Sponzor rubriky

Postřikovač – pomocník každého zahrádkáře

Vložil | 12.7.2018 | Žádné komentáře | OCHRANA ROSTLIN

Domníváte se, že máte dokonalé vybavení k péči o zahrádku? Pokud však nevlastníte postřikovač, chybí vám velmi důležitý pomocník, který by vám mohl ušetřit spoustu práce. Tento přístroj se hodí do jakékoli zahrady, bez ohledu na její velikost.

Výběr je velký, práci si lze ještě více ulehčit s pomocí nejrůznějších doplňků. Zahradní postřikovač může být ruční nebo tlakový, je ho možno nést v ruce nebo zvolit provedení na záda. S teleskopickou tyčí navíc nebudete potřebovat žebřík a pohodlně dosáhnete i na horní větve stromů. Postřikovač k zahrádce zkrátka nerozlučně patří.

Postřikovač k mnoha účelům

Máte pocit, že postřikovač bude málo využívaným výrobkem, který bude po většinu roku jen zabírat místo? Určitě ne, poslouží jak k ochranným postřikům, tak k ošetření napadených rostlin, ale lze ho použít i k aplikaci hnojiva (ideální pro hnojení na listy), rosení, odstranění prachu a dalším účelům. Oceníte ho nejen na zahradě, ale i v interiéru u pokojových rostlin, v zimní zahradě nebo ve sklenících. V bytě postačí jednoduchý ruční postřikovač, v zahradách se lépe uplatní tlakový postřikovač, který má větší obsah a dá se nosit na zádech. Jak tedy zvolit postřikovač vhodný právě pro vás? Začněte vybírat právě podle velikosti zahrady.

Jak vybírat postřikovač podle velikosti zahrady

Ještě před zakoupením postřikovače je potřeba promyslet, co vše od tohoto výrobku očekáváte. Zvažte velikost vaší zahrady a její typ – okrasná, ovocná, zeleninová, bezúdržbová – každá zahrada potřebuje něco jiného. Jakmile máte stromy, keře, záhony a další výsadbu, určitě se vyplatí zařízení s vyšším obsahem, které nebudete muset tak často doplňovat. U menších zahrádek bude stačit kapacita 5-10 l, pokojovým rostlinám a balkonovkám ruční postřikovač s nádobou 1–2 l. U větších zahrad volte zádové postřikovače, případně postřikovače na kolečkách. Vždy si však zkontrolujte, zda vámi svolený postřikovač lze jednoduše rozebírat a čistit.

Jaké postřikovače na zahradě využijete?

Máte ovocné stromy? Opakované jarní postřiky mohou být fyzicky i časově náročné. Určitě se zde vyplatí postřikovač vybavený jedním nebo dvěma popruhy, který lze nosit na zádech. Pokud však chcete postřikovač s nádobou větší než 15 litrů, musíte počítat i s vyšší váhou. V tom případě se vyplatí větší investice a pořízení zařízení s podvozkem na kolečkách. Ušetříte nejen čas, ale také námahu a vlastní zdraví. Hledáte-li lehké zařízení, nabízí se postřikovač v plastovém provedení s ovládací rukojetí a v provedení i pro leváky.

Na balkon stačí ruční postřikovač

Nezapomínejte na balkonové a pokojové rostliny, ani těm se nemoci nebo škůdci nevyhýbají, takže i zde bude postřiku potřeba. Malý postřikovač může být pístový nebo mechanický. Mechanické postřikovače jsou nejlevnější, nenabídnou vám však žádné doplňkové funkce. U tlakového postřikovače můžete upravovat proud tekutiny až po mžení, můžete tedy i rosit. Lze také nastavovat směr střiku. U některých provedení je možné zaměňovat i trysky, takže pro postřiky proti chorobám můžete proud zcela přesně zaměřit a nezasáhnout okolí. Základní trysky jsou štěrbinové, vyplatí se zakoupit i vířivé a nárazové. Dobře vám poslouží i kryt postřiku.

Nezapomínejte na náhradní díly

Pokud jste investovali do kvalitního postřikovače, bude jeho součástí i doplňková sada náhradních dílů, jako jsou trysky nebo těsnění. I tak se informujte na to, zda jsou náhradní díly běžně dostupné, popřípadě některé zakupte rovnou s postřikovačem. Při nákupu si nechte ukázat, jak s přístrojem pracovat, jak ho rozdělat a vyčistit, a zjistěte si, zda je běžně dostupný servis. Při dobře promyšleném nákupu budete s postřikovačem pracovat mnoho let ke své plné spokojenosti.

Autor příspěvku: postřikovač.cz

Komentáře