Víte, že k pěstování domácích bylinek a koření nepotřebujete zahradu? Domácí koření, bylinky na menstruaci i bylinnou směs na čaj proti kašli jde úspěšně pěstovat v truhlících. A pak už stačí mít jen balkón nebo terasu.
Pořiďte si prostorné truhlíky, na dno dejte drenážní vrstvu (kamínky, keramzit) a na to substrát pro bylinky. Bylinky můžete vysévat, nebo koupit sazeničky. Vždy ale nechte dost prostoru, bylinky se obvykle krásně rozrostou. Po čase stačí jen bylinky utrhnout, přidat do oblíbeného receptu, nebo si udělat příjemný čaj proti únavě či hubnoucí čaj.
Tak jako jsou květiny, které potřebují hodně vody a jiné, kterým stačí skromná zálivka, jsou i bylinky náročné na vodu a bylinky, které milují sušší podmínky. Například bazalka ocení dostatečnou a pravidelnou závlahu. Rozmarýn a tymián jsou pohodové bylinky, které jsou na zálivku poměrně nenáročné. Bylinky jsou určené k přímé konzumaci, pokud už je chcete přihnojovat, kupte si speciální hnojivo na bylinky.
TIP: Hnojivo si můžete vyrobit i doma. Stačí k tomu slupka od banánů, kterou nakrájíte a necháte dva dny louhovat v lednici ve sklenici s vodou. Výborná je také kopřivová jícha.
Snažte se k sobě dávat bylinky, které mají stejné nároky na vodu a prostor. Výborně se snese tymián s rozmarýnem. Máta, meduňka i oregano se rády rozrůstají. Dopřejte jim proto samostatnou a dobře prostornou nádobu. Podobně náročný je i libeček. Levandule je krásný solitér, který se vám za samostatný květináč odmění voňavou záplavou květů.
Tradičními bylinkami naší kuchyně je majoránka, dobromysl a pažitka. A zatímco dobromysl a pažitku můžete úspěšně pěstovat už ze semínka, u majoránky doporučujeme koupit sazeničky. Do stejného květináče jako budete mít pažitku, můžete přidat i petrželku. Výborně se snesou.
TIP: Pozor při nákupu sazenic majoránky. Je to totiž blízká příbuzná oregana a často se zaměňují. Pro bezpečnou identifikaci majoránky, doporučujeme rozemnout jeden lístek mezi prsty. Vůně majoránky je nezaměnitelná. A pokud neseženete sazeničky, na Bylinné zahradě , oblíbeného e-shopu s bylinkami je sušená majoránka v top kvalitě, nebo ho vyhledejte ve vašem oblíbeném obchodě. Který se zabývá prodejem bylin.
Bylinku zalijte horkou vodou a přiveďte k varu. Vařte asi 7 minutek, zakryjte a nechte ještě 10 minut louhovat. Pokud do čaje přidáte i kapku medu, uspějete s nim i u malých dětí. Podle bylinkářů je výborný na silný dráždivý kašel.
Základní bylinky středomořské kuchyně jsou bazalka, oregano, tymián a rozmarýn. A zatímco tymián a rozmarýn mohou být v truhlíku spolu, bazalce a oreganu dopřejte vlastní květináč.
Trápí vás PMS nebo bolestivá menstruace? Bylinky z vlastní terasy vám mohou přinést úlevu. Mezi typické ženské bylinky, které se dají s úspěchem pěstovat na terase, patří dobromysl, máta, meduňka, řebříček a libeček. Pěstovat se dá i kontryhel, ale jeho sazeničky se hůř shání, pokud je neseženete, nebojte se sáhnout po sušeném kontryhelu z prověřeného zdroje.
Dostatek energie často souvisí s kvalitou spánku a duševní pohodou. Jako první pomoc může sloužit malý stromek ginkgo v květináči, z jehož listů si budete dělat čaj proti únavě. Pohodu dodá třezalka, která je považována za přírodní antidepresivum. Její pěstování v truhlíku ale není snadné. Pro bylinky proti únavě je lepší zajít za odborníky, objevíte i zajímavé asijské poklady, které byste si doma jen tak nevypěstovali.
Kašel umí potrápit malé i velké. Zvlášť pokud vás postihne úporný noční kašel. Vyplatí se pěstovat bylinky proti kašli, které přináší rychlou úlevu a jsou hned po ruce. Mezi top bylinky proti kašli patří oregano, tymián a levandule. Přidat můžete i voňavou typicky českou mateřídoušku.
Pokud chcete shodit přebytečná kila, sáhněte po bylinkách, které podpoří trávení a pomohou odvézt z těla vodu. Pro vlastní truhlíky na hubnoucí čaj se výborně hodí levandule, libeček a máta.
Určitě jste si všimli, že některé doporučované bylinky se opakují a mají různé využití. Z poměrně malého počtu tak vytvoříte bylinné čaje na nejrůznější obtíže a zároveň máte skvělé domácí koření. Jen pamatujte, že bylinky slouží jen k podpůrné léčbě. V případě zdravotních obtíží je nezbytná návštěva lékaře.