Rajčata patří pro svůj vysoký obsah karotenu a vitaminu C k nejzdravějším zeleninám. Nejvíce těchto účinných látek obsahují zralé plody z rostlin vypěstovaných na slunných záhonech, a zároveň jsou také nejchutnější. Konzumace rajčat podporuje chuť k jídlu, činnost jater a ledvin a zvyšuje celkovou odolnost organismu.
Rajčata (keříčková i tyčková) pěstuje vedle okurek a paprik snad každý zahrádkář a je jedno jestli na volném záhoně, ve skleníku nebo klasickém fóliovníku. Výběr odrůd se řídí většinou naší chutí, zkušenostmi z minulých let a nebo informacemi o novinkách, kterých je každoročně celá řada. Pěstitelské postupy pak bývají většinou neustále stejné. Ale jsou správné?
DESATERO SPRÁVNÉHO PĚSTOVÁNÍ RAJČAT
1. výběr stanoviště a úprava půdy: rajčatům se nejlépe daří na místech vystavených celý den slunci a chráněných před studenými větry. Půdu mají mít hlubokou, nejlépe středně těžkou, bohatou na živiny a teplou. Na jaře týden před výsadbou pohnojíme půdu kravským nebo slepičím hnojem (nejlépe granulovaným).
2. předpěstování sazenic ze semen: semena vyséváme v březnu do truhlíků, které dáme do teplého pařeniště nebo skleníku, můžeme je umístit i za okno. Mezi osvědčené odrůdy rajčat patří hybridy F1. Připravíme si substrát a semena na výsev. Použijeme malý plastový cedník, do něhož nasypeme osivo. Rozmístěná semínka lehce zahrneme substrátem a zavlažíme postřikovačem. Když mají rostlinky první pravý lístek, přepícháme je nejprve na vzdálenost 3 – 4 cm, později na spon 10 x10 cm do pařeniště nebo ještě lépe každou rostlinku zvlášť do plastového kelímku.
3. výběr sazenic: sazenice mají mít silný, nejvýše 30 cm vysoký stonek, zdravé, sytě zelené listy a vyvinuté první květenství. Zároveň je důležitý i dobře vyvinutý kořenový systém.
4. vysazování na záhony: sazenice rajčat vysazujeme na trvalé stanoviště zpravidla až po 20. květnu. Dřívější výsadba je ve většině poloh nejistá, neboť pozdní mrazíky mohou mladé rostlinky poškodit. Pro správný růst potřebují rajčata také dostatečné proudění vzduchu, které souvisí s výskytem plísní. Předem připravené rostliny sázíme spíše hlouběji a zahrneme i spodní část stonku. Nejčastěji je vysazujeme šikmo, a to tak, že kořenový bal s částí stonku položíme do vyhloubené jamky a zahrneme zeminou. Důvodem je to, že rajče bude následně kořenit i ze stonku, čímž se vytvoří silnější a bohatší kořenový systém. Rostliny vysazujeme na záhon ve sponu 80 x 40 – 50 cm.
5. tyčková rajčata: tyčková rajčata pěstujeme většinou jen na jeden výhon. Tento způsob se používá především v chladnějších polohách, neboť plody tak dříve a lépe vyzrají. Abychom zachovali u rostliny pouze jeden výhon, musíme hned od počátku pravidelně vylamovat (vyštipovat) všechny vedlejší. Je také nezbytné přivazovat včas rostliny volně k opěrám, aby se nerozlámaly. Nejčastěji se u nás pěstují následující odrůdy tyčkových rajčat: Start, Domino, Tornádo, Bonset, Tamina nebo Sláva Porýní.
6. keříčková rajčata: keříčková rajčata lze pěstovat bez přídavných opěr. Je to možné proto, neboť jsou nízkého vzrůstu a mají silnou lodyhu. Nejvhodnější spon na záhonu je cca 70 x 20 cm. Nadzemní část rostliny necháme volně rozvíjet, vedlejší výhony nevyštipujeme. Z odrůd keříčkových rajčat doporučujeme: Aneta, Julia, Hana, Imun, Odeon, popř. Opál.
7. zálivka a následná péče: podle potřeby rostliny zavlažujeme zálivkou ke kořenům, ne postřikem. Pozor na vydatnou zálivku nebo několikadenní deště, které způsobují praskání plodů! Během vegetace rajčata 3 – 5krát okopeme do hloubky 5 – 8 cm a zároveň přihrneme ke stonku zeminu. Je to z toho důvodu, aby do ní rostliny zapustily nové kořeny. Pravidelně také odstraňujeme spodní listy napadené houbovými chorobami. Důležité je i opakované zaštipování za sedmým až osmým vijanem (laicky hrozen květů, následně plodů), které zabraňuje větvení, a rajče se tak zbytečně nevyčerpává.
8. hnojení: protože má rajče velikou spotřebu živin, přihnojujeme pravidelně dle návodu nejlépe vodorozpustnými hnojivy, které se lépe vstřebají do půdy, a dostanou se tak rychle ke kořenům. Hnojiva vybíráme tak, aby v sobě měla rovnoměrně zastoupeny nejen hlavní živiny (N dusík, P fosfor, K draslík), ale i mikroprvky.
9. choroby rajčat: nejvážnějším onemocněním rajčat jsou plíseň bramborová a virózy. Za vlhkého počasí se v červenci a srpnu objevují na listech hnědé skvrny způsobené plísní bramborovou. Listy postupně odumírají a zasychají, a také na plodech se vytvářejí hnědé a černé zahnívající skvrny. Ochranou jsou od konce června prováděné a podle počasí opakované postřiky Kuprikolem střídané s Novozirem. Napadené rostliny nesmějí přijít do kompostu, ale musíme je spálit. Preventivní ochranou proti plísni je nesázet rajčata po bramborách a paprice, s nimiž mají společné choroby. A důležitý je i správný spon, což znamená, že rostliny nesmíme vysazovat hustě vedle sebe. Virózy přenášené savým hmyzem (hlavně mšicemi) způsobují např. skvrnitost listů. Preventivní ochranou proti ní je používání kvalitních semen a sazenic a zároveň likvidace savého hmyzu zejména Pirimorem.
10. sklizeň a skladování: plody rajčat sklízíme postupně, jak zčervenají. Při poslední sklizni před mrazíky sebereme i plně vyvinuté zelené plody, které dáme na teplé a vlhké místo, kde „dojdou“. Dobře dozrají i mezi zralými letními jablky, kde pomáhá plyn etylen, který jablka uvolňují.
Tak co, udělali jste zatím vše správně?
Text: Ing. Jan Stropnický
Co se vám při pěstování rajčat jistě hodí?
K přihnojování vysazených rajčat doporučujeme kromě hnojiv vodorozpustných také Horticerit– hnojivo pro plodovou zeleninu. Jedná se o granulované hnojivo určené pro pěstování plodové zeleniny (rajčata, papriky, okurky, lilek aj.). Složení hnojiva (NPK 6-6-13) zajišťuje vyrovnanou a dostatečnou výživu, která příznivě ovlivňuje růst rostlin a jejich zdravotní stav, což se pozitivně odráží na celkovém výnosu. Huminové látky obsažené v hnojivu zlepšují transport živin a jejich efektivnější příjem rostlinou.
Máte-li zájem také o další výrobky z produkce společnosti Rašelina a.s. Soběslav (substráty, hnojiva, kondicionéry aj.), které se dají využít při pěstování plodové zeleniny můžete se s nimi seznámit třeba v nabídce zahradních center na www.raselinazc.cz. Podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže! A pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, využijte eshop.raselina.cz ….