maso na rozpáleném roštu. Ke grilům nové generace se prodávají různé kusy litinového nádobí, samootáčecí špízy s motůrkem na grilování větších kusů masa a spousta dalších zajímavých komponentů, které dělají z grilu de facto univerzální kuchařské zařízení, které zvládne prakticky jakékoli jídlo, na které si zrovna vzpomenete. Takové grily ale mají smysl pouze pro ty, kteří jsou schopny takto široký okruh jídel uvařit. Pokud má někdo problémy i s opékáním buřtu nad ohněm, byl by hřích utratit peníze za něco, co ve výsledku člověk ani nevyužije.

jaký si mám koupit gril (5) jaký si mám koupit gril (3)

Mám na to?

Teď vstoupíme na o něco tenčí led než dosud. Budeme řešit otázku financí. Při výběru grilu by totiž neměla být opomenuta ani cena grilu a finanční možnosti kupujícího. Grilování a gril jsou sice super věci, které povznáší nejen blahem vrnící žaludky, ale i mysl nejednoho člověka, ale na druhou stranu grilovačka není středobod vesmíru. Takže při výběru grilu se raději pohybujte v takových cenových relacích, které si vaše portmonka může dovolit. Byla by škoda koupit si parádní gril se super příslušenstvím a pak každý víkend místo grilování steaků shánět brigády a melouchy, protože peníze z běžné gáže na pokrytí grilu nestačí.

jaký si mám koupit gril (1)Nezapomínejte, odkud jste

Nebojte se, žádné třídění grilů podle toho odkud pocházíte, jako je to u některých moravských vinařů, se konat nebude. Ale to odkud jste, respektive kde bydlíte, by na výběr grilu vliv mít mělo. Vezměte si situaci, kdy si fanda grilování zbrkle koupí špičkový kotlový gril na dřevěné uhlí velký jako prase a při návratu domů zjistí, že vlastně nemá zahradu, ani chatu a jediný místo, kde se dá grilovat je pidi balkón, na kterém se člověk nemůže hnout, ani když si jde sólo zapálit ranní cigárko. Vyhozený peníze a ještě bude člověk za osla. Aby taková situace nenastala, je třeba si vyhodnotit jaká je má výchozí pozice a jaké typy a velikosti grilů můžu využít. Pokud máte zahradu ne chatu, pak je to víceméně jedno. Chce to jen dát řeč se sousedy, zda jim nebude vadit, když jako místo pro gril označíte plácek u společného plotu oddělujícího vaše pozemky. Na panelákových nebo činžovních balkonech je to ale trochu jiné. Tady není obvykle místa nazbyt a tak se pro balkonové grilování hodí spíše menší modely grilů. Ty kotlové můžete předem zavrhnout, pokud tedy nejste milovník sousedských půtek. Na balkon si pořiďte raději plynový nebo elektrický gril, které nebudou vaše sousedy otravovat štiplavým kouřem a přitom si na nich připravíte maso stejně chutné jako na klasickém kotlovém grilu.

Příjemný vstup do grilovací sezony přeje Vladeko s.r.o Tachlovice, váš partner pro příjemné chvíle v zahradě.

5 komentářů

 1. Hanzy (4 roky  zpět)

  Dobrý den,
  kupoval prosím někdo plynový gril z https://www.alza.cz/hobby/plynove-grily/18855869.htm ?
  Měli jste s doručením problémy?
  Děkuji za odpověď
  H

 2. Marcelo (4 roky  zpět)

  Ja jsem si pořidil Weber Q 3000 podle recenzí a testov na (https://vas-pomocnik.cz/grily/). Maximálne spokojen, jednoduchý i na udržbu

 3. Kamila (5 roky  zpět)

  Plynový, na uhlí nebo radši elektrický? Já po přečtení tipů na https://www.covybrat.cz/jak-vybrat-zahradni-gril/ skončila u toho plynového.

  • Plynové grily (4 roky  zpět)

   Elektrické jsou nudné :). Chybí tam prostě ta klasika, která ke grilování patří. Takže za mě určitě plynové.

 4. Juraj (6 roky  zpět)

  My pořídili místo grilu zahradní krb (tady http://www.flamen.cz/cz/produkty-rozcestnik/designove-zahradni-krby/ ) a jsme maximálně spokojeni 🙂

Komentáře