Jak se zbavit sněhu na malém prostoru a nemít bolavá záda?

Vložil | 18.12.2015 | Žádné komentáře | OSTATNÍ

 

Možná už brzy napadne sníh, alespoň to hlásí meteroologové, a tak bychom měli být připraveni! Zima je jistě krásná, hlavně děti ji milují. My dospělí se na ni ale díváme často i kritickýma očima, protože s sebou přináší nutnost odklízet sníh. A to i na místech, kam se se sněhovou frézou nedostaneme.

snih_1Úklid sněhu na zahradních cestičkách, chodnících anebo zápražích nás čeká každou zimu. Jedná se totiž o místa, kudy chodíme z domu do práce, školy anebo na zahradu. A tak by měla být holá a bezpečná. K tomu, abychom je sněhové nadílky zbavili, techniku většinou nepoužíváme. Je totiž zbytečně drahá a mnohdy se s ní na dané místo ani nedostaneme. Ke slovu tak přicházejí nejrůznější lopaty a hrabla, která si buď vyrábíme doma sami, anebo je kupujeme. Víme ale, jak by měla vypadat, aby nám pomáhala, nebyla zbytečně těžká a při práci s nimi nebolela záda?

Hrabla a lopaty rozdělujeme v zásadě na levné a značkové. Ty z první kategorie můžeme nakoupit v síti hobby marketů za pár desítek korun, málokdy se však dočkáme toho, že vydrží po celou sezónu anebo se dají uschovat pro zimu příští. Naopak značkové nářadí bude o něco dražší, ale jedná se o nákup na dlouhou dobu, přičemž při pravidelném odklízení sněhu oceníme jistě i jeho ergonomii. Často se s nadsázkou říká, že sněhová lopata či hrablo se kupují na celý život, protože se s nimi pracuje jen občas. Samozřejmě i zde hodně záleží na materiálu, z něhož jsou nástroje zhotoveny, a důležité je i již zmiňované provedení.

snih_2Z hlediska použitého materiálu se setkáváme s hrably a lopatami plechovými nebo plastovými. Samotný plech je sice na první pohled zárukou jisté kvality a solidnosti provedení, ale ocel po určité době reziví a levnější hliníková hrabla mají zase tendenci se kroutit nebo ohýbat. Z těchto důvodů se dnes většina výrobců uchyluje k provedení z plastu a kov je využíván jen sporadicky na oplechování hran nebo některé lemy. Ale stejně jako není každý plech stejný, i při výrobě plastů se dá šetřit. A tak hodně záleží na tom, od koho nářadí je. Např. značková hrabla Fiskars jsou z polypropylenu, který je nejen dostatečně pevný, ale hlavně v mrazu nekřehne. Hrabla jako taková se používají na odhrnování sněhu zejména ze zpevněných ploch, například chodníků nebo dlážděných cest v zahradě, lopaty naopak při prohazování komunikací, kde leží již více sněhu anebo nemají pevný podklad.

Při konstrukci nástrojů na odklízení sněhu by měli výrobci myslet také na zdraví těch, kteří s ním pracují. Stále stejně se opakující pohyby při odklízení sněhové nadílky jednotvárně namáhají svalstvo a hlavně zádové partie registrují každý náš pohyb. Proto velmi záleží nejen na tvarovém provedení lopat nebo shrnovačů, ale také na jejich hmotnosti. Ideální je tak nářadí z lehkých materiálů. To šetří jak naše záda, tak také výrazně usnadňuje práci s masou sněhu.

snih_5Zásady výběru sněhových lopat

1. Vybírejte ty, které jsou z polykarbonátu. Je lehčí a pevnější než ostatní plasty a mrazuvzdorný až do 40 oC.
2. Lopata musí být dostatečně hluboká a široká, protože jen tak je schopna „ubírat“ z masy sněhu dostatek materiálu.
3. Čepele lopat by měly být například z polyamidu, protože ten je odolnější než kov.
4. Důležité jsou i správně tvarované rukojeti, které musí na první „dobrou“ padnout do ruky.
5. Polykarbonátový povrch lopat je nelepivý a tak se na něj sníh nelepí a dobře po něm při odhazování klouže.

Ošetření odházeného povrchu

Poté, co jsme zbavili plochy sněhu, je potřeba ho správně ošetřit. Při mrazivém počasí na něm totiž hrozí tvorba ledovky, na které můžeme snadno uklouznout a poranit se. Ideálním posypem je písek nebo posypová sůl.

posypova_sul

Ta je charakterizována jako rozmrazovací prostředek k uvolňování ušlapaného či uježděného sněhu a námrazy z chodníků, komunikací, dopravních ploch po jejich zimní údržbě. Používá se k zimní údržbě chodníků, cest, firemních areálů, parkovišť anebo komunikací v zahradě.  Při vrstvě sněhu do 30 mm a mírném sněžení dávkujte 20g/m2, při větší intenzitě sněžení pak 50g/m2. Na uježděný sníh do výšky 20 mm nebo náledí do tloušťky 2 mm dávkujte 50g/m2. Účinnost posypu je do -10 °C a hmota obsahuje frakce o velikosti 0,16–5 mm. Tato sůl není samozřejmě vhodná ani pro potravinářské nebo krmné účely a neměla by se používat v ochranném pásmu vodních zdrojů!

Pohodovou zimu a bezstarostnou údržbu chodníků cest a cestiček přeje Rašelina Soběslav, a. s.

Komentáře