Sponzor rubriky

Štěnice – fenomén dnešní doby. Víme jak na ně?

Vložil | 18.1.2017 | Žádné komentáře | OCHRANA ROSTLIN

 

Štěnice domácí (Cimex lectularius) někdy také štěnice postelní, se vyskytují v blízkosti člověka odedávna. Patří do rodu ploštic, nelétají. Jedná se o noční hmyz parazitující na lidech, živící se především jejich krví.

Aktivní pohyb štěnic je pouze na malé vzdálenosti (sousední byty), uvádí se 6 m, ale využily současného rozvoje turistického ruchu a nechtěným převozem námi lidmi, se rozšířily do mnoha hotelů, ubytovacích zařízení, letišť, kin, toalet, nemocnic, bytů. Štěnice v bytě jsou proto obávaným postrachem našich domovů a ubytovacích zařízení. Jejich výskyt stoupá a je třeba zdůraznit, že nesouvisí (jak je mylně v lidech zakotveno) s naší hygienou.

stenice_1Jak vypadá štěnice?

Když ucítíme bodnutí (to se děje zpravidla k ránu), je většinou štěnice už dávno pryč, proto ji nevidíme. Musíme proto cíleně hledat jejich úkryt, který poznáme podle přítomnosti tmavých výkalů – černé tečky, to je vlastně nestrávená krev. Dalším důkazem přítomnosti štěnic jsou světle bílá vajíčka v okolí. Délka těla dospělého jedince je 4-5 mm a 6-7 mm po úplném nasátí krve. Barva hladových štěnic je světle žlutohnědá, po nasátí je červenohnědá nebo mahagonová. Tělo je zploštělé, lesklé, oválné. Jsou přenašeči chorob a někteří lidé jsou na jejich bodnutí velmi citliví a trpí silným svěděním kůže. Je také zajímavé, že pokud si mohou štěnice vybrat mezi ženskou nebo mužskou kůží, tak dají přednost ženské nebo dětské, protože tato kůže je měkčí, než tužší mužská kůže.

Cyklus štěniceZnalost vývojového cyklu štěnic nám pomůže při jejich likvidaci. Oválná vajíčka, která jsou asi1 mm dlouhá a samička jich naklade až 5 denně (za svůj život 300-500). Při teplotě 30°C se larvy z vajíček vylíhnou již za 4–5 dnů, při průměrné pokojové teplotě kolem 20-21 °C za 8–11 dnů. Vajíčka se nevylíhnou při teplotách vyšších než 37°C nebo nižších než 13°C. Celý vývoj štěnic trvá v závislosti na teplotě a možností sání krve 5-8 týdnů. Dokážou při hladovění přežít 6 až 8 měsíců. Štěnice může žít až 1,5 roku. Běžně se nepohybují tak rychle, aby mohly uniknout našemu oku, jestliže však jsou vyplašeny, pohybuji se rychlostí kolem 2 cm za vteřinu.

Domácí hubení štěnic zahrnuje jak mechanickou likvidaci, tak i chemické prostředky a postřiky na štěnice. Nejprve musíme provést důkladný úklid a to vysátí všech místností a nábytku. Obsah sáčku z vysavače je dobré spálit nebo uložit na skládku ve dvojím igelitu. Vyprání všech lůžkovin, povlaků, polštářů, záclon, dek apod. ve vodě min. 55 °C nebo propařit v sušičce (při teplotě 45°C po dobu 15 minut) a následným vyžehlením. Je možné také dát textilii na několik hodin do mrazáku na mínus 20 °C. Pokud jsou matrace a lůžkoviny příp. i některý nábytek (postel, pohovka,..) štěnicemi silně zamořené, je lepší se jich úplně zbavit vyhozením na skládku. Při vyklízení místností platí pravidlo, že vynášené předměty je nutné postříkat chemickým přípravkem, aby nedocházelo k jejich dalšímu šíření.

