K udržení bezplevelných česnekových záhonů nebo farmářských polí můžeme využít klasické mechanické způsoby – okopávku nebo chemickou ochranu v podobě postřiku.
Po podzimní, ale i jarní výsadbě česneku ošetříme půdu herbicidem Sharpen 40 SC nebo Stomp 400 SC. Oba půdní herbicidy působí na široké spektrum jednoletých jednoděložných a jednoletých dvouděložných plevelů nejen v česneku, ale i ostatní zelenině (cibuli, rajčatech, póru, mrkvi, celeru). Zasažené plevelné rostliny hynou krátce po vyklíčení nebo vzejití. Nepůsobí na vytrvalé plevele, např. pýr. K odpýření půdy použijeme např. Roundup nebo Dominator. Tento postřik plevelů musí být proveden min. 14-20 dní před sázením česneku.
Sharpen 40 SC i Stomp 400 SC jsou herbicidní přípravky, které obsahují účinnou látku pendimethalin v množství 400 g/l. Aplikaci provádíme na upravený záhon (půdu) většinou ještě před vzejitím plevelů či kulturní rostliny (tzv. preemergentní aplikace). Při postemergentní aplikaci (po vzejití česneku), který musí mít vytvořeny minimálně 2,5–3 listy, je herbicid účinný především na širokolistové plevele. Jednoděložné plevele by měly být v době postřiku maximálně v růstové fázi 1,5 listu a dvouděložné plevele max. ve fázi 1 páru pravých listů. Na plevele v pokročilejší růstové fázi již přípravky dostatečně nepůsobí.
Mezi citlivé jednoděložné plevele patří psárka polní, chundelka metlice, rosička krvavá, ježatka kuří noha, proso, lipnice obecná, béry, čirok halepský ze semene. Z dvouděložných plevelů, na které přípravky dobře působí, můžeme jmenovat např. mračňák, hlaváček letní, laskavce, drchnička rolní, rmeny, lebeda rozkladitá, kokoška pastuší tobolka, vesnovka obecná, merlíky, zemědým lékařský, svízele, hluchavky, bažanka roční, heřmánky, pomněnka, mák, rdesna, šrucha zelná, pryskyřníky, hořčice rolní, lilek černý, mléč úporný, ptačinec žabinec, vratič obecný, kopřiva, rozrazily, violka aj.
Doporučené dávkování obou postřiků na česnek je stejné jako pro další zeleninu, tedy 33-41 ml/ 4-6 l vody /100 m2. Přípravek Sharpen 40 SC i Stomp 400 SC dobře působí při dostatečné půdní vlhkosti nebo působením srážek. Mělké zapravení přípravků do půdy (2-3 cm) zvyšuje za sušších podmínek po výsadbě účinnost především na prosovité trávy. Ošetření česnekových záhonů provádíme pouze jedenkrát za vegetaci. Je třeba také zdůraznit, že 12 měsíců od aplikace se na pozemku nesmí pěstovat cukrovka, červená řepa nebo salát. U půdních herbicidů může následně po postřiku dojít k přechodnému projevu fytotoxicity na ošetřené plodině – česneku. Toto poškození však brzy odezní.
Je nutné ještě podotknout, že prodej herbicidu Stomp má pro běžného zahrádkáře omezení. Prodává se pouze v 5 l balení a k jeho prodeji je potřeba předložit Osvědčení pro zacházení s přípravky na ochranu rostlin. Přípravek Sharpen 40 SC je volně prodejný, a to v balení od 50 ml až po 1 litrové balení.
Moření česnekové sadby
Houbové choroby česneku napadají česnek jak v průběhu vegetace, tak i během skladování. Způsobuje je komplex několika hub. Jedná se zejména o houby Fusarium spp., Botrytis spp., Penicillium spp., houbu Sclerotium cepivorum a v některých lokalitách pak i houbu Helmithosporium allii. Jestliže se napadení projeví již v průběhu vegetace, dochází ke žloutnutí listů, redukci kořenů a poškození podpučí. Následkem toho napadené rostliny postupně vadnou a odumírají. V průběhu skladování česneku dochází k tzv. trouchnivění. Při něm postupně nekrotizují a sesychají jednotlivé stroužky, až uschne celá cibule. Na průřezu cibulemi jsou zřetelně vidět jednotlivé zasychající stroužky a mezi nimi je většinou bílý, narůžovělý, světle šedý nebo modrozelený povlak hub. Barva tohoto povlaku je odvislá od původce hniloby.
Další houbovou chorobou je bílá hniloba česneku způsobená houbou Sclerotium cepivorum, patří také k nejzávažnějším patogenům cibulovin. Choroba se projevuje v oblasti kořenového systému v půdách, které jsou silně zamořeny sklerociemi této houby a tvoří ohniskový výskyt, ve kterém dochází k silnému napadení jednotlivých rostlin, které ve střední části ohniska odumírají. Houba vytváří bělošedé mycelium a drobná sklerocia 0,5–0,75 mm.
Nejvhodnější ochranou před jmenovanými choroby česneku, ale i dalšími, je moření stroužků česneku. Na 1 kg sadby postačí 1 l mořícího roztoku.
Čím tedy mořit? K moření česneku před výsadbou proti plísním lze použít fungicidní přípravek Rovral Aqua Flo, v koncentraci 0,4 % (40 ml/10 l vody, doba máčení min. 20 min.). Dalším přípravkem je známá Sulka Extra (100 ml/ 2,5 l vody, po dobu 6-12 hodin, také 4% koncentrace) proti vlnovníku česnekovému. Diskutovaný je spíše slabší účinek tohoto přípravku proti háďátku zhoubnému. Na trhu je také souprava na moření česneku s obchodním názvem Zdravý česnek, kde jsou již oba uvedené přípravky.
V případě, že se moří fungicidem i Sulkou, provede se nejprve namoření v Sulce a až následně a odděleně proti houbovým chorobám. Důležité je i to kdy a jak česnek vysadíte, termín rozhodně nepodceňujte.
Připravenou mořící jíchu ( doporučovaná teplota lázně okolo 20 °C) je třeba použít v co nejkratší době (nelze ji použít až druhý den) a nikdy ne vícekrát. Použitou jíchu je nejvhodnější likvidovat jako zálivku na vysazenou plochu česneku.
Čím ještě podpořit růst česneku? K hnojení půdy postačí Cererit. Stimulaci zakořeňování česneku, růstu, a tím vyšší výnos a kvalitu podpoříme použitím přípravku Lignohumát. Tento pomocný prostředek obsahuje směs huminových a fulvových kyselin a 8% draslíku. K moření česneku před sázením se použije v koncentraci 0,1 % (10 g/10 l vody, po dobu 2 hodin) a aplikaci na rostliny během vegetace 0,05 % koncentrace ( 50 g/100 l vody). Zálivka během vegetace postačí jedenkrát za 10–14 dní.
Připravil: Agromanualshop.cz