Stejně jako rostliny v zahradě, trpí i květiny za oknem nebo v truhlíku celou řadou chorob a škůdců. Pojďme si vyjmenovat ty nejzákladnější a seznamme se s postupy, které zabrání škodám…
Při pěstování balkónových rostlin se nejčastěji setkáme s celou řadou mšic (Aphidomorpha), červci (Cocomorpha), molicemi (Aleyroidea) a třásněnkou západní (Frankliniella occidentalis). Škody způsobují sáním nejčastěji na listech, stoncích, ale i poupatech. Velmi rychle se množí a dokážou během krátké doby rostliny značně poškodit. A jak poznáme přítomnost savých škůdců, nejčastěji mšic a molic? Hlavně podle lepkavého povrchu na listech, což způsobuje medovice – šťáva, která se vlivem sání na listech objeví už na samém počátku napadení. Třásněnky se objevují v teplých letech, jejich sáním listy žloutnou a předčasně opadávají. Červce poznáme podle výskytu bílých vatovitých útvarů na listech nebo oválných vystouplých většinou nahnědlých puklic na stoncích či listové žilnatině a pokud najdeme listy poškozené žírem a marně přemýšlíme čím to je, bývají nejčastější příčinou housenky nočních motýlů. Na našich rostlinách se můžeme setkat s housenkami druhu kovolesklec gama (Autographa gamma), můry zelné (Mamestra brassicae) a můry černé (Melanchra persicarie).
Kořeny a kořenové krčky nejčastěji napadají osenice (Agrotis spp., Euxoa spp.). Poměrně malé a snadno přehlédnutelné housenky se po vylíhnutí z vajíček živí pouze několik dní na nadzemní části hostitelské rostliny, později se stěhují do půdy, kde se dají jen těžko hubit. Napadené rostliny zastavují růst, vadnou a odumírají.
Ideálním řešením proti škůdcům jsou Combi Careo tyčinky , které jsou navíc doplněny ještě o výživu. Pomocí těchto tyčinek zajistíme rostlinám v nádobách nepřetržitou ochranu před mšicemi, molicemi, třásněnkami, červci a dalšími škůdci po dobu 10 týdnů. Aplikace je velice snadná a přitom zcela bezpečná. Po zjištění škůdce nebo preventivně zatlačíme celou tyčinku do půdy a po té důkladně zaléváme. Pro květináč o průměru 11 cm postačí tyčinka jedna, s každými přibývajícími 3 cm průměru přidáváme další tyčinku. Navíc ještě rostlině dodáváme ve vyrovnaném poměru dusík, fosfor a draslík.
Careo Combi granulát se aplikuje především při přesazování či výsadbě rostlin tak, že se v předepsaném množství promíchá se substrátem a poté se rostlina zasadí. Následná péče o rostlinu je zcela běžná, postačí pravidelná zálivka, přihnojení provádíme po 3 měsících po aplikaci přípravku. Granulát uvolňuje do půdy účinné látky proti škůdcům, ty rostlina přijímá kořeny a rozvádí do celé nadzemní části. Škůdci tak nemají šanci rostliny svým sáním oslabovat. Viditelný účinek se projeví u mšic již po 1-3 dnech, u molic po 5-6 dnech, u ostatních škůdců zhruba po 14 dnech.
A pokud je potřeba zasáhnout okamžitě postřikem postačí podle návodu naředit Careo koncentrát nebo použít Careo postřik. Přípravek je velmi spolehlivý proti všem škůdcům, kteří by dostali chuť na naše nádherné balkonovky.
Autorka příspěvku: Ludmila Dušková