Sponzor rubriky

V srpnu sázíme jahody. Nezapomeňte na to!

Vložil | 26.8.2024 | Žádné komentáře | UŽITKOVÁ ZAHRADA

Každý rok je to stejné, koncem prázdnin bychom měli myslet na zakládání nových záhonů s jahodami. Vyberte místo a my vám poradíme, jak na to.

jahody_slahouny kopieZÍSKÁVÁNÍ SADBY

Sadbu jahod si buď koupíme a nebo ji máme vypěstovanou z vlastních zdrojů. Při jejím získávání vycházíme z tzv. matečnic, silných a zdravých jahod, které necháme tvořit šlahouny. Ty se u některých odrůd vytvářejí již na konci sklizně, největší množství se jich ale zakládá teprve až po odplození. Nové sazenice koření v místě uzliny při styku se zemí a nejkvalitnější bývají uprostřed šlahounu. Dobře zakořenělou sadbu „sklízíme“ navečer nebo v době, kdy nesvítí slunce. Kvalitní sazenice mají mít 3 – 4 perfektně vyvinuté listy, silný kořenový krček a bohatý kořenový bal. Sazenice podrýpneme (předtím přestříhneme šlahoun) a hned vysazujeme na připravené plochy.

JAK PŘIPRAVIT STANOVIŠTĚ

Záhony pro jahody by se měly nacházet na chráněném místě s dostatkem slunce. To proto, aby se předešlo výskytu plísní. Zemina na stanovišti by měla být výživná, hlinito-písčitá, s pH kolem 5,5–6. Je-li počasí suché (příklad letošního roku), musíme čerstvě vysazené jahody zalévat jak ráno, tak i večer!

Jako první vysazujeme na záhony jahodníky, které plodí klasicky jedenkrát do roka (většina pěstovaných odrůd), stáleplodící druhy pak přicházejí na řadu asi o 14 dní později. Povrch záhonu zkypříme a promícháme s kompostem nebo substrátem určeným pro výsadbu jahod. Spon pro výsadbu jahod je asi 30 x 40 cm, některým odrůdám stačí 20 x 30 cm. Jamky pro výsadbu důkladně zalijeme a po té, co se voda vsákne, zakládáme sadbu. Tu přimáčkneme a dostatečně zahrneme.

KTERÉ ODRŮDY VYSAZOVAT

Tady se musíme zastavit a říci, že jinak se na odrůdovou skladbu dívá malopěstitel a jinak ten, kdo obhospodařuje velké plochy jahodáre. Zahrádkář chce hlavně vynikající chuť, odolnost proti chorobám a škůdcům a delší výdrž na stanovišti. Majitelé plantáží zas potřebují zejména velké pevné plody, které budou stejnoměrně dozrávat a nebudou podléhat otlakům při sběru, manipulaci a dopravě. My se samozřejmě zaměříme na kritéria první.

Podle doby plodnosti rozdělujeme jahody na měsíční, plodící jednou a stáleplodící. Z měsíčních jahod lze doporučit např. RUJANU, která plodí bez přestávky od června až do zámrazu. Jahůdky jsou podobné těm lesním, ale o trochu větší, na omak měkké a sladké. Protože ale jahodníky neodnožují, množí se semeny a nebo dělením trsů.

Odrůda OstaraZe stáleplodících jahod možné doporučit nestárnoucí OSTARU, rozšířenou do zahrádek již v osmdesátých letech. Plody má kuželovité, měkké, střední velikosti. Její chybou je možná to, že se velikost plodů ke konci sklizňového období zmenšuje. Pro zájemce o novější odrůdy lze doporučit CALYPSO, jahodu, která pochází z Anglie. Plody má větší než předchůdce a vyšší je i množství sklizených jahod. Plody jsou trvanlivé a tmavě (líbivě) červené.

Senga SenganaPři výběru odrůd pro klasické pěstování s jednou sklizní do roka neuděláme chybu, když zvolíme SENGA SENGANA. Jedná se o německou odrůdu, která si díky spolehlivosti a kvalitě vydobyla titul „královna jahod“. Je pro ní charakteristická vysoká úroda chutných, tmavě červených plodů, které jsou středně pevné až měkčí. Její velikou výhodou je to, že se přizpůsobí v podstatě jakékoliv půdě a není přehnaně náchylná na známé choroby a škůdce. Chcete-li vsadit na jistotu, tato odrůda je tou pravou.

KDY JAHODY OBMĚNIT

Na stanovišti by měly jahodníky zůstat po dobu tří let, pak je vykopeme a nahradíme novými. Déle je neponecháváme, protože jejich plodnost pak rapidně klesá!

ZÁSADY SPRÁVNÉ VÝSADBY

Jak správně vysadit na záhon nové sazenice jahod, abychom je neutopili nebo nezasadili naopak moc vysoko, pochopíme z názorného schématu, který je jednoduchý a návodný…

sázení jahod

V letošním horkém létě moc ideální podmínky pro pěstování sadby jahodníku a nebo zakládání nových záhonů zrovna nejsou. O to více musíme dbát na následnou péči, která spočívá hlavně ve kvalitní zálivce! Ta je pro uchycení sadby na novém stanovišti velice důležitá a v jistém slova smyslu tak rozhoduje o úrodě v příštích létech!

Autor příspěvku: Ing. Jan Stropnický


TIP RAŠELINA a.s.

zemina_jahodyPři vysazování sadby jahod vám jistě pomůže Zemina pro jahody, speciální substrát určený k výsadbě a pěstování jahodníků. Svojí strukturou zajišťuje dobrý přístup vzduchu ke kořenům rostlin, má dobrou jímavost zásobní vody a příznivou záhřevnost. Zaručuje dobrý růst, bohatou tvorbu kořenů, květů a plodů. Substrát nasypeme na povrch záhonu a hráběmi zapravíme do půdy.

I jahody mohou po výsadbě bojovat s nedostatkem vláhy, zvláště máme-li je na chatě nebo chalupě, kde není možné zalévat každý den. Proto při jejich pěstování doporučujeme využít Revitalizační organický substrát proti suchu. Ten smícháme s původní zeminou v poměru 1:1. Každá čerstvě vysazená rostlina je obecně náchylná na nedostatek vody, přičemž prvními projevy jsou povadlé listy. Sucho se projeví následně na jejich opadu a možné je též nenávratné poškození, popř. až úhyn. Proto se rozhodně vyplatí zainvestovat o pár korun navíc do speciálního Revitalizačního organického substrátu.

cereritTaké jahody můžeme přihnojovat Cereritem. Jedná se o bezchloridové granulované hnojivo se základními i stopovými prvky (NPK + MgO, S, B, Cu, Mo a Zn) určené k výživě ovoce, zeleniny, chmele a okrasných rostlin obecně. Aplikuje se zapracováním do půdy při její přípravě k setí nebo sázení a při přihnojování během vegetace. Dávka hnojiva je doporučena rozdělit v poměru 2/3 před výsadbou (setím) jako základní hnojení a 1/3 užít k přihnojení během vegetace. Dle délky vegetace je možno rozdělit ještě i dávku přihnojovací.

Při vysazování a pěstování nejen jahod, vám pomohou výrobky z produkce společnosti Rašelina a.s. Soběslav. Můžete se s nimi seznámit třeba v nabídce zahradních center na www.raselinazc.cz, podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže! A pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, či nemáte možnost nikam cestovat, využijte eshop.raselina.cz ….

Komentáře