Sponzor rubriky

Jak na trávník bez plevele?

Vložil | 9 4, 2020 | Žádné komentáře | OKRASNÁ ZAHRADA

Pokud chceme mít na zahradě pěkný, okrasný trávník, určitě nám přidělávají starost plevele, které teď začínají růst. Pod pojmem plevel rozumíme všechny rostliny, které jsou v daném trávníkovém společenstvu nežádoucí. Pokud vám v nadměrné míře převažují, nezbývá, než přistoupit k likvidaci.

Mezi nežádoucí plevele v trávnících patří dvouděložné plevele. Rozlišujeme jednoleté – lebedy, kokošky, penízek, merlíky a vytrvalé – pampelišku, jetel, jitrocel, šťovík, pcháč, sedmikrásku. Plevele z první skupiny se často objevují při nově vznikajících trávnících. Likvidují se manuálně pravidelným kosením. Dvouděložné plevele z druhé skupiny se odstraňují podstatně hůře. Jsou velmi odolné, snadno se adaptují na pravidelné kosení a zničit je lze jedině za použití selektivních herbicidů.

pampeliškyTyto přípravky hubí pouze dvouděložné plevele nikoliv trávy. Aplikují se ve formě postřiku na list. Účinná látka se přes listy dostane do rostlin a v nich je rozváděna. Po aplikaci postřiku by nemělo alespoň 4–6 hodin pršet. Po aplikaci se sečení provádí nejdříve po týdnu, ideálně po 10–14 dnech, aby účinná látka pronikla do celé rostliny plevele, a aby trávník dobře zregeneroval. Dvouděložné plevele jsou nejcitlivější ve fázi 2–4 listů. Nikdy je nenecháme vytvořit tzv. dlouživý růst anebo dokonce vykvést. Jedna jediná  pampeliška mívá až 5 000 semen, pcháč oset přes 30 000 a merlík bílý na 100 000 semen! Semena řady plevelů vyklíčí i po letech, roznáší je vítr, voda a ptáci. Jaro je ideálním obdobím pro hubení plevelů v trávnících. Počkáme, až se trávník po zimě dostatečně vzpamatuje a bujně roste. Stejně tak i plevele. Denní teploty by se měly pohybovat nad 15 °C, což je optimální teplota pro účinnost přípravků proti plevelům. Přípravek neaplikujeme na čerstvě posekaný trávník, ale necháme trávník trochu odrůst do výšky cca 7­–10 cm, aby se u plevele vytvořila dostatečná listová plocha, kterou rostlina přípravek přijímá.

Substral-WEEDEX_rozstrikovacNa menších trávnících je ideálním řešení Weedex spray. Je to selektivní herbicid, který je připraven v praktickém litrovém rozprašovači. Je to přípravek první svého druhu na našem trhu, určený k okamžitému použití bez nutnosti ředění. Hubí všechny dvouděložné rostliny včetně kořenů, likviduje více než 40 plevelných druhů. Obsahuje tři účinné látky, díky nimž je maximálně účinný. Není toxický pro včely. Na větších plochách se vyplatí použít Weedex koncentrát.

SubstralWeedex_500ml_3DPro aplikace je nutné použít postřikovač, nikoliv polévat plochu konví. Postřikovačem dosáhneme jemné mlhy, které dokonale pokryje listovou plochu plevelů a spotřeba postřikové kapaliny je přitom minimální. Při menším výskytu plevelů provádíme aplikace pouze bodově na konkrétní plevele, při zaplevelení minimální 20 a více procent plochy pak stříkáme celoplošně. V tomto případě se vyplatí opatřit postřikovač herbicidní tryskou, která vytváří vějířovitý proud, nikoliv kuželovitý nebo osadit na postřikovací trubku herbicidní kryt. Pomocí herbicidní trysky a krytu dosáhneme přesné aplikace na požadovanou plochu bez rizika úletu přípravku na sousední kulturu. Tím se zabrání nejrůznějším škodám!

Autor příspěvku: Jan Kopřiva


TIP RAŠELINA a.s.

travní směsBudete-li bojovat s pleveli, je třeba následně trávník také správně ošetřovat. A co vám doporučujeme?  Travní směs Zahrada je vhodná nejen pro založení dekoračních trávníků, ale i jejich dosetí. Je složena z travních druhů a odrůd, které tvoří nízký, jemnolistý, tmavě zelený porost. Zajišťuje rychlý vývin, dobrou schopnost odolávat plevelům a dobré zapojení do stávajících trávníků. Směs pro výsev či dosetí si můžete objednat v e-shopu za 351 Kč, hmotnost 2 kg.

hnojivo_travnikHnojivo na trávník (jaro – léto) je peciální granulované hnojivo se stopovými živinami (NPK (+MgO, + S, + Fe) 15 – 5 – 5 (+2, +14, +0,5)) určené ke hnojení trávníků, nejen po úspěšném zásahu proti plevelům. Vysoký stupeň využití dusíku společně s obsahem železa a optimálním poměrem jednotlivých živin předurčuje hnojivo pro hnojení zatěžovaných hřišťových trávníků a okrasných ploch.  Hlavní benefity: obsah hořčíku a železa zabraňuje žloutnutí (chloróze) travního porostu a dává listům sytě zelenou barvu a drobná granulometrie zajištující rovnoměrné rozmístění živin a snadné zapadnutí granulí i do hustých travních porostů. V e-shopu  214 Kč, balení 10 kg.

zemina_travníkZemina pro trávníky – pěstební substrát vhodný nejen k výsevům nových, ale také opravám stávajících trávníkových ploch. Zemina je namíchána ze směsi kvalitních přechodových a slatinných rašelin, kompostu vyrobeného z drcené jemně tříděné borové a smrkové kůry, prosetého jemně tříděného křemičitého písku, minerálního vícesložkového hnojiva se stopovými prvky a jemně mletého dolomitického vápence.e-shopu k dostání za 122 Kč, balení 50 litrů.

Máte-li zájem o výrobky z produkce společnosti Rašelina a.s. Soběslav (substráty, hnojiva, kondicionéry růstu aj.), které vám při odplevelení trávníku pomohou, seznamte se s nabídkou jejich zahradních center na www.raselinazc.cz. Podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže! A pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, využijte eshop.raselina.cz ….

Komentáře