Je tady čas, kdy každý pěstitel začne přemýšlet o své zahrádce, co letos nového zasadí, co chutnalo loni rodině, zkrátka, co bude pěstovat. Nejdříve ale bude třeba nachystat půdu a to jak ve skleníku, tak později i na záhonech venku. Je to z toho důvodu, aby se zem pro pěstování plodin vydesinfikovala! A co k tomu použít?
Nejlepším prostředkem je použití dusíkatého vápna. Jedná se o víceúčelové pozvolně působící granulované dusíkato-vápenaté hnojivo. Barva tohoto hnojiva je tmavě šedá až černá s výrazným zápachem po karbidu. Obsahuje přibližně 18 % dusíku a 50 % vápníku. Působením vzdušné půdní vlhkosti se samovolně rozkládá. V půdě se beze zbytku rozloží, dochází k pozvolnému a rovnoměrnému uvolňování dusíku přijatelného pro všechny rostliny, nezanechává rezidua, nepoškozuje následné plodiny. Pro správné použití se musí dusíkaté vápno použít včas, to znamená 2 až 3 týdny před setím, či výsadbou a lehce zapravit do půdy.
Co dusíkaté vápno ve skleníku a na záhonech dokáže a proč jej máme používat:
1. především likviduje vajíčka slimáků (snížení výskytu až o 90 %)
2 . ničí všechna klíčící semena plevelů
3. dodává nezbytný vápník a dusík plodinám (hlavně plodové zelenině, kde při deficitu vápníku dochází k hnědé skvrnitosti plodů)
4. účinně likviduje půdnící bakterie a spóry, původců houbových chorob kořenů a stébel rostlin (odstraňuje problémy s výskytem nádorovitosti košťálovin)
5. urychluje zrání kompostů a odstraňuje zápach i hmyz doprovázející jejich vyzrávání
Hortus Dusíkaté vápno lze použít jak ve skleníku, tak volně na záhonech. Povrch půdy musí být důkladně a rovnoměrně zpracován. Vápno rozhodíme na povrch, mělce zapravíme a zalijeme (vlhká půda je důležitá pro správný proces přeměny v půdě). Ve skleníku zakryjeme fólií. Aplikace se musí provést 2-3 týdny před výsevem nebo výsadbou rostlin (v létě postačí 1 týden). Následně je ještě dobré dodat do půdy některé z organických nebo minerálních hnojiv obsahující dusík, fosfor a draslík.
Toto dusíkaté hnojivo má mezi pěstovanými plodinami široké použití . Zde uvédíme dávkování pro jednotlivé plodiny:
Základní hnojení: nad 50 g/m2
Zelí bílé, zelí červené, kapusta, květák, pekingské zelí: dávka 30-100 g/m2, aplikace časně na jaře 3 týdny, v létě 2 týdny před setím nebo výsadbou, nebo také nejdříve až 2 týdny po výsadbě a opatrně aplikovat mezi řádky.
Růžičková kapusta, kedlubny: dávka 30 – 60 g/m2, časně na jaře 2 týdny, v létě nejméně 1 týden před výsadbou.
Salát hlávkový, ledový salát: dávka 30 – 50 g/m2, časně na jaře 2 týdny, v létě nejméně 1 týden před výsadbou.
Polníček, mrkev, okurky, špenát, ředkev, ředkvičky: dávka 30 – 50 g/m2, aplikace 2-3 týdny před vysetím.
Hrách, fazole: dávka 20 – 30 g/m2, 1-2 týdny před vysetím nebo ještě po vysetí krátce před vzejitím.
Chřest: dávka 40 – 50 g/m2, hned jak po oborání vzejdou plevele. Pozor na možnost poškození chřestu.
Fenykl řapíkatý: dávka 30 – 40 g/m2, 2-3 týdny před vysetím. Na porost ve výšce dlaně (rostliny a půda musí být suché).
Pór, cibule ze sazečky: dávka 30 – 50 g/m2, aplikace 2 týdny před nebo 2-3 týdny po výsadbě, aplikovat rovnoměrně na záhony. Rostliny musí být bezpodmínečně suché!
Celer, rajčata: dávka 40 – 100 g/m2, nejméně 2 týdny před výsadbou.
Brambory: dávka 30 – 50 g/m2, po vysázení brambor až do doby krátce před vzejitím a rovnoměrně aplikovat na vlhkou půdu. Při použití dusíkatého vápna na brambory zamezujeme i výskytu háďátek a drátovců v půdě.
Rebarbora: dávka 40 – 80 g/m2, v předjaří před vyrašením.
Jahody: dávka 30 nebo 30 – 50 g/m2, v předjaří opatrně aplikovat mezi řádky – ne za mrazu a ne u čerstvě vysazených jahod. Po sklizni jahod do řádků – na suchý porost.
Bobuloviny, ovocné stromy, okrasné dřeviny: dávka 30 – 50 g/m2, časně na jaře před počátkem rašení.
Obnova trávníků: dávka 40 – 50 g/m2, 2 týdny před vysetím
Konifery, živé ploty: dávka 30 – 40 g/m2, v časném předjaří aplikovat pod stromy a keře.
Kompostování: dávka 100 g/m2, posypat každou vrstvu odpadů o výšce cca 20-25 cm.
Aby bylo dusíkaté vápno správným pomocníkem na zahrádce, znovu je nutné upozornit, že listy většiny rostlin jsou na dusíkaté vápno citlivé a musí být při aplikaci suché (půda naopak vlhká). Při aplikaci ve vzešlých plodinách se hnojí pouze do řádku mezi rostliny.
Všechny potřeby nejen pro aktuální práce v zahradě na konci zimy z produkce společnosti Rašelina a.s. Soběslav, najdete v nabídce zahradních center na www.raselinazc.cz. Podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže a pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, či nemáte možnost nikam cestovat, využijte eshop.raselina.cz ….