Začátek jara nastal neobvykle brzy, následně se vše zbrzdilo chladným počasím a teď to snad vypadá, že bude již hezky. Rostliny se nám doslova mění před očima, chtějí vše dohnat a ve svých aktivitách je následují bohužel i choroby a škůdci. Na co se tedy právě teď zaměřit?
Ze škůdců můžeme očekávat první výskyt mšic, svilušek, housenek nebo obalečů pupenových, kteří poškozují letorosty ovocných stromů, mladé plůdky po odkvětu mohou poškodit pilatky a zobonosky. Bude potřeba si připravit feromonové lapače, které nám signalizují výskyt první generace obalečů, ať už obaleče jablečného nebo obaleče švestkového. Na hrušních v měsíci květnu nám škodí vylíhlé larvy mery skvrnité, mery hrušňové. Larvy produkují velké množství medovice, která ucpává průduchy listů, listy odumírají. Také se musíme připravit na výskyt rezavých fleků na listech hrušní, jedná se o totiž o významnou chorobu hrušní – rez hruškovou. To je houbová choroba způsobená rodem Gymnosporangium sabinae a o jejích příznacích a možnostech ochrany jsme již na našich stránkách psali.
Rez hrušková ale není jedinou chorobu, se kterou je teď potřeba bojovat. Musíme provádět také ošetření proti strupovitosti a padlí na jádrovinách, začíná se od fáze myšího ouška Zde volíme fungicidy, které dobře účinkují i za nižších teplot, například Delan 700 WDG, Polyram WG, Thiram granulo, Syllit 65 WP – jedná se o kontaktní přípravky (přípravek ulpívá na povrchu) a je dobré přidat smáčedlo pro lepší pokryvnost. V minulých létech přišel v malém balení na náš trh přípravek Tercel. Působí systémově, chrání rostlinu před napadením, ale i po infekci a je vhodný jak na strupovitost jabloně a padlí jabloňové. Ošetření můžeme provádět od zeleného poupěte až do poloviny července. Ve stádiu růžového poupěte můžeme použít jedny z dalších přípravků např.: Flint Plus, Discus, Mythos 30 °C, Talent.
Na co nesmíme zapomenout: postřik provádíme preventivně (od fáze rašení), největší tlak houbových chorob je v době květu, zvláště za vlhkého, deštivého počasí, střídáme přípravky různých skupin, aby nedošlo k rezistenci, jeden přípravek používáme max. 3x za vegetaci, interval ošetření u padlí je 7–10 dnů, interval ošetření u strupovitosti je podle ohrožení, pokud se udrží listy a plody čisté do konce června, je možné ochranu ukončit
Postupným oteplováním narůstá v posledních letech výskyt škodlivých roztočů na ovocných i okrasných dřevinách. Nejedná se jen o svilušky, ale také o vlnovníky a hálčivce. Na jabloních, švestkách i jiných ovocných dřevinách se vyskytuje nejvíce sviluška ovocná. Dospělci jsou červeně zbarveni 0,5–0,7 mm velcí. Zimní vajíčka mají rovněž červenou barvu, jsou 0,1 mm velká, kladena ve velkém množství na větve, které jsou převážně obrácené na jižní stranu. Letní vajíčka mohou být žlutozelená i sytě červená. Samičky je kladou hlavně na spodní stranu listů. Svilušky podle počasí mohou mít 5 až 6 i více generací ročně. Nepřímá ochrana spočívá v nasazení dravého roztoče Typhlodromus pyri, který napadá svilušky, vlnovníkovce a hálčivce. Pokud se na rostlině tito škůdci nevyskytují, živí se pylem rostlin, případně vydrží dlouhodobě hladovět.
Přímá ochrana spočívá v chemickém ošetření za vegetace, které provádíme v době po odkvětu, kdy jsou listy z větší části vyvinuté, obvykle to bývá v druhé polovině května. Ošetření je nutné, pokud průměrně zjistíme 4–6 pohyblivých jedinců svilušek (ať už se jedná o jakoukoliv svilušku) na jednom listu. Na svilušky je možno použit akaricidní přípravek Nissorun 10WP, Sanmite 20 WP nebo Masai…
Americké padlí angreštové je v posledních letech jednou z nejvážnějších chorob u angreštů ale také i u rybízů. Způsobuje silné poškození plodů, tak i odumírání celých letorostů. Většinou přicházejí zákazníci pro radu, co mají dělat, když bílé povlaky jsou už na celé rostlině včetně plodů. Tady se nedá dělat nic. Úroda je zcela zničena. Proti americkému padlí musíme začít s ochranou preventivně (přesto, že ještě nic nevidíme). A jak?
A) dodržet správnou výživu. Nepřehnojovat dusíkem, doplnit vyšší spotřebu draslíku. B) řez koruny, koruna musí být vzdušná. C) odstranit napadené části keřů. D) upřednostnit ve výsadbě rezistentní odrůdy, to neznamená, že jejich odolnost je 100% a že nemusíme dělat žádnou ochranu. E) první ošetření provádíme při rašení, druhé před květem, další po odkvětu a poslední po sklizni.Přípravky, které lze použít: Kumulus WG, Discus Bioan, Bioton, Bioblat.
Připravila: Ing. Zdeňka Zajícová
Pro zlepšení kondice po zásahu se vám může hodit:
Po postřiku je dobré stromky přihnojit, použijte třeba Horticerit – hnojivo pro ovocné dřeviny je granulované směsné hnojivo, které díky optimálnímu složení a poměru jednotlivých živin zajišťuje dostatečnou a vyváženou výživu ovocných dřevin. Huminové látky obsažené v hnojivu zlepšují transport živin a jejich efektivnější příjem rostlinou. Mezi benefity tohoto hnojiva patří: obsah draslíku má příznivý vliv na plodnost, odolnost a kvalitu ovoce, vyšší obsah hořčíku v hnojivu zabraňuje tvorbě chloróz a zvyšuje fotosyntézu, huminové látky zlepšují transport živin a jejich příjem rostlinou, hnojivo zvyšuje odolnost proti nepříznivým vlivům. V e-shopu k dostání za 97 Kč.
Máte-li zájem o další výrobky z naší produkce (substráty, hnojiva, kondicionéry růstu aj.), navštivte eshop.raselina.cz , popř. stránky s nabídkou našich zahradních center na www.raselinazc.cz (Plzeň, Jičín, Prosenice, Přeštice, Soběslav, Hosov). Jistě najdete to, které vám bude z hlediska dojezdu z místa vašeho bydliště nejlépe vyhovovat!