Kvetoucí truhlíky z macešek, první květy na vašem okně!

Vložil | 4.3.2022 | Žádné komentáře | BALKONOVÉ A POKOJOVÉ ROSTLINY

Okna našich domků, bytů a chalup jsou teď v předjaří většinou prázdná. Nemusí to tak ale být, stačí jen vědět, které rostliny v truhlíku vydrží. A budete se divit, i v tomto chladném počasí pokvetou!

Již teď, v průběhu měsíce března, jsou fóliáky nebo studené skleníky pěstitelů těchto okrasných rostlin plné zářivých barev. Zcela logicky nás tedy zajímalo, jestli není na macešky poněkud brzy, a zde je odpověď:

„Tyto rostliny můžeme brát jako jedny z prvních poslů jara a není třeba se bát, že nám hned odkvetou. Macešky totiž nakvétají průběžně, zhruba po dobu půl roku. A oproti jiným jarním rostlinám (např. cibulovinám) mají jednu nádhernou vlastnost, snesou i menší mrazíky. U nás je maceška spojená s atmosférou hřbitova, což již ale dávno není pravdou. Stejně tak neplatí, že se jedná jenom o žlutokvěté rostliny s jakýmsi „tmavým okem“ na okvětních plátcích. Maceška je naopak velmi žádanou a moderní okrasnou rostlinou se spoustou druhů a nově vyšlechtěných kultivarů. V nabídce tak můžeme najít rostliny drobnokvěté, vzpřímeného růstu, převislé, kudrnaté s malými květy i lístky, macešky s velkými květy, málo barevné variety, hodně strakaté s výraznou kresbou v podobě čar atd. A také je třeba připomenout, že tyto rostliny voní, na což se občas zapomíná! A navíc jsou díky mrazuvzdornosti ideální pro truhlíkové aranžmá do současného proměnlivého počasí.

Ukázka kvalitních sazenic macešek

Mrazuvzdornost macešek je dána tím, že se jedná o tzv. dvouletky. Ty rostou normálně v přírodě, takže jsou zvyklé na zimování pod sněhem, popř. i menší holomrazy. Na jaře vstoupí normálně do vegetace a bez problémů rostou dál. Jediným problémem pro překonávání mrazu může být skutečnost, že koupíme rychlenou macešku třeba z teplého skleníku a dáme ji ven. A přijde-li okamžitě silnější mráz, může rostlina uhynout.

Pokud si koupíte macešku ze „studeného skleníku“, třeba u nás, a dáte ji do truhlíku za okno v době, kdy bude kolem nuly nebo mírný mrazík, nic se neděje. Je na nižší teploty zvyklá a zdárně poroste.

Co macešky potřebují a jak je využít?

Maceška se díky své variabilitě květů i podoby může sázet do truhlíků buď samostatně, a nebo s jarními cibulovinami (narcisy, hyacinty aj.). Velmi hezké je, pokud zvolíme převislé drobnokvěté macešky, jimiž osázíme truhlíky a mezi ně dáme jarní cibuloviny, popřípadě nějaké pryskyřníky. Cibuloviny velice hezky kvetou, dělají oknu parádu, ale postupně odkvétají a zatahují se. A do popředí se dostávají macešky, které se mezitím stačily adaptovat a rozrůst po celé ploše truhlíku.

Možná by se zdálo, že díky růstové vitalitě a kráse květů můžeme mít za oknem tyto truhlíky po celý rok. Není to ale pravda, protože s nástupem letních měsíců macešky rostou méně a méně, a totéž platí i o násadě květů. V tomto okamžiku je lepší truhlíky odnést někam na zahradu, kde je necháme do podzimu. Před tím je trochu ostříháme a pohnojíme. Macešky zregenerují, na podzim opět krásně vykvetou a vydrží až do zámrazu.


 

Malá ukázka pestrosti květů macešek…

Macešky začínají odkvétat podle průběhu počasí v červnu. V tomto okamžiku je dobré nahradit truhlíky s nimi jinými, muškátovými. Je tedy dobré mít dvě sady přenosných nádob, jednu na macešky a druhou na muškáty.

Z hlediska výživy bychom měli vědět, že maceška je poměrně velký konzument živin. Ale pokud si je koupíme na jaře, jsou většinou ve vyhnojené půdě, takže bez velkých problémů vydrží až do června. Maximálně můžeme při únorovém sázení přidat do zeminy pomalu působící hnojiva. Přes léto pak po redukci zelené hmoty pravidelně hnojíme tekutými nebo sypkými hnojivy.

