Půdní škůdci nás trápí v zahradě téměř na každém kroku. Nejrůznější druhy housenek, larev dvoukřídlých nebo brouků dovedou zahradníkovi pořádně zatopit. Larvy lalokonosců jsou schopné okousat kořeny vzrostlého mnohaletého keře tak, že ten bez pomoci uhyne. Pochmurnatky nám pro změnu vykoušou v mrkvích nevzhledné černé chodby a zanesou do kůlových kořenů sekundární infekce, takže mrkev zcela shnije. No a drátovci, ti si pro změnu velmi snadno poradí s našimi bramborami.
V předchozím článku jsme si pověděli, že pro regulaci půdních škůdců je nesmírně důležité mít zdravou a živou půdu. A také jste se dozvěděli, že můžete s úspěchem proti řadě škůdců použít parazitické hlístice. Nyní si povíme něco o další možnosti, jak se se škůdci v půdě vypořádat. Řeč bude o houbách.
UŽITEČNÉ HOUBY
Určitě si však nesmíte představit nějaké hříbky nebo žampiony. Houby, o kterých je řeč, jsou neviditelní půdní zabijáci mikroskopických rozměrů. Žijí jako okem nepostřehnutelné mycelium pod povrchem půdy a čekají až se jim naskytne příležitost infikovat nějaký druh hostitelského hmyzu nebo třeba háďátko. Ano i různá fytofágní háďátka mají své houbové patogeny, kteří dovedou jejich populace účinně snižovat. Bohužel však žádná z těchto hub není dostupná na trhu. Musíme se tak, alespoň prozatím, spokojit s houbami, které napadají a hubí hmyz. Těch je samozřejmě v přírodě nepřeberné množství. Praktického použití a formulace do podoby přípravků na ochranu rostlin se dočkalo jen několik z nich. Tři nejčastější patří do rodů Metarhizium, Beauveria a Cordyceps. Druhé dva pak můžete potkat i na našem trhu.
Mandelinka bramborová napadená houbou Beauveria bassiana.
BEAUVERIA BASSIANA
Houba Beauveria bassiana, asi vůbec nejčastěji používaný houbový patogen hmyzu, je dostupná jako přípravek Naturalis nebo Botanigard. Když se spory této houby dostanou na povrch hmyzího těla, vyklíčí a prorostou do tělní dutiny. Poté houba hmyz zabije pomocí toxických látek, které produkuje a následně mrtvolku poroste myceliem ze kterého se uvolňují prášivé spóry, jimiž se šíří na další hostitele. V případě houby Beauveria bude mycelium jemné zářivě bílé. Tato houba vám spolehlivě pomůže například s mandelinkou bramborovou, larvami vrtule třešňové nebo lalokonosců a spoustou dalších škůdců jak v půdě, tak i na listu, neboť ji lze aplikovat nejen zálivkou ale i postřikem na list.
Beauveria bassiana – napadené larvy hmyzu v půdě
CORDYCEPS FUMOSOROSEA
Druhou zmíněnou houbu, totiž Cordyceps fumosorosea, si zase můžete pořídit v podobě půdního přípravku Supresil Duo, který se aplikuje zapravením do půdy nebo zamícháním do pěstebního substrátu. I tato houba žije podobně jako výše zmíněná Beauveria. Napadá i podobné spektrum škůdců. Její mycelium je však světle růžové. Zmíněný přípravek obsahuje i další mykoparazitické houby, které zlepšují růst rostlin a chrání je před původci chorob, ale o těch si povíme někdy příště.
Růžově zbarvené mycelium houby Cordyceps fumosorosea obrůstající tělo housenky
Trojici nevíce používaných hub uzavírá Metarhizium anisopliae. Tato houba vytváří na povrchu usmrceného hmyzu tmavě zelené mycelium. Tahle houba je pro pěstitele a zahrádkáře zajímavá především proto, že na rozdíl od dalších dvou zmíněných hub a hlístic velmi dobře hubí drátovce, kteří jsou jinak velmi odolní škůdci. Radost nám v tomto místě kazí jen to, že tento patogen není pro použití v ČR povolen, ačkoliv se houba běžně v naší zemi vyskytuje.
Autor příspěvku: Ing. Jiří Nermuť, Ph.D., Biologické centrum AV ČR, v.v.i.
Zdravou půdu po fyzikální stránce pomáhají udržet výrobky z produkce společnosti Rašelina a.s. Soběslav (substráty, hnojiva, kondicionéry růstu aj.), které vám při pěstování zahradních rostlin jistě pomohou. Můžete se s nimi seznámit v nabídce zahradních center na www.raselinazc.cz. Podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže! A pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, využijte eshop.raselina.cz