Sponzor rubriky

Jak správně vysadit a udržovat živý plot z tújí

Vložil | 8.9.2023 | Žádné komentáře | OKRASNÁ ZAHRADA

Zvědavé pohledy sousedů nebo kolemjdoucích z ulice nejsou jistě nic příjemného. A to platí nejen když se chcete v létě na zahradě v klidu vykoupat, popř. večer posedět u krbu s přáteli. Soukromí je věc důležitá, i když živý plot může sloužit také jako okrasný prvek.

Chceme-li si živý plot vysadit, je třeba se v prvé řadě rozhodnout, zda bude z listnáčů nebo použijeme klasické túje. Ty patří mezi otužilé stromy s vyšší odolností proti mrazu a mají rády vlhčí stanoviště. Dobře rostou na slunci i v polostínu a na kvalitu půdy nejsou náročné, nevadí jim ani vyšší obsah vápníku. Navíc poměrně dobře snášejí znečištěné ovzduší, takže se výborně hodí do městských aglomerací. Mezi pěstiteli okrasných dřevin se na živé ploty používá hlavně Thuja occidentalis (zerav západní).

2Základní pravidla výsadby živého plotu z tújí

1. kvalitní sazenice s balem můžeme vysazovat od nástupu vegetace (počátek března) až do zámrazu (konec října)
2. túje vysazujeme po 33 cm (do prvního metru potřebujeme 4 ks, do dalších už jen 3 ks).
3. bal rostlin před výsadbou namáčíme do vody (přidat můžeme i Algahumin) a  následně umístíme do jámy hluboké asi 30 cm (na výšku balu). Kořenový bal musí být celý pod zemí, nad úroveň terénu by měly vystupovat jen první zelené výhonky.
4. bal zasypeme kvalitní zeminu, přišlápneme a následně bohatě zalijeme vodou.
5. pro okrasu můžeme povrch kolem tújí zasypat jemnější mulčovací kůrou.
6. místo s vysazenými tújemi udržujeme i v zimě dle možností ve vlhkém stavu. Nehnojíme!
7. výživu dodáváme vysazeným tújím až na jaře od května. Používáme hnojiva pro jehličnany a přihnojujeme v intervalu 1 měsíce.
8. první stříhání provádíme až v době, kdy jsme si jisti, že túje dobře zakořenila (při podzimní výsadbě zhruba koncem května až v červnu následujícího roku). Nejdříve zastříhneme jenom špičku, to aby se rostlina dále bohatě větvila. To samé provedeme i další rok. Třetím rokem můžeme túje zastříhávat i z boku a shora. Stromek tak začne více houstnout a mezery mezi sousedními rostlinami se vyplní zelenou hmotou.

3   5

Živý plot jako neprodyšný oddělující prvek a v kombinaci s laťovým bílým půtkem

Nejznámější kultivary hodící se pro výsadbu živých plotů

Thuja occidentalis ‘Europe Gold’: vzpřímeně rostoucí kultivar kuželovitého tvaru, výška 5-6 m, šířka 1,5 m. Ročně přirůstá cca o 20 cm. Zlatožlutá barva jehlic přechází na zimu do tmavějších odstínů.

Thuja occidentalis ‘Golden Globe’: kulovitě rostoucí kultivar, výška do 1,5 m,  šířka cca 1 metr. Na jaře žlutá, koncem léta přechází do žlutozelené barvy.

Thuja occidentalis ‘Holmstrup’: štíhlá, kuželovitá, hustá a kompaktní. Roste pomalu, výška 3-4 m, šířka cca 1 metr. Ročně přirůstá kolem 12 cm. Dobrá mrazuvzdornost, nevadí větrné stanoviště.

1Thuja occidentalis ‘Malonyana’: sloupovitá forma, štíhlá, výška 10-15 m. Kompaktní, matně tmavozelené jehlice.

Thuja occidentalis ‘Smaragd’: kompaktní, kuželovitá, charakteristicky tmavozelené barvy po celý rok. Univerzálně použitelná túje pro všechny typy a podoby živých plotů. Max. výška 5-10 m,  šířka kolem 1 m.

Thuja occidentalis ‘Sunkist’: rychle rostoucí, tvar kužele, husté a kompaktní větvení. Výška 5-6 m, šířka 1,5 m. Výhony zlatožluté, v zimě bronzové.


TIP RAŠELINA a.s.

koniferyPro zasypání vysazovaných tůjí můžeme použít Zeminu pro konifery. Ta je vytříděna na středně jemné zrno, má nízkou objemovou hmotnost, vysokou nasákavost, díky příznivým fyzikálním vlastnostem udržuje vzdušnost prostředí, je neslévavá, nezasolená a prostá plevelů a původců chorob i škůdců. V e-shopu k dostání za 83 Kč, balení 20 litrů.

mulcPro úpravu povrchu kolem vysázených tújí doporučujeme Mulčovací kůru. Ta nejen zkrášluje prostředí, ale také zabraňuje klíčení a růstu plevelů, čímž umožňuje nahrazení užívání chemických herbicidů, které negativně působí na vlastnosti půdy. Dále udržuje půdní vlhkost zabraňováním odparu vody z půdy, chrání před mrazivým počasím a před extrémně vysokými teplotami v letním období. Zároveň je zdrojem budoucího půdního humusu. V e-shopu k dostání za 146 Kč, balení 70 litrů.

Autor příspěvku: Ing. Jan Stropnický


Při pěstování nejen okrasných (třeba zmiňované túje), ale i užitkových rostlin vám pomohou výrobky z produkce společnosti Rašelina a.s. Soběslav. Můžete se s nimi seznámit  v nabídce zahradních center na www.raselinazc.cz. Podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže! A pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, či nemáte možnost nikam jezdit, využijte eshop.raselina.cz ….

Komentáře