Sponzor rubriky

Čím osázet první jarní kvetoucí truhlík…

Vložil | 15.3.2023 | Žádné komentáře | OKRASNÁ ZAHRADA

Tyto přenosné nádoby umístěné za oknem, na terase či na balkoně, budou zdobit naše domovy až do té doby, kdy jejich úlohu převezmou muškáty. Proto bychom měli jejich výsadbě i složení, co se rostlin týče, věnovat náležitou pozornost.

Nejlepší jsou samozřejmě macešky, o těch už jsme psali. Krásné jsou ale např. i petrklíče, sedmikrásky nebo pomněnky, zapomenout bychom ale neměli ani na narcisky, sasanky, hyacinty, talovíny, bledule, sněženky či tulipány. A pokud k těmto vyšším rostlinám přidáme již zmíněné macešky, vytvoříme v několika barevných patrech dokonalou iluzí jara.

Budeme-li se o takto založený truhlík dobře starat, vydrží kvést až do muškátu. Za tímto účelem je dobré nachystat si 2 sady truhlíků. V té první připravujeme včas muškáty, tzn. vysázíme je, ale hned je nemusíme slabé a málo rozrostlé umisťovat na okna. Necháme si je někde stranou, aby bohatě narostly, do té doby nám bude okna zdobit náš jarní truhlík. Ten nemusí být samozavlažovací, je to zbytečná investice, protože počátkem vegetace není takové horko, abychom nestačili vše uzalévat. Muškáty už ale do samozavlažovacích truhlíků sázíme, nedostatek vody během vegetace se na jejich kvalitě růstu i kvetení může negativně podepsat.

Co se týče výsadby jarních kvetoucích rostlin do truhlíků, tady žádnou drenáž dávat nemusíme. Stačí kvalitní substrát. A pokud se ptáte, jak hustě rostliny sázet, žádnou „stísněnou“ výsadbu neděláme! Počítat je totiž třeba s tím, že hlavně macešky ze spodního patra se velice brzy rozrostou a vytvoří kvetoucí podrost pro vyšší dominantní cibuloviny, pomněnky, sedmikrásky nebo sasanky. Dát do 60cm truhlíku jsou 3 rostliny v jedné řadě samozřejmě málo, ale dát jich tam 10 ve dvou řadách za sebou, je zase zbytečně moc.

A které druhy do jarního truhlíku použijeme? Začít můžeme třeba petrklíčem. To je rostlina, kterou zná a pěstujeme asi každý, netřeba ji proto představovat. Vedle ní jsou cibuloviny, narcisky. Ty sázíme do truhlíku většinou ve fázi narostlé zelené hmoty, která nese poupata. Ta pak poměrně brzy vykvetou. Pokud narcisy zakoupíme v květináči, a umístíme domů na okno jako bytovou kvetoucí rostlinu, poměrně rychle se „vytáhnou“ a vykvetou. Vysadíme-li je ale do venkovních truhlíků, budou díky nižším teplotám , a průběhu jarního počasí, kompaktnější, méně vysoké a pokvetou bohatou záplavou květů.

Macešky jako podrostové patro mohou být velkokvěté, drobnokvěté mini, popř. převislé. Ty mají o trochu jiný charakter růstu, nedělají kopečky, snaží se rozrůstat do stran, do prostoru a také „padají“ přes hranu misky směrem dolů. Klidně i 20 cm. Pokud si chcete udělat představu, jakým způsobem zarůstá maceška prostor kolem sebe, můžeme si to ukázat na květníku o průměru 12 cm. Do něj stačí vysadit jednu rostlinu, která po krátké době vyplní celou plochu nádoby. Převislé macešky jsou zajímavé hlavně tím, že nám při osazování truhlíku umožní vytvořit několik pater. Zatímco nahoře budeme obdivovat krásu hyacintů, sedmikrásek, cibulovin nebo i petrklíčů, spodní patro, a prostor pod hranou truhlíku, vyplňují macešky. Velkokvěté, malokvětá či převislé.

Další rostlinou z našeho seznamu je sněženka, kterou stejně jako ostatní cibuloviny, necháváme v truhlíku do té doby, dokud má zelené listy. Rozhodně ji nelikvidujeme ihned po odkvětu, to odstraníme jenom odkvetlý stvol.

Sedmikráska je nádherná kvetoucí rostlina, která ale na jaře nesnáší vyšší mrazy. Teploty -7 až 10 0C jsou pro ni likvidační, kolem 2 až 3 stupňů pod nulou jí ale nevadí.  Co se týče truhlíků jako takových, z hlediska mrazuvzdornosti bychom si s nimi hlavu lámat moc neměli. Pokud jich máme jen několik, nebude problém v době, kdy ve zprávách hlásí nízké teploty, truhlíky vzít a odnést třeba do garáže. Anebo je na okně zakrýt netkanou textilií.

Poslední rostlinu našeho výčtu, je kvetoucí sasanka. Lidé ji moc neznají, je to ale výrazná rostlina se krásným květem a zajímavě utvářenými listy. Pochází ze Středomoří a bez problému se pěstuje i v našich středoevropských zimách. Doporučován je pouze jednoduchý zimní kryt, třeba přihození mulčovací kůry nebo zakrytí chvojím. Na záhonu tak krásná v této době nebude, ty co vám zde ukazujeme, jsou předpěstované. Tzn. bohatě olistěné s krásně vyvinutými květy, vybarvené..

