Sponzor rubriky

Víte jak správně sklízet a uskladnit vlašské ořechy? Poradíme vám!

Vložil | 9.10.2020 | Žádné komentáře | UŽITKOVÁ ZAHRADA

Je tady období dozrávání vlašských ořechů, které bychom měli ve svém jídelníčku používat rozhodně více než jenom o Vánocích. Patří totiž mezi potraviny s významným zdravotně-preventivním účinkem. Plody vlašských ořechů výrazně zlepšují kardiovaskulární činnost, jsou bohatým zdrojem minerálů, vitaminů a proteinů a jejich konzumace pomáhá snižovat cholesterol a působí i proti rakovině prostaty.

orech-v-dobe-dozravani-pred-tim-nez-ze-slupky-vypadneVlašský ořech je plodem královského ořešáku, skládající se z jádra a pevné dřevnaté skořápky, která ho obklopuje. Na stromě se objevují od 4. roku u roubovaných jedinců a kolem 10. roku života u semenáčů. Během vývoje jsou na stromě ochraňovány dužnatou vrstvou, ve které dozrávají. Zpočátku je toto pouzdro zelené, následně pak tmavne a praská. Je-li ořech zralý, vypadne buď sám z pouzdra na zem, nebo spadne i s ním a musíme ho vyjmout. Obecně dělíme ořechy na papíráky, polopapíráky a kameňáky.

Kdy ořechy dozrávají?

 Hlavní sezona sběru vlašských ořechů se časově kryje s koncem září a počátkem října. Spadané ořechy sbíráme a pokud na sobě mají ještě ochranná pouzdra, musíme je jich zbavit. Následně ořechy sušíme. Nejlepším způsobem je rozmístění plodů na velké síto tak, aby tvořily jenom jednu vrstvu. Síto pak umístíme ven na slunce a chráníme ho před případnou nepřízní počasí. Plodům jako takovým svědčí nejlépe teplé a suché klima, dobré také je, pokud jsou na čerstvém vzduchu (ideální je lehký vítr). Pro kvalitní sušení je důležité rovněž podzimní sluníčko, hlavně v prvních dnech, kdy začíná prosychat doposud vodnatá skořápka.

vlasske-orechy-v-dobe-rustu1 spadane-orechy-v-dobe-sberu1
Vlevo ořechy v době růstu, vpravo na zemi v době sběru

Vlhko při sušení škodí!

Pokud při sběru ořechů teplo a slunečno není (mnohdy v době hlavní sklizně i dlouhodobě prší nebo bývají dlouhotrvající mlhy), musíme síto s nasbíranými plody umístit někam, kde je sucho a teplo. Zároveň je ale nutné zajistit i možnost větrání (stačí pootevřené okno, ventilačka, popř. na nízký výkon puštěný malý ventilátor). Ořechy nemají při sušení rády velké výkyvy teplot ani vlhkosti, hrozí jim, že začnou plesnivět. Velkou pozornost je třeba věnovat plodům, které jsme nasbírali na zahradě mokré. Ty musíme nejdříve předsušit v místnosti, která je studená, nevytápěná.

Během procesu hlavního sušení je nutné pravidelně ořechy kontrolovat a plesnivé ihned odstranit. Sušíme-li ořechy na sítech venku, na noc je uklízíme do uzavřené místnosti, která je suchá a přiměřeně teplá. Síta vynášíme ven opět až tehdy, když pominou nízké ranní teploty a případné ranní mlhy. Sušení čerstvých ořechů může trvat 4-6 týdnů. Následně je umístíme do vzdušných laťových bedniček nebo síťových pytlíků na cibuli či brambory. Nedáváme je ale na zem, podobně jako cibuli nebo česnek je zavěsíme někam do prostoru. Jen tak nám nezplesniví a nezapaří se, k čemuž by v uzavřené nádobě jistě došlo. Zcela suché pak bývají na podzim sklizené vlašské ořechy až o Vánocích, kdy je začínají používat i hospodyňky v kuchyni.

vlasske-orechy-ve-smesi-s-ostatnimi-druhyNemáme-li k dispozici možnost sušit ořechy venku ani někde v suché a větratelné místnosti, můžeme nouzově použít sušičku na ovoce. Teplota v ní by ale neměla přesahovat 23-25 oC s tím, že ořechy sušíme tzv. na etapy. Osvědčily se periody 6 hodin sušení při zapnutém přístroji a zbytek dne nechat ořechy odpočinout. Takto bychom měli postupovat zhruba 3-4 týdny, což může být energeticky náročné. Daleko lepší je tedy najít možnost, jak plody ořešáku sušit v přirozeném prostředí na sluníčku.

Na uskladnění také záleží!

Máme-li ořechy suché, nejlepší je jejich nasáčkování do plátěných pytlíků, které podle možností opět věšíme nebo stavíme vedle sebe na police do chladnější větratelné místnosti. I takto uskladněné plody nadále kontrolujeme a není na závadu, když čas od času pár ořechů rozlouskneme. Kazit se totiž mohou i poté, co jsme je svědomitě a poctivě usušili.

Hodně zdaru při sklizni a následném využití v kuchyni!

Autor příspěvku: ing. Jan Stropnický

Komentáře