Sponzor rubriky

Jak na půdní škůdce biologickou cestou, 1. část

Vložil | 22.4.2024 | Žádné komentáře | OCHRANA ROSTLIN

Škůdci rostlin nežijí jen na nadzemních částech, ale stejně často napadají i kořeny, hlízy, cibule nebo kořenové krčky. Půdní škůdci však díky svému skrytému způsobu života unikají pozornosti a půda je svými vlastnostmi také chrání před běžnými metodami ochrany. Ať už se jedná o škodlivé organismy z řad hmyzu nebo háďátek (hlístic) či jiné, je konvenční ochrana za pomoci různých pesticidů téměř nemožná, neboť drtivá většina dříve povolených látek byla v posledních letech z důvodu vysoké toxicity zakázána. Posledním mohykánem tak zůstává přípravek Basamid, určený však pouze pro profesionální uživatele. Jak se tedy s půdními škůdci vypořádat na zahrádce?

ZPŮSOBY BOJE S PŮDNÍMI ŠKŮDCI

Možností je určitě celá řada, kromě klasických chemických přípravků, které ale již z hlediska zdravého způsobu pěstování ustupují mnohdy do pozadí, to mohou být metody fyzikální a biologické.

Fyzikální metody: mezi ně patří docela obyčejná orba, resp. důkladné zrytí záhonu a důsledná likvidace posklizňových zbytků, na nichž by mohli škůdci ale i původci chorob přežívat. Samozřejmostí je i hnojení kvalitními hnojivy jako jsou dobře vyzrálý hnůj nebo kvalitní kompost. Zdravá půda se jen hemží stovkami a tisíci užitečných druhů hmyzu, hlístic, roztočů, kroužkovců, bakterií hub a mnoha jiných. Mezi všemi těmito organismy panují nejrůznější vztahy a velmi často jeden slouží jako potrava jinému. Dobře ošetřovaná kvalitní půda tak disponuje úžasnou schopností efektivně snižovat množství škůdců na úroveň, která nám nemusí příliš vadit, neboť naše rostliny se s malým poškozením snadno vyrovnají svojí regenerační schopností.

Biologické metody: pokud se však přece jen dostaneme do fáze, kdy je nutné proti půdním škůdcům zakročit, mám k dispozici nejednu biologickou metodu. Velmi populární a mimořádně efektivní je použití entomopatogenních hlístic hmyzu. Někdy jim říkáme i parazitické hlístice nebo prostě hlístovky.

Tito drobní půdní červíci, ne delší než 1 mm, žijí v malém množství přirozeně ve všech typech půd všude na světě. Hlístovka, která najde svého hostitele, pronikne do jeho těla ústním nebo řitním otvorem a jakmile je uvnitř, vyvrhne svoji symbiotickou bakterii. Ta hmyz zahubí a hlístovka se pak množící se bakterií uvnitř mrtvolky hmyzu živí. Nakonec se rozmnoží a nové larvy hlístovek se vydají do okolní půdy hledat další hostitele. V tom je i výhoda hlístic. Jednak se dokáží na svých hostitelích masivně množit a také dokáží hostitele aktivně vyhledat i poměrně hluboko pod povrchem půdy, řádově až desítky centimetrů. Další výhodou je dlouhodobá ochrana, aplikace obvykle není potřeba dělat víc než dvakrát za rok, neboť hlístovky dobře přežívají.

A proti čemu takové hlístovky použít? Prakticky proti jakémukoliv hmyzu, který žije v půdě. Hlístovky rodu STEINERNEMA můžeme používat proti smutnicím, housenkám osenic, vrtalkám, pochmurnatkám, vrtuli třešňové, obaleči jablečnému nebo krtonožkám a mnoha dalším. Rod HETERORHABDITIS zase bude velmi dobře fungovat proti larvám brouků jako jsou např. lalokonosci na rododendronech a bobkovišních. Pokud byste ale měli problém jak s lalokonoscem, tak i s pochmurnatkou, určitě vám postačí jeden přípravek. Hlístovky dokáží zabíjet shodné spektrum škůdců bez ohledu na svůj rod. Jen se musíme smířit s tím, že účinnost např. Steinernema feltiae proti lalokonosci bude o trochu nižší, než kdybychom si pořídili dva různé přípravky, jeden na pochmurnatku a druhý na lalokonosce. I tak by ale měl efekt být uspokojivý.

Autor příspěvku: Ing. Jiří Nermuť, Ph.D., Biologické centrum AV ČR, v.v.i.

Pokračování příště…


Zdravou půdu po fyzikální stránce pomáhají udržet výrobky z produkce společnosti Rašelina a.s. Soběslav (substráty, hnojiva, kondicionéry růstu aj.), které vám při  pěstování zahradních rostlin jistě pomohou. Můžete se s nimi seznámit v nabídce zahradních center na www.raselinazc.cz. Podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže! A pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, využijte eshop.raselina.cz

Komentáře