Sponzor rubriky

Řeřicha je v zimě zdrojem důležitých vitamínů, vysévat ji můžete kdykoli.

Vložil | 28.11.2023 | Žádné komentáře | UŽITKOVÁ ZAHRADA

Přemýšlíte o tom, čím doplnit v zimě vitamíny a ještě si pochutnat? Vyzkoušejte malou drobnou rostlinu, kterou určitě znáte. Pěstování je rychlé, má zajímavou chuť a co víc – nepohrdnou jí ani děti ke svačině nebo večeři!

rerich_marketŘeřicha setá (Lepidium sativum), též někdy nazývaná řeřicha zahradní, je rychle rostoucí jedlá bylina, která pochází ze zemí Blízkého východu. Na našem území se masově nevyskytuje, místy ale může i zplaňovat. Hlavně se však pěstuje jako jarní listová zelenina, ceněná nejen pro vysokou vitaminovou hodnotu, ale též pro svou výraznou kořenitou chuť a aroma.

Řeřicha setá je jednoletá bylina dorůstající výšky až 60 cm! Lodyhy se v horní části větví, listy jsou dělené a stopkaté. Květy bývají uspořádané v hroznech na vrcholech stonků, jsou bílé nebo načervenalé a jen asi 2 mm velké. Ale je pravdou, že málokdo z nás je někdy viděl. Kvete od června do srpna a plodem je šešule. Řeřicha se rozmnožuje výhradně semeny.

Z hlediska pěstování se jedná o nenáročnou bylinu, jejíž semínka klíčí velmi rychle, po 2 – 3 dnech. Dobře se pěstují na vatě nebo v jemném sterilním substrátu, čehož se využívá k intenzivnímu rychlení. Z rostliny se sklízí mladé děložní lístky, a to asi po deseti dnech odřezáváním horní části natě (nůžky, nůž). Rostliny pak rychle dorůstají, takže se řeřicha může pěstovat po celý rok. Ke kultivaci postačí nasypat semena na vlhkou vatu či jiný substrát a ten udržovat přiměřeně vlhký, ne přemokřený.

IMG_4428  IMG_3950
Semínka jednoduše vysejeme a do 14 dnů sklízíme…

Listy řeřichy mají chuť podobnou ředkvičce. Jemně nasekaná se přidává do pomazánek nebo do zeleninových salátů, je možné ji sypat najemno krájenou také do omáček či domácích paštik. Jí se syrová, protože tepelnou úpravou ztrácí vitamín C a též svou typickou chuť. Využívá se i ke zdobení obložených mís a děti ji milují jako zdroj zajímavé kořeněné chuti třeba jen na krajíci chleba s máslem či Ramou.

IMG_3958 IMG_3970
Mladé rostliny odstříháváme i s částí stvolu a používáme třeba při zdobení

Něco z historie závěrem: pokud si myslíte, že mladou řeřichu jsme objevili až v poslední době, kdy se snažíme zajistit hlavně v zimních měsících tělu přísun vitamínů, mýlíte se! Jako koření byla používána již ve Starém Římě…

A pokud by vám řeřicha nestačila, vyzkoušejte pažitku. Návod na její pěstování, který je stejně snadný, jsme také uváděli…

Autor příspěvku: Ing. Jan Stropnický


TIP RAŠELINA a.s.

banner_bylinkyPokud nechcete pěstovat řeřichu na vatě,  doporučujeme vám Přírodní substrát pro bylinky, který je vyroben ze směsi kvalitních rašelin, prosetého jemně tříděného křemičitého písku a organických hnojiv. Substrát neobsahuje průmyslová hnojiva a je vhodný pro pěstování celé řady druhů bylinek a zeleného koření, mezi něž patří například: bazalka pravá, dobromysl obecná, rozmarýn lékařský, máta peprná, kadeřavá i kořenová petržel pro nať, pažitka, cibulka pro nať, majoránka, kopr, řeřicha a další. V e-shopu k dostání za 47 Kč, balení 5 litrů.

Pro lepší růst v bytových podmínkách doporučujeme růstový aktivátor s výživou Kopřiva plus Ten je vyrobený ze směsi kopřivy dvoudomé a břízy bělokoré. Přípravek obsahuje určité množství živin (N, P, K, Mg a Ca) včetně stopových prvků (Fe, Zn, Cu, Mn) ve snadno přijatelné formě pro rostliny. Podporuje tvorbu kořenů, růst listové plochy, kvetení a vývoj plodů. Udržuje rostlinu v dobré zdravotní kondici a podporuje její celkovou vitalitu. V e-shopu k dostání za 137 Kč, balení 0,5 litru.

I při pěstování bylinek doma za oknem vám mohou pomoci výrobky z produkce společnosti Rašelina a.s. Soběslav. Můžete se s nimi seznámit třeba v nabídce zahradních center na www.raselinazc.cz, podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže! A pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, či nemáte možnost nikam cestovat, využijte eshop.raselina.cz

 

Komentáře