Co se týče substrátu, macešky jsou naprosto nenáročné. Pokud nemáte vlastní kompost nebo zeminu ze zahrádky, použijte klidně substrát na balkonové nebo pokojové rostliny či jiný, univerzální. A vhodný je i ten, který se prodává jako speciálka na hroby. Pro macešky je ideální substrát mírně kyselý, ale to jsou až na určité speciálky skoro všechny rašelinové zeminy. Při výsadbě použijeme raději než lehký, vzdušný a písčitý substrát zeminu o trošku těžší. Ta totiž lépe drží vodu a živiny, což macešky preferují.“

Závěrečné shrnutí a doporučení

Maceška je naprosto nenáročná, velmi variabilní a „veselá“ rostlina, která dlouho kvete, po krátké aklimatizaci na stanovišti vydrží i vyšší mrazíky a v podobě pestrobarevných truhlíků bude zdobit naše okna v době, kdy na ně jiné rostliny umístit nemůžeme. Navíc neustále nasazuje nová a nová poupata, což je obrovská výhoda oproti petrklíčům, hyacintům či narcisům. Ty prostě zakvetou a následně jsou po zbytek vegetační doby bez okrasy.

Macešky pro jarní truhlíky vybírejte tak, aby se vám barevně líbily a jednalo se o mladé, zdravé a silné rostliny. A jakmile pominou trvalé vyšší mrazy, můžete si z nich sesadit pestrobarevný truhlík. Ten vám pak může zdobit okna třeba až do konce května, kdy přijdou po „Zmrzlých“ na řadu muškáty.

Autor příspěvku: ing. Jan Stropnický


Co se vám určitě hodí?

Pro pěstování macešek v truhlíku můžete potřebovat např. Zemina pro pokojové rostliny: ta je vhodná také pro pěstování kvetoucích i stále zelených pokojových rostlin a vyrobena z kvalitních tříděných rašelin, vyzrálého kůrového kompostu, jílovité složky a s přídavkem minerálních (kombinovaných, jednosložkových a vápenatých) hnojiv. Zemina je vyhnojena na několik týdnů, zajištuje dobré provzdušňování kořenového systému, zadržuje zálivkovou vodu, jílovité částice zabraňují vyplavování živin, rašelina omezuje vznik houbových chorob. Používá se k pěstování pokojových rostlin bez nutnosti míchání s jinou zeminou. Substrát udržuje kyprost a vzdušnost půd, zaručuje dobrý růst, bohatou tvorbu kořenů a květů. Zadržováním slunečních paprsků umožňuje lepší využití tepla pro růst rostlin a tvorbu biomasy. Látky obsažené v rašelině omezují kořenové choroby, proto je vhodný k přesazování stromů a keřů, kde urychlí jejich zakořeňování a šetří vláhu. Výrobek si můžete zakoupit v e-shopu za 121Kč, balení 40 litrů.

Velice dobře se dá použít také Zahradnický substrát B univerzální , který dodá vašim rostlinám vše, co potřebují! Je vyroben ze směsi kvalitních rašelin, minerálního kombinovaného hnojiva se stopovými prvky a jemně mletého dolomitického vápence. Je vhodný pro rostliny vyžadující vyšší zásobu živin. mezi jeho další benefity patří: obsahuje bezchloridové NPK hnojivo s mikroprvky, rostliny tak nemusíme několik týdnů hnojit, rychluje zakořeňování a šetří vláhu, několika násobný vítěz soutěže Čtenáři Receptáře doporučují, osvědčená receptura s dlouholetou tradicí, rašelina omezuje vznik houbových chorob, neobsahuje klíčivá semena plevelů a zárodky škůdců. V našen e-shopu je k dostání za 61 Kč, balení 20 litrů.

Macešky se dají v truhlíku pěstovat také v Zemině pro hroby. Ta je vhodná k pěstování macešek, voskovek, balzamín, bohyšek a jiných druhů pěstovaných na pietních místech. Zemina je vyrobená tříděním, drcením a mícháním rašeliny zahradnické a kompostové, minerálního kombinovaného hnojiva se stopovými prvky a jemně mletého dolomitického vápence. K základním vlastnostem patří: vyhnojenost na několik týdnů, barevné provedení, které propůjčuje plochám, na kterých je navrstvena, celistvý přírodní vzhled. V e-shopu ji můžete zakoupit za 66 Kč, balení 20 litrů.

Pro hnojení maceškového truhlíku během růstu a vegetace využijeme Hnojivo Univerzal 1,0 litr. Toto hnojivo obsahuje minerální látky dusík, fosfor a draslík (NPK 7-4,5-5,5). Je to ideální plné hnojivo pro zdravý růst rostlin, bohaté nasazení květů a tvorbu plodů. Složení hnojiva má příznivý účinek na tvorbu vegetativních i generativních částí rostlin a je určeno pro celou škálu rostlin pěstovaných v bytech, balkónech i zahradách.

Při dodržení doporučeného dávkování obdrží všechny pěstované rostliny optimální množství živin. A co nespotřebujete na macešky, využijete dále v zahradě nebo v domácnosti. Hnojivo si můžete zakoupit v e-shopu, cena 101 Kč, balení 1 litr.

Máte-li zájem o výrobky z produkce společnosti Rašelina a.s. Soběslav (substráty, hnojiva, kondicionéry růstu aj.), seznamte se s nabídkou jejich zahradních center na www.raselinazc.cz. Podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže! A pokud chcete raději nakupovat pohodlně z domova, využijte eshop.raselina.cz ….

Komentáře