Z čeho složit jarní truhlík, na to panuje mnoho názorů. Záleží na tom, jaké květy máme k dispozici a co se nám líbí. Samozřejmě se snažíme o to, aby byl truhlík využit do posledního místa, a bylo v něm hodně bohatě kvetoucích rostlin.

Nejdéle v našem truhlíků vydrží macešky a sedmikrásky, naopak cibuloviny odkvetou jako první. A docela hodně dlouho se můžeme těšit z krásných květů petrklíče. V případě jarního truhlíku nebudeme celou sestavu likvidovat v okamžiku, kdy část rostlin odkvete. Ostříháme jen suché květní stvoly a necháme ostatní rostliny i nadále růst a kvést. I kdyby v našem truhlíku všechny rostliny postupně odkvetly, macešky vše „podrží“, spolehlivě totiž vydrží až do doby, kdy budeme mít k dispozici muškáty, surfinie nebo petúnie. Prostě klasické balkonovky…

Text: Jan Stropnický, odborná spolupráce Marie Šulcová.


Co se vám určitě hodí?

Pro pěstování macešek v truhlíku můžete potřebovat např. Zemina pro pokojové rostliny: ta je vhodná také pro pěstování kvetoucích i stále zelených pokojových rostlin a vyrobena z kvalitních tříděných rašelin, vyzrálého kůrového kompostu, jílovité složky a s přídavkem minerálních (kombinovaných, jednosložkových a vápenatých) hnojiv. Zemina je vyhnojena na několik týdnů, zajištuje dobré provzdušňování kořenového systému, zadržuje zálivkovou vodu, jílovité částice zabraňují vyplavování živin, rašelina omezuje vznik houbových chorob. Používá se k pěstování pokojových rostlin bez nutnosti míchání s jinou zeminou. Substrát udržuje kyprost a vzdušnost půd, zaručuje dobrý růst, bohatou tvorbu kořenů a květů. Zadržováním slunečních paprsků umožňuje lepší využití tepla pro růst rostlin a tvorbu biomasy. Látky obsažené v rašelině omezují kořenové choroby, proto je vhodný k přesazování stromů a keřů, kde urychlí jejich zakořeňování a šetří vláhu. Výrobek si můžete zakoupit v e-shopu za 148 Kč, balení 40 litrů.

Velice dobře se dá použít také Zahradnický substrát B univerzální , který dodá vašim rostlinám vše, co potřebují! Je vyroben ze směsi kvalitních rašelin, minerálního kombinovaného hnojiva se stopovými prvky a jemně mletého dolomitického vápence. Je vhodný pro rostliny vyžadující vyšší zásobu živin. mezi jeho další benefity patří: obsahuje bezchloridové NPK hnojivo s mikroprvky, rostliny tak nemusíme několik týdnů hnojit, rychluje zakořeňování a šetří vláhu, několika násobný vítěz soutěže Čtenáři Receptáře doporučují, osvědčená receptura s dlouholetou tradicí, rašelina omezuje vznik houbových chorob, neobsahuje klíčivá semena plevelů a zárodky škůdců. V našem e-shopu je k dostání za 76 Kč, balení 20 litrů.

Macešky se dají v truhlíku pěstovat také v Zemině pro hroby. Ta je vhodná k pěstování macešek, voskovek, balzamín, bohyšek a jiných druhů pěstovaných na pietních místech. Zemina je vyrobená tříděním, drcením a mícháním rašeliny zahradnické a kompostové, minerálního kombinovaného hnojiva se stopovými prvky a jemně mletého dolomitického vápence. K základním vlastnostem patří: vyhnojenost na několik týdnů, barevné provedení, které propůjčuje plochám, na kterých je navrstvena, celistvý přírodní vzhled. V e-shopu ji můžete zakoupit za 81 Kč, balení 20 litrů.

Pro hnojení maceškového truhlíku během růstu a vegetace využijeme Hnojivo Univerzal 1,0 litr. Toto hnojivo obsahuje minerální látky dusík, fosfor a draslík (NPK 7-4,5-5,5). Je to ideální plné hnojivo pro zdravý růst rostlin, bohaté nasazení květů a tvorbu plodů. Složení hnojiva má příznivý účinek na tvorbu vegetativních i generativních částí rostlin a je určeno pro celou škálu rostlin pěstovaných v bytech, balkónech i zahradách. Při dodržení doporučeného dávkování obdrží všechny pěstované rostliny optimální množství živin. A co nespotřebujete na macešky, využijete dále v zahradě nebo v domácnosti. Hnojivo si můžete zakoupit v e-shopu, cena 101 Kč, balení 1 litr.

Máte-li zájem o výrobky z produkce společnosti Rašelina a.s. Soběslav (substráty, hnojiva, kondicionéry růstu aj.), seznamte se s nabídkou jejich zahradních center na www.raselinazc.cz. Podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže! A pokud chcete raději nakupovat pohodlně z domova, využijte eshop.raselina.cz ….

Komentáře