Sponzor rubriky

Ochrana rostlin v užitkové zahradě na přelomu jara a léta

Vložil | 21.5.2018 | Žádné komentáře | OCHRANA ROSTLIN

Spolu s radostí nad tím, jak naše stromy v zahradě a rostliny na záhonech rostou, kvetou a nasazují plody, přichází koncem jara a začátkem léta také starost o to, jak úrodu chránit před chorobami a škůdci.

Na ovocných stromech škodí v tomto časovém období zejména strupovitost jádrovin a padlí jabloňové. Strupovitostí jsou z počátku napadány listy, později také plody a letorosty. Na listech se objevují hnědozelené, následně až černé skvrny, listy se kroutí a zasychají. Podobné příznaky jsou i na plodech, jejichž pokožka praská a korkovatí. Později pak dochází k hloubkovému poškození dužniny plodů. Současně se strupovitostí se na jádrovinách objevuje i padlí, které poznáme podle bělavých povlaků na listech.

Ochrana rostlinOšetření napadených stromků provádíme především preventivně, maximálně na počátku infekce v pravidelných sledech v závislosti na počasí. Upřednostňujeme systémové přípravky, které se zabudují do pletiv a rostliny chrání i za nepříznivého deště. Ať již použijeme jakýkoliv přípravek, je nesmírně důležité dokonale pokrýt celou rostlinu postřikovou kapalinou. Také je třeba dbát na to, aby 2 – 4 hodiny po aplikaci nepršelo.

Důležité je i střídání přípravků různých skupin, čím zabráníme vzniku rezistence. Jeden preparát se doporučuje použít maximálně 3x za vegetaci. Velmi vhodná a osvědčená je také kombinace fungicidu s pomocným přípravkem ALGAHUMIN, čímž dochází k lepší účinnosti přípravků a snížení stresů pro rostlinu.

Od fáze růžového poupěte můžeme využit například tyto přípravky: MYTHOS 30 SC (preventivní i kurativní účinek na počátku infekce, spolehlivě účinkuje již při teplotách od 5oC), DISCUS, ZATO (možno použit v jakékoliv růstové fázi, nechrání ale nové přírůstky, nutno opakovat postřik, účinkuje na strupovitosti i padlí) nebo TALENT (preventivní i kurativní účinek ve fázi 72 hod. od vzniku infekce, široké spektrum účinnosti proti strupovitosti, padlí, rzím, moniliózám a listovým skvrnitostem).

Kromě klasických přípravků je možné použít i fungicidy na přírodní bázi: NATUR F (na strupovitost, kadeřavost a plísně), BIOBLATT (účinkuje na padlí) nebo BIOTON (používán rovněž proti padlí).

Obaleč jablečnýNebezpečným škůdcem tohoto ročního období je také obaleč jablečný. První generace housenek způsobuje opad plodů, u kterého si mnohdy myslíme, že se jedná o opad přirozený. Housenky druhé generace pak způsobují červivost plodů. Ošetření provádíme na základě signalizace pomoci feromonových lapačů, kdy 5 – 8 samečků zachycených na lapači za týden se považuje za hromadný nálet.

Mezi doporučené přípravky k ochraně proti obaleči patří např. CALYPSO 480 SC nebo MOSPILAN 2O SP. Ošetření stromů provádíme ihned po vrcholu letové vlny obaleče, nejpozději však na začátku líhnutí larev. Tyto přípravky neúčinkují na nakladená vajíčka, hubí pouze larvy a dospělce. Jejich předností je tolerance k opylovačům i ostatnímu užitečnému hmyzu.

Calypso 480 SCSPINTOR je první přírodní insekticid bez rezidui vhodný pro ošetření ovoce a zeleniny proti housenkám. Hubí larvy a dospělce, nepůsobí ale na nakladená vajíčka. Speciálním přípravkem na obaleče je STEWARD, hubící nejen všechna larvální stádia, ale i nakladená vajíčka.

Kroucení cibule způsobuje květilka cibulová, která je svým vzhledem podobná mouše domácí. Dospělci se z nakladených vajíček líhnou na počátku kvetení pampelišek a třešní, na nichž se živí květním nektarem. Samička klade vajíčka na půdu nebo na listy cibule a vylíhnuté larvy vyžírají báze mezi listy. To má za následek, že se rostliny kroutí. Jako ideální ochranu doporučujeme záhon zasázené cibule přikrýt volně bílou netkanou textilií.

V květnu a červnu se můžeme na záhonech se zeleninou setkat i s plísněmi, které za vlhkého a teplého počasí narůstají rychlým tempem. Tyto choroby likvidujeme chemicky a dbáme na pravidla, která výskyt a šíření plísní omezují (preventivní ošetření rostlin, střídání přípravků, využiti přípravků odolných vůči smyvu deštěm, podpora pomocného přípravku ALGAHUMIN v kombinaci s fungicidem aj.).

Ortiva - přípravek proti plísnímMezi přípravky, které na plísně působí, řadíme např. přípravek ORTIVA (systémový fungicid působící dlouhodobě a zabraňující vzniku nové in­fekce). Používá se na rajčata, cibuli, česnek, okurky, celer, chřest, hrách, kedlubny, plíseň bramborovou na rajčatech, plíseň okurkovou nebo plíseň cibulovou. K novým přípravkům s výbornou účinnosti proti plísní bramborové patří přípravek INFINITO a REVUS. Přípravek Infini­to používáme preventivně. Rovněž má ochranný a léčebný účinek a to až 48 hodin po vzniku infekce. Chrání nejen listy, ale i stonky a hlízy. Nejvhodnější doba k zařazení tohoto přípravku do sledu ošetření je u brambor v době uzavírání řádků. Přípravek Revus dosahuje nejlepších výsledků pří ochraně brambor proti plísní bramborové v preventivní aplikaci nebo v ranném stádiu choroby. Oba přípravky mají příznivý vliv na životní prostředí.

Čím ošetřit jahody proti plevelům?

 Na tomto místě je třeba zdůraznit, že než zakročíme, musíme vědět, o jaké plevele se jedná, zda o dvouděložné (při vzcházení mají dva dlanité děložní lístky) nebo jednoděložné (nazývány též trávovité – pýr a trávy obecně). Na dvouděložné plevele v malém balení HOBBY na trhu bo­hužel nic nenajdeme, na trávovité je možno použit např. přípravek Agil 100 EC. Při jeho aplikaci je ale důležité to, aby byl pýr vzrostlý.

 Základem zdravé zeleniny je nejen správná výživa a způsoby pěstování, ale také patřičná ochrana!Vyslepnuti koštálovin

Stav, kdy se na rostlině nevytvoří květenství, je významný hlavně u kvě­táku, vyskytovat se může ale i u dalších košťálovin. Příčin vzniku tohoto onemocnění je několik: a) nedostatek stopového prvku molybdenu, b) u vysazované sadby předpěstované v teplých sklenících může dojít ke stresu vlivem velkých výkyvů teplot (zde je možné máčení kořenové­ho balu nebo následná zálivka po zasázení Algahuminem), c) je možné, že k poškození srdéčka přispěje některý ze škůdců košťá­lovin. Tady je jako možnou ochranu doporučit některý z kontaktních přípravků, zvolený v závislosti na dané plodině a délce ochranné lhůty

Hodně štěstí v boji se škůdci přeje Rašelina a.s.

Komentáře