Jedno z prvních ošetření v ovocné zahradě v novém roce je postřik na pravidelně se opakující houbovou chorobu Taphrina deformans – kadeřavost broskvoní. Jedná se o nejčastější onemocnění broskvoní, nektarinek, ale i broskvomandloní a mandloní. Napadením dochází ke snížení úrody a kvality plodů a to i v následujícím roce, celkovému oslabení, snížení životnosti stromu a zvyšuje se citlivost vůči poškození mrazem.
Příznaky napadení kadeřavostí broskvoní se projevují již brzy z jara na mladých listech, kde jsou z počátku vypouklé světle zelené, žluté až červené skvrny, které později přecházejí v puchýře a zkadeření listů. Během léta listy předčasně opadávají. Někdy dochází i k napadení letorostů a plodů (červenofialové lesklé skvrny s nepravidelným okrajem) a plody praskají. Nově vyrašené listy obvykle již netrpí touto chorobou. Často je kadeřavost broskve chybně zaměňována s napadením mšicemi.
Dnes už každý zkušenější pěstitel broskvoní ví, že o intenzitě výskytu rozhoduje především průběh počasí od fáze rašení do počátku květu (částečně odrůdová odolnost). Při deštivém, vlhkém počasí s dlouhotrvajícími mlhami a teplotami pod 10 °C je vývoj zpomalen. Hlavní podmínkou infekce je doba ovlhčení listu a vhodná teplota, která se pohybuje mezi 7-26°C. Infekce může trvat i 5–6 týdnů (normální období trvá 3-4 týdny). Naopak při teplém počasí po vyrašení je vývoj hostitele rychlý a období pro infekci je velmi krátké. Tuto skutečnost musíme zohlednit v v počtu ošetření.
Choroba přezimuje především na povrchu stromů a menší část těchto spor (blastospory) přetrvává za šupinami pupenů. Mohou přežívat i déle než jednu vegetační sezónu. K infekcím dochází pouze u mladých nevyvinutých listů (do 1-1,5 cm). Na napadených částech se koncem května a především v červnu vytvářejí vřecka, v nichž se oddělují nové spory a ty přetrvávají do dalšího roku. V pokročilém stádiu (asi od začátku června) se na líci napadených listů vytváří stříbřitě sametový povlak s askosporami. Houba končí svůj parazitický cyklus a napadené listy postupně zasychají a opadnou. Spóry se uvolňují a vítr je přenáší na okolní stromy – pupeny, letorosty a přežívají až do nástupu jara, kdy jsou deštěm smývány do vznikajících pupenů a zde jsou infikovány mladé lístky. Starší, rozvinuté listy se již nemohou nakazit (tzv. věková rezistence). Po infekci už vývoj choroby probíhá nezávisle na srážkách a není ji možné ovlivnit ani žádným postřikem. Ošetření jsou již neúčinná.
Základem ochrany proti kadeřavosti je proto snížení množství přetrvávajících blastospór před otevřením pupenů dříve, než infikují mladé listy. To je možné jen aplikací účinného fungicidu. Bohužel v současnosti jsou na trhu pouze kontaktní fungicidy, které nepronikají do pletiv jako systémové postřiky (takový byl např. Syllit). Fungicidní ošetření se provádí každý rok bez ohledu na výskyt choroby v předcházejícím vegetačním období. Mimo toto předjarní ošetření se doporučuje stromy ošetřit i na podzim po opadu listů, nejčastěji některým měďnatým přípravkem, nejčastěji Kuprikolem . Rozhodneme-li se pouze pro předjarní postřik, aplikaci směřujeme nejpozději na stadium zvětšování (nalévání) terminálních pupenů. Bohužel to není v praxi úplně jednoduché, každý rok je to v jinou dobu. Jedná se o první nevýraznou fázi růstu, někdy nastane optimální termín ošetření již koncem ledna a jindy až v dubnu, záleží na kolísání teplot. Obecně lze doporučit ošetřovat, pokud teplota vzduchu dosáhne po několik dnů nad 6 °C. Toto období se přibližně shoduje s květem lísky obecné, tj. když se začnou na lískových keřích prodlužovat a „prášit“ jehnědy.
Z jakých postřiků na kadeřavost broskvoní můžeme vybírat?
Převážně se jedná o kontaktní a preventivní fungicidy, tzn., že musí být dokonale ošetřeny celé koruny stromů a nepředpokládáme v brzké době dešťové srážky. Jsou to převážně přípravky na bázi mědi – Funguran- Progress, Champion (20-40 g/10 l vody), KOCIDE 2000 (pouze 5 kg balení), Kuprikol (30 g/5 L vody). Organické fungicidy Dithane DG Neotec (20 g/10 l vody), Thiram Granuflo (15 g / 5 L) aplikujeme v případech, kdy při rašení a po vyrašení převládá deštivé počasí. Ošetření podle potřeby opakujeme v intervalu 7–10 dní. Také můžeme před rašením použít proti kadeřavosti 4–5 % hnojivo Sulka Extra, které účinkuje i proti padlí a roztočům.
Dalším a velmi praktickým ošetření je použití souprav postřiků proti kadeřavosti. Jsou to: Praktik Kadeřavost Stop – přípravek obsahuje dva fungicidy –Thiram Granuflo a Champion 50 WP. A druhou kombinací je Zdravá broskev (Kuprikol + Thiram Granuflo). Jedná se o dvoufázový postřik proti houbovým chorobám, ochraně meruněk proti mrazu, jako i dobrou účinnost proti bakteriální rakovině a strupovitosti.
Ke kontaktním přípravkům je vhodné pro lepší pokryvnost přidat smáčedlo Silwet Star. Aplikační postřik provedeme pokud možno za příznivých povětrnostních podmínek – za suchého bezvětrného počasí s teplotami 7–9 °C. Pro nejlepší účinnost na zamezení kadeřavosti aplikujeme preventivně 3 postřiky, ale při velmi silném tlaku choroby nelze očekávat úplné potlačení kadeřavosti.
Kdo bude chtít, může si termín ošetření sám vypočítat nebo sledovat signalizační předpověď. Existují 2 metody výpočtu termínu ošetření:
a) sčítání hodin teplot suma hodin nad 7 °C od 1.1. daného roku – rozvoj choroby začíná v době, kdy součet hodin nad 7° C od ledna daného roku přesáhne počtu 100 hodin.
b) sčítání aktivních teplot (suma aktivních teplot) nad 7 °C od 1.1. daného roku – rozvoj choroby začíná v době, kdy součet stupňů C nad 7 °C od ledna sledovaného roku přesáhne počtu 1000 °C. Při dosažení sumy 800 °C jsou patrné první pohyby šupin. Např. 1 den (na základě zjištěných hodinových hodnot provádíme sumu průměrných hodinových teplot) – 7 °C, 12 °C, 8 °C, 7 °C, 5 °C =7+12+8+7=34 °C = suma aktivní teplot (5 °C nesčítáme – je to pod 7 °C). Tento druhý způsob je velmi praktický a jednoduchý – vhodný pro domácí meteostanice.
K nechemické ochraně patří především vysazování méně náchylných odrůd broskvoní, likvidace napadených výhonů a listů spálením, dodržování správné výživy, hlavně vápníku.
Silně napadené stromy s předčasným opadem listů přihnojíme dusíkem se závlahou na podporu opětovného olistění. Můžeme využít Speciální hnojivo na broskve Hortilon 0,5 kg.
Připravil: Agromanualshop.cz