Lepová past na štěnice TrappitKde všude se štěnice nejčastěji vyskytují? Odpověď je jednoduchá – všude, v každé skulince, je to dáno jejich zploštělým tělem. Jde především o místa, kde mají potravu – tedy lidskou krev. Především postel – čelo, rám, rošty, matrace, lůžkoviny, švy a záhyby čalounění, dále veškerý nábytek, hlavně noční stolky, včetně soklů a prasklin (podívat se z druhé strany židlí, stolů, zásuvek, křesel,…). Dále podlahové lišty, za obrazy, garnýže, nástěnná svítidla veškeré obložení dveří, stěn, kuchyňské linky, uvolněné tapety, různé druhy krytů, pod linem, koberce, knihy. Elektrická zařízení, zásuvky, vypínače, el. předměty (televize, lampy,..), praskliny ve zdi apod.

Lepová past s feromonemNa co ještě nezapomenout při likvidaci štěnic v bytě: všechny volně ložené potraviny bez obalu je zapotřebí zabalit do igelitových obalů.

1. Domácí zvířata nesmí být po dobu postřiku v ošetřeném prostoru
2. Pokud máte rybičky nebo jiné vodní živočichy, je nutné je přemístit jinam nebo zabalit akvária do potravinové fólie
3. Je vhodné si určit místo, odkud se štěnice šíří, a provádět postřik z okrajů jejich rozšířeni postupně směrem do středu jejich výskytu. Tímto způsobem se zabráni šíření štěnic během postřiku na neošetřené plochy.
4. Odstavit co nejvíce nábytku od stěn a otevřít zásuvky a skříně.
5. Zpřístupnit zadní stěny obrazů a jiných předmětů zavěšených na stěně nebo připevněných ke stěně, aby se mohl postřik aplikovat i pod ně.
6. Po návratu do ošetřených místností je důležité prostory minimálně hodinu intenzivně větrat.
7. Nádoby a předměty, které slouží k vaření a jídlu a nebyly chráněny igelitem je nutné řádně omýt.
8. Postřiky, které se ředí vodou, se nesmí aplikovat do rozvodů elektrické energie nebo pouze po vypnutí el. proudu a počkat až úplně postřik zaschne.
9. Po provedeném postřiku nestírejte ošetřené plochy, zejména se vyvarujte vytření podlahy a utírání nábytku (snížili byste reziduální-dlouhodobější účinnost přípravků). Můžete pouze vysávat. Ošetřená místa mohou být používána po dokonalém zaschnutí postřiku.
10. Postřik proti štěnicím opakujeme přibližně za 10-15 dní a nejlépe kombinovat všechny možnosti ochrany.

Atak_Somi_200gJak se zbavit štěnic, bez přivolání profesionální deratizační služby?

 K mechanickým možnostem likvidace můžeme použít lepovou monitorovací past na štěnice a k tomu přidat shromažďovací feromon na jejich nalákání nebo použít plastovou lepovou past na štěnice. Z chemických prostředků proti štěnicím jsou účinné jen moderní insekticidní přípravky obsahující kombinaci několika látek, které se vzájemně doplňuji (smrtící, vypuzovací a omračující účinek). Bohužel, mezi dnešní populací štěnic, se již velmi často můžeme setkat i se štěnicemi, které jsou rezistentní na některé účinné látky. Velmi rozšířeným postřikem na štěnice je např. koncentrovaný přípravek Atak Alfa nebo K-Othrine 25 EC. Přípravky ve formě prášku jsou např. Atak Somi a Cytrol Dust, které lze použít i do elektrických zařízení – zásuvek. Dále jsou to, pro svou jednoduchou aplikaci, oblíbené dýmovnice Atak fumigator nebo Vulan Fumer Midi. Poslední možností jsou již přímo aplikační spreje – Atak sprej na štěnice, Fly Clip.

 Podrobněji k jednotlivým prostředkům v pokračování 2. dílu o hubení štěnic.

Připravil: Agromanualshop.cz

Komentáře