Sponzor rubriky

Blíží se doba, kdy budeme sázet cibuli. Jste připraveni?

Vložil | 14.3.2022 | Žádné komentáře | UŽITKOVÁ ZAHRADA

Cibule je zelenina kterou známe již po staletí. Má se za to, že její domovinou je střední Asie, kde vznikla z planého druhu. Byla známa už v dávných dobách a oblíbili si jí například také Egypťané, Indové a nebo Číňané, kteří ji používali také v oblasti léčitelství.

cibule_druhyCibule jako nepostradatelná zelenina se pěstuje v mnoha podobách a odrůdách, přičemž se liší tvarem i barvou. Pěstovat ji můžeme ze semen a nebo ze sazečky. To jsou malé cibulky, které kupujeme teď na jaře v zahradnických centrech a byly vypěstované ze semen během minulého léta. Na podzim je pak pěstitelé sklidili a přes zimu skladovali při teplotách nad 20 oC. Tím je zajištěno, že rostlina následně nevykvete, ale cibule naopak vyroste do potřebných rozměrů.

Základní druhy

Cibule kuchyňská je asi nejznámější a pěstuje se hlavně pro užití v kuchyni při vaření. Cibule šalotka, říká se jí také množilka, je menší, s jemnější chutí. Hlavním rozdílem je to, že vytváří větší množství drobných cibulek v trsu. Dále pak existuje také cibule zimní (sibiřská) a cibule prorůstavá (synonymum poschoďová). Cibule sibiřská, charakterizována jako naťová, je mrazuvzdorná, dvouletá rostlina s jemnou cibulovou chutí. Má větší obsah vitamínu C a využívá se celoročně hlavně k řezu nátě. Cibule poschoďová vytváří na květním stvolu, jež dosahuje výšky i přes jeden metr, pacibulky. Ty když jsou vyvinuté, ohnou svou vahou stvol k zemi a pacibulky vypadnou. Následně pak zakoření. Stvol může také prorůstat prvním patrem dál a vytvoří následně ještě jedno poschodí. Tato vysoce mrazuvzdorná cibule se hodí do horských a podhorských oblastí, kde zajišťuje neustálý přísun natě do kuchyně. A to i v době, kdy ještě na jaře leží na záhonech sníh!

cibule_sazeniZásady správného pěstování

Cibuli jako takovou můžeme pěstovat buď z předpěstovaných sazenic, ze sazečky a nebo z výsevu. U nás je nejrozšířenější sazečka. To znamená že na jaře sázíme do země malé cibulky, které si zakoupíme. Ideální doba pro výsadbu je právě teď, koncem března až začátkem dubna. Mezery mezi v řádku děláme 10 až 12 cm, vzdálenost mezi řádky je pak kolem 25 cm. Sazečku sázíme tak, aby z povrchu půdy konce cibulky vyčnívaly.

První protrhávání za účelem konzumace může podle počasí probíhat již v červnu, sklízet pro zimní uskladnění cibuli budeme ale až koncem července nebo začátkem srpna. Cibuli musíme nechat samozřejmě na dobře větratelném místě usušit. A nesmí na ni svítit ani prudké sluníčko, ani pod střechu zahánět déšť.

cibule_vzcházeníNároky na pěstování: cibule potřebuje sušší písčité půdy bohaté na humus. V případě potřeby můžeme záhony vylepšit zahradnickým substrátem, doporučit lze Zahradnický substrát B univerzální. V těžkých a studených mokrých půdách podléhá cibule často chorobám, hlavně pak hnilobě. Před samotnou výsadbou můžeme sazečku cibule také mořit, například Sulkou. Využít se ale dá Algahumin. Sazečku dáme do síťky a moříme po dobu 8 až 12 hodin podle návodu. Pak hned vysazujeme. Zbylé mořidlo slijeme do konve, doplníme vodou a záhon vysazené sazečky roztokem zalijeme. Rostliny ošetřené Algahuminem budou vitálnější budou mít lepší chuťové vlastnosti a samozřejmě budou lépe vytvářet i kořenový systém který je pro nárůst cibule důležitý.

Výživa a hnojení: pro doplnění živin u cibule používáme hnojivo  Univerzální HortiCerit, které použijeme jak pro základní hnojení před výsadbou, tak také k přihnojování během vegetace. Kromě cibule a česneku, tedy plodin určených ke konzumaci, se dá toto hnojivo použít i na okrasné cibuloviny.

Srovnání s česnekem: ten, kdo pěstuje cibuli, má  jistě rád i česnek. A jaký je rozdíl mezi termínem výsadby cibule a česneku, kdy ho sázet? Česnek se sází na podzim a nebo na jaře, jakmile povolí mrazy a je možné začít na zahrádce pracovat. To bývá většinou začátkem března. Touto dobou se dá sázet i cibule, staří praktici ale radí  nespěchat. Brzká výsadba cibule totiž s sebou nese např. riziko silnějších mrazů, kdy může půda promrznout což má za následek porusění měkkých tkání a pozdější hnilobu.


TIP RAŠELINA a.s.

substrat_bPro vylepšení stanoviště určeného k pěstování cibule se hodí Zahradnický substrát B univerzální. Ten vašim rostlinám dodá vše, co potřebují! Je vyroben ze směsi kvalitních rašelin, minerálního kombinovaného hnojiva se stopovými prvky a jemně mletého dolomitického vápence. Navíc obsahuje bezchloridové NPK hnojivo s mikroprvky, rostliny tedy nemusíme několik týdnů hnojit a také urychluje zakořeňování nebo šetří vláhu. V e-shopu k dostání za 204 Kč, balení 70 litrů.

Pro hnojení cibule doporučujeme hnojivo Univerzální HortiCerit. Jedná se o speciální směsné granulované vícesložkové NPK hnojivo s hořčíkem a sírou (NPK (+MgO, + S) 14-5-9 (+2, +6)), které je vhodné pro všechny plodiny s výjimkou přísně kyselomilných rostlin včetně cibule.  Polovinu dávky doporučené dávky (najdeme na etiketě) rozhodíme na záhon před výsadbou či na začátku vegetace, zbylou část rozdělíme na 2 dávky a aplikujeme během vegetace. V e-shopu k dostání za 155 Kč, balení 3 kg.

algahuminPro moření a následnou kondiciaci sazečky použijte Algahumin. Jedná se o extrakt z přírodní rašeliny, která má vysoký obsah huminových látek a hnědé mořské řasy. Přípravek podporuje  zakořeňování, růst i  kvetení a zvyšuje přirozenou obranyschopnost rostlin vůči abiotickému stresu. Rovněž zlepšuje regeneraci při poškození. Opakovaná aplikace přípravku zlepšuje kondici pěstovaných rostlin a zvyšuje jejich výnos i kvalitu. Výrobek si můžete zakoupit v e-shopu za cenu 262 Kč, balení 1 litr.

Máte-li zájem o výrobky z produkce společnosti Rašelina a.s. Soběslav (substráty, hnojiva, kondicionéry růstu aj.), které vám při práci s pěstováním cibule jistě pomohou, seznamte se s nabídkou jejich zahradních center na www.raselinazc.cz. Podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže! A pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, využijte eshop.raselina.cz ….

Komentáře