Sponzor rubriky

Víte, jak správně připravit gril na hlavní grilovací sezónu?

Vložil | 26.2.2021 | Žádné komentáře | GRILY A GRILOVÁNÍ

Teplé dny jsou tady a s nimi i doba, kdy se zahradní grily uložené k zimnímu spánku do kůlen, přístřešků, garáží a výklenků, opět probudí k životu. Aby byla nadcházející sezóna úspěšná a první grilování neskončilo potupným fiaskem, je dobré včas,  ještě před startem sezóny, gril důkladně zkontrolovat a ujistit se, že během zimy nepřišel k nějaké újmě.

Jak připravit gril na novou sezonuKontrolu si žádají hlavně plynové grily

Revize grilu před začátkem sezóny je důležitá hlavně pro grily napájené propanovými a propanbutanovými plynovými bombami. Pokud jste tedy majitelem plynového grilu, měli byste se před začátkem nové sezóny přesvědčit, zda během zimních měsíců nedošlo k poškození vaší plynové bomby. Zvláště pak věnujte pozornost, zda jsou v pořádku všechny ventily a jiné kovové součástky a pozornost si zaslouží samozřejmě také hadice.

Revizi provádějte po každé zimě, a to i přesto, že nebyla nijak tuhá. Také se nechlácholte tím, že jste měli gril schovaný v baráku nebo v garáži. Ať už byla zima jakákoli a váš gril ji přečkal na libovolném místě, stejně proveďte prohlídku grilu. Je lepší být přehnaně opatrného všetečku, který umí báječné steaky, než moula, který neumí ani správně zapojit gril. Pečlivost na tomto místě není výrazem slabosti, ale naopak snahy předvídat a užívat si v zahradě pohodu s rodinou nebo přáteli!

Jak připravit gril na sezónu (2)Není větší trapas než zvlhlé brikety

U kotlového grilu jako takového není potřeba žádná důkladnější kontrola. Stačí gril trochu očistit, pokud je to nutné a jinak na ně není nic moc na práci, pokud tedy nebyl postaven na hulváta do prostředku zahrady, ať si užije trochu těch zimních radovánek. Pokud jste nechali gril celou zimu jen tak na mrazu, přesvědčte se, zda pod vlivem mrazu nepopraskal smaltovaný povrch grilu, či zda nedošel k jiné úhoně způsobené mrazením nebo sněžením. Čemu byste ale před prvním grilováním měli věnovat pozornost na sto procent, je palivo. Tedy brikety nebo dřevěné uhlí. Nechlácholte se tím, že jste měli pytle s palivem schované v garáži nebo v kůlně, protože ani tam nemusí být během zimy úplné sucho a raději se ujistěte, že brikety budou při prvním grilování skutečně hořet. Určitě se chcete vyhnout nepříjemné situaci, kdy sezvete známé na první jarní grilovačku a místo lukulských hodů je obšťastníte hranou scénkou na téma „100 způsobů jak nezapálit gril“. 

Jak připravit gril na sezónu (3)Kontrola elektrických grilů

Možná to zní trochu překvapivě, ale předsezónní prohlídka by se měla týkat nejen kotlových a plynových grilů i elektrických grilů. V prvé řadě musíte zjistit, zda je v pořádku vaše venkovní zásuvka, do které váš elektrický gril obvykle zapojujete. Přesvědčte se, že nedošlo k mechanickému poškození zásuvky, zda do ní nezatekla voda, aby následně nedošlo k jejimu zkratování. Některé moderní elektrické grily jsou již vybaveny elektrickým bezpečnostním zařízením, který vás a váš gril ochrání před zkratováním. Pokud gril s moderní pojistkou proti zkratu nemáte, doporučujeme při prvním zapojování maximální opatrnost. U elektrických grilů by se po zimě měl překontrolovat také stav topné spirály, zda vlivem mrazu například nepopraskala a zda nezatekla voda do spoje mezi regulátorem tepla a topnou spirálou.

Pohodové grilování vám přeje váš partner pro bezproblémový pobyt v zahradě Vladeko a.s. Tachlovice

Komentáře