I pokojovky ocení čerstvý vzduch a ranní rosu

Vložil | 18.5.2015 | Žádné komentáře | BALKONOVÉ A POKOJOVÉ ROSTLINY

 

Letošní rok byla zima mírná, ovšem pro naše pokojové rostliny je každé zimní období náročné. Krátký den i málo slunečných dnů způsobilo, že rostliny jsou vysílené a často ve špatné kondici.

Jednou z možností, jak je opět dostat do svěžího stavu, včetně hnojení a přesazení, je jejich letnění. Většina běžně pěstovaných pokojových rostlin snáší letnění velmi dobře a přináším jim to mnoho výhod. Základem úspěchu je správný postup při umísťování do venkovních prostor.

kvetiny_pok

Jak postupovat?

Obecně se v mnoha článcích dočteme, že před samotným přemístěním ven, bychom rostliny měli otužovat, a poté vyčkat na teploty kolem 10°C, které by však v noci neměli klesnout pod 5°C. Pokud nejsme zapálení do meteorologie a nesledujeme dlouhodobé předpovědi počasí (které se často liší od skutečnosti), můžeme vyčkat na teploty vyšší a mít tak jistotu, že rostliny nezmrznou. Klasickou chybou je umístění pokojovek na přímé slunce. Dočkáme se tak opačného efektu, než kterého jsme chtěli dosáhnout – zežloutnutí nebo zhnědnutí listů, zplihnutí listů a celkový šok rostliny, díky němuž o ni můžeme úplně přijít. Základem tedy je, přivykat rostliny na slunce postupně nebo je nechat po celou dobu ve stínu pod korunami stromů či pod částečně krytou pergolou. Choulostivější druhy můžeme ze začátku umístit ke zdem budov, lépe tak budou chráněné nejenom před změnami teplot, ale i počasí.

Dbejme na pravidelnou zálivku, nejlepší je dešťová voda. Jednou za 14 dní je můžeme i přihnojit, rostliny náročnější na živiny přihnojujeme každý týden. A kdy rostliny přenést opět zpět do teplého bytu či domu? Při teplém podzimu necháváme rostliny venku do teplot, při kterých jsme je na jaře vynášeli ven. Jestli se bojíme přízemních mrazíků, raději s přesunem dlouho neotálíme.

Výhody letnění

Velkou výhodou je, že rostliny dostávají dostatek vzdušné vlhkosti a světla, jejich barva je sytější, netrpí tzv. vytahováním za světlem a často nám i rozkvetou. Pokud je občas necháme i na jemném dešti, smyjí se nečistoty z listů a rostliny mohou uvolněnými průduchy lépe dýchat, tedy lépe uskutečňovat i proces fotosyntézy. Celkový zdravotní stav se zlepší a sníží se riziko chorob.

Nevýhody letnění

Rostliny jsou ve venkovním prostoru více napadány různými škůdci, které byste doma normálně neměli. Klasickými zástupci jsou různé druhy housenek a slimáci, běžnějšími škůdci pak molice a mšice. Počasí je v létě nevyzpytatelné, takže náhlá bouřka doprovázená silným větrem a deštěm či kroupami dokáže rostliny značně poničit.

Jak již bylo na začátku řečeno, většina druhů rostlin snáší letnění dobře, ať už se jedná o běžné fikusy, lopatkovce, mučenky, ale i orchideje – tilandsie, dendrobia a další. Existují však druhy, které bychom raději letnit neměli. Jedná se především o druhy, které mají plstnaté listy – africké fialky, glokcinie. Tyto druhy jsou citlivé jak na sluneční paprsky, tak i na zálivku na list, kterou nesnáší a listy jim uhnívají.

Pokud dodržíme výše zmíněné rady, budou se rostlinky venku cítit jako doma.

Hodně štěstí s letněním!

Ing. Petra Dvořáková, Rašelina a.s.


TIP RAŠELINA a.s.

hnojivo květHnojivo pro pokojové rostliny KVĚT je ideální plné hnojivo pro zdravý růst, intenzivní vybarvení a bohaté nasazení květů. Je určeno pro okrasné rostliny kvetoucí pokojové. Obsahuje minerální látky dusík, fosfor a draslík. Všechny okrasné rostliny, pěstované v květináčích nebo jiných nádobách, tak obdrží optimální množství živin. V e-shopu za 44 Kč, 1 l balení.

10l - pokojove rostliny_2Zemina pro pokojové rostliny je univerzální zemina určená pro přesazování kvetoucích i stále zelených pokojových rostlin a jejich následné pěstování v květináčích nebo truhlících. Zemina pro pokojové rostliny je vyrobena z kvalitních tříděných rašelin přechodových, slatinných, vyzrálého kůrového kompostu, jílovité složky, s přídavkem minerálních (kombinovaných, jednosložkových a vápenatých) hnojiv. V e-shopu za 31 Kč, 10 l.

 

 

Komentáře