Sponzor rubriky

Návod na pěstování vřesovců, kvetoucí ozdoby jarních zahrad…

Vložil | 27.2.2023 | Žádné komentáře | OKRASNÁ ZAHRADA

Tyto nádherně kvetoucí rostliny si hodně z nás plete s klasickým vřesem, je tedy dobré se v krátkosti podívat na oba dva druhy…

Základní charakteristika

Vřesy (Calluna) a vřesovce (Erica) jsou botanicky příbuzné druhy rostlin, patří totiž do stejné čeledi (vřesovcovité). Oba preferují kyselejší půdu, po odkvětu potřebují odstranit květenství a doplnit chybějící výživu speciálními hnojivy pro vřesovištní rostliny. Co se týče oslunění, dávají vřesy přednost polostínu, vřesovce mají raději slunná stanoviště. Také doba kvetení je jiná. Vřesy nás záplavou drobných květů potěší koncem léta a na podzim, vřesovce naopak nasazují poupata již začátkem zimy a naplno kvetou na jaře, třeba ještě pod sněhem. Vřesovce jsou také větší než vřesy, běžně dorůstají i 40 cm!

V běžném sortimentu vřesovců najdeme několik desítek druhů, mezi nejznámější patří vřesovec pleťový (červený květ), vřesovec popelavý, vřesovec čtyřřadý, vřesovec těkavý anebo vřesovec brvitý.

Kam se v zahradě hodí

Při výběru stanoviště pamatujte hlavně na to, že tyto rostliny potřebují hodně světlé a slunné místo. Vysazujte je proto do skupin, ideální jsou stejné kultivary. Z hlediska zařazení do okrasné zahrady se budou nejlépe vyjímat ve skalce nebo v lehce svažitém terénu. A dobře se jako podrost dají kombinovat i s vyššími jehličnatými dřevinami. Vřesovce vysazujeme ve velkých skupinách, jenom tak vytvoří oku lahodící barevnou plochu!

Jak složité je pěstování

O sluníčku už jsme se zmiňovali, další důležitou věcí je správná půda. Pro zdárný růst, vývoj a kvetení vřesovců potřebujeme kvalitní zahradní zeminu, samozřejmě bez vápna! Do směsi přidáváme i podíl rašeliny a jemného písku.

Při výsadbě vysazujeme zakoupené rostliny hlouběji, než byly v kontejneru a předem je máčíme ve vodě, třeba i několik hodin. Jde o to, aby bal dobře nasákl vodou.

Protože jsou vřesovce náchylné na vymrzání, na zimu je zakrýváme chvojím. Mezery mezi jednotlivými keříky můžete do doby, než srostou dohromady mulčovat, vyhneme se zaplevelení.

Poté, co keříky odkvetou, musíme je důkladně ostříhat, jenom tak si udrží potřebný kompaktní tvar.

V létě se dají vřesovce množit pomocí vrcholových řízků, ty by měly být dlouhé asi 6–8 cm. Pícháme je klasicky na množárnu.

Nejčastější chyby

I když se vřesovce „spokojí s málem“, jednu věc vyžadují nekompromisně! Je to voda, bez jejíhož pravidelného přísunu nebudou nikdy prosperovat. Bal potřebují mít stále vlhký, ne ale přemokřený. A rovněž přísušky jim nedělají dobře, keříky prosychají, následně pak špatně obrážejí.

Různé zajímavosti

Vřesovce je možné kromě zahrady pěstovat i v nádobách. I tady musíme zajistit slunné místo (max. polostín), do nové nádoby zasadit rostliny hlouběji a nezapomenout na kyselou zem! Na dno kontejneru dáme drenáž a zeminu udržujeme neustále vlhkou. A pozor, zalévat se musí i během zimy, kdy nemrzne…

I když se vřesovce používají primárně jako okrasné rostliny (pokryvné, skupinové), setkat se můžeme i s jiným využitím.

Aranžování – vhodné jsou zelené nadzemní části, popř. květy sušené na vzduchu, ve stínu.

Potravinářství – listy a nať vřesovce pleťového se dají přidávat do piva jako náhražka chmele.

Lidové léčitelství – vřesovce obsahují látky, které ničí mikroorganismy a uváděny jsou i diuretické účinky (zvyšují tvorbu moči a tím podporují vylučování škodlivin z těla).

Autor příspěvku: Ing. Jan Stropnický


Co budete kromě jiného potřebovat?

substrat_vresovistniDůležitá je zemina  určena cíleně pro pěstování azalek, rododendronů, borůvek, vřesů a jiných kyselomilných rostlin na záhonech i v květináčích v bytech, na balkoně a terasách. Specifika, která tato skupina vápnostřežných rostlin má, substrát plně pokrývá a navíc jim dodává hnojivo na několik týdnů. V e-shopu k dostání za 86 Kč, balení 20 litrů. K dostání popř. i větší balení.

Nejen pro pěstování vřesovců jsou vám k dispozici výrobky z produkce společnosti Rašelina a.s. Soběslav. Můžete se s nimi seznámit třeba v nabídce zahradních center na www.raselinazc.cz, podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže! A pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, či nemáte možnost nikam cestovat, využijte eshop.raselina.cz ….

Komentáře