Vypadá to, že letošní jaro prožijeme asi doma na zahradách a zahrádkách, tak proč trochu neexperimentovat! I v našich podmínkách totiž můžete mít k podzimu sladké a šťavnaté hrozny, které potěší hlavně děti. Poradíme vám jak vybrat sazenice, révu zasadit a dále se o ní v prvních létech starat…
Réva vinná je teplomilná rostlina, proto ji v našich podmínkách nejvíce vyhovují jižní strany, s dostatkem slunce, nejlépe chráněné před nárazy studeného větru. Před samotnou výsadbou je důležité správně připravit půdu, kterou prokypříme do hloubky cca 50 cm a doplníme o potřebné živiny. Můžeme k tomu využít kompost nebo zetlelý hnůj. Půda by měla být zbavena plevelů.
U nákupu sazenice se zamysleme, kdy chceme hrozny sklízet a jestli v naší nadmořské výšce dokáží hrozny dozrát. Na trhu jsou odrůdy velmi rané až pozdní. Výsadbu provádíme od poloviny dubna do konce května. Nebo druhá alternativa je výsadba na podzim. Po výběru pro nás vyhovující odrůdy, sazenici sestřihneme kořeny na délku cca 8 – 10 cm. Nejsilnější výhon zakrátíme na 2 očka a ostatní odstraníme.
Pokud si koupíme navoskované sazenice, jsou po namočení kořenů připravené k výsadbě. Sazenice namočíme na 1 den do vody, můžeme přidat i Algahumin. Následně rostlinu vložíme mírně šikmo do výsadbové jamky, zasypeme a půdu utužíme. Roub by měl vyčnívat asi 5 cm nad zem. Důkladně zalijeme a celou rostlinu přihrneme zeminou. Po vyrašení pupenů zeminu odstraníme a vybereme dva nejsilnější výhony, které seřízneme na jedno až dvě očka, ostatní opět odstraníme vylomením, odstraňujeme rosné kořínky. Začátkem léta silnější z výhonů vyvazujeme k opoře a slabší zastřihneme. Půdu kolem sazenic pravidelně kypříme a zbavujeme plevelů. Můžeme i přihnojit vhodným hnojivem pro révu vinnou. Na podzim opět přihrneme k rostlině zem.
Druhým rokem (v lednu či únoru) seřízneme výhon u opory na výšku 60 – 90 cm, podle toho jak chceme mít vysoký kmen. Pokud nemá letorost požadovanou tloušťku – asi jako tužka, zkrátíme na dvě očka. Slabší letorost zkrátíme na jedno očko a na něm necháme vyrůst jeden letorost, který zaštípneme cca na 20 cm, bude nám sloužit jako zásobní čípek. U vyvázaného výhonu necháme tři letorosty, ze kterých můžeme v následném roce vybrat tažně. Réva vinná plodí na letorostech, které vyrůstají z dvouletého dřeva.
Způsob pěstování révy vinné je různý, někteří preferují tradiční pěstování na drátěné konstrukci (různé způsoby vedení), jiní drobní pěstitelé preferují treláže, popínání pergol, loubí i pěstování ve velkých nádobách. Možností, jak pěstovat révu vinnou pro naši potěchu, je opravdu mnoho a jen na nás záleží, zda dáme přednost čistě produkčnímu způsobu nebo pěstování spíše pro okrasné účely s případným mlsáním 🙂
Autor příspěvku: Ing. Petra Máslová Dvořáková
Co se vám může při zakládání domácí vinice hodit?
Zahradnický substrát B univerzální můžeme při sázení smíchat s původní zeminou. Je vyroben ze směsi kvalitních rašelin, minerálního kombinovaného hnojiva se stopovými prvky a jemně mletého dolomitického vápence. Obsahuje bezchloridové NPK hnojivo s mikroprvky, rostliny se tedy nemusí zpočátku přihnojovat. Dále urychluje zakořeňování a šetří vláhu a díky obsahu rašeliny omezuje vznik houbových chorob. Neobsahuje též klíčivá semena plevelů a zárodky škůdců. V e-shopu k dostání za 152 Kč, obsah balení 70 litrů.
Letos na jaře jistě využijete i další výrobky z produkce společnosti Rašelina a.s. Soběslav (substráty, hnojiva, kondicionéry růstu aj.), seznamte se s nabídkou jejich zahradních center na www.raselinazc.cz. Podle bydliště si můžete vyberete to, které je vám nejblíže! A pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, využijte eshop.raselina.cz ….