Také vás trápí neustále nájezdy nezničitelných slimáků a máte pocit, že tradiční chemické přípravky už prostě nezabírají? Zkuste to tedy jinak, biologicky!
Asi nejjednodušší je slimáky ručně posbírat. Není to ale nic jednoduchého, protože tito tvorové vylézají ze svých skrýší až pozdě večer a tak lov na ně je jen pro ty zahrádkáře, kteří nechodí spát „se slepicemi“. Dají se na ně nastražit i nejrůznější pasti v podobě skleněných, do země zapuštěných sklenic s pivem. To slimáky láká, snaží se k němu dostat a po té, co spadnou dovnitř, se utopí.
Další variantou je vytvoření jakýchsi překážkových zón. Tady nám velice dobře poslouží např. klasická sedlina, která zbude po přípravě turecké kávy. Tu trochu naředíte, aby byla tekutá a polijete s ní zhruba deset centimetrů široký pás pilin, který vytvoříte kolem záhonu se salátem nebo mladými okurkami. Dá se použít také hodně silná instantní káva, ne ale bezkofeinová. Ochranou proti slimákům je totiž právě kofein, který na ně působí jako prudký jed. Někteří zahrádkáři zkoušejí i hradbu z vajec, resp. jejich skořápek, přes které se slimákům díky ostrým hranám špatně leze. A nebo je dobré vysázet těsně kolem listové zeleniny plodiny, jež slimáky doslova odpuzují. Jedná se např. o pelyněk, česnek, kopr a nebo řeřichu. Ohrady z prkének nic nevyřeší stejně jako kolem záhonu do země zaražené hladké nerezové plechy. I když se zdají kluzké, slimáci je nakonec stejně přelezou.
Hodně populární je v poslední době i forma biologického boje, při kterém se využívají parazitické hlístice Phasmarhabditis hermaphrodita. Ty se do slimáků dostávají trávicím nebo dýchacím ústrojím a uvnitř těla se množí. Po pár dnech přestane napadený jedinec žrát a do 14 dnů zpravidla uhyne. Roztok komerčního přípravku Nemaslung se po naředění lije buď na nachytané slimáky nebo na povrch půdy. Hlístice působí v porovnání s chemickými prostředky pro hubení slimáků dlouhodobě, cca po dobu asi 6 – 7 týdnů. Nejlepší účinky má uvedený přípravek na mladé jedince, ti jsou nejvíce zranitelní.
Patříte-li nejen mezi zahrádkáře, ale i chovatele hospodářského zvířectva, můžete zkusit indické běžce. Ti slimáky přímo milují a vcelku rychle od nich dokáží vyčistit i poměrně rozsáhlé plochy.Tyto druhy kachen potřebují ke svému životu větší prostor. Ideální je travnatá zahrada alespoň 700 m2 veliká (pro jeden pár) a jakákoliv vodní nádrž. I když v ní běžci nepobývají tak dlouho jako jiné kachny, musíme ji měnit každý den, aby byla čistá. Jako základní potrava slouží těmto opeřencům klasická krmná směs, přikrmovat můžeme i pšenici, ječmen a pro doplnění vitamínů a vápníku také vaječné skořápky. Máme-li velkou zahradu, dokáží ji indičtí běžci udržet po celou dobu vegetace čistou, bez škůdců a bez slimáků. Zdravé rostliny je nezajímají, zabývají se jenom těmi, které napadl nějaký škůdce. Vše živé vybírají i pod nimi (nevynechají ani nejrůznější semena) a i když jsou poměrně velcí, pohybují se v zahradě ohleduplně a nic neničí. Pro dobré trávení potřebují také písek, který slouží k rozmělnění již pozřené potravy.
V zimě jim plně postačuje naše podnebí, potřebují se ale na noc schovat do zatepleného suchého kurníku s dobrou podestýlkou. Indické běžce nechováme nikdy samotné, jedná se totiž o tzv. hejnové zvíře. Pořizujeme si tedy alespoň jeden pár, 4 kusy jsou ideál!
Autor příspěvku: ing. Jan Stropnický
Jak pomoci napadeným rostlinám?
Pokud vám slimáci poškodí např. vysazená rajčata, doporučujeme pro jejich posílení třeba Horticerit– hnojivo pro plodovou zeleninu. Jedná se o granulované hnojivo určené pro pěstování plodové zeleniny (rajčata, papriky, okurky, lilek aj.). Složení hnojiva (NPK 6-6-13) zajišťuje vyrovnanou a dostatečnou výživu, která příznivě ovlivňuje růst rostlin a jejich zdravotní stav, což se pozitivně odráží na celkovém výnosu. Huminové látky obsažené v hnojivu zlepšují transport živin a jejich efektivnější příjem rostlinou. V e-shopu k dostání za 165 Kč, balení 3 kg.
Pro jiné plodiny použijte další výrobky z produkce společnosti Rašelina a.s. Soběslav (hnojiva, kondicionéry aj.), seznámit se s nimi můžete třeba v nabídce zahradních center na www.raselinazc.cz. Podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže! A pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, využijte eshop.raselina.cz ….