Sponzor rubriky

Vypadají vaše meruňky po nepovedeném jaru jako pomrzlé? Pozor, možná mohou mít moniliózu! Poradíme, jak ji zlikvidovat…

Vložil | 31.5.2021 | Jeden komentář | UŽITKOVÁ ZAHRADA

V době, kdy kvetly meruňky, se na celém našem území objevovaly přízemní mrazíky, které nás v poškození výhonů mohly zmást. Často se totiž stane, že letorosty s květy nezmrznou, ale napadne je houbová choroba, projevující se navenek podobnými příznaky. Jedná se o moniliózu, která může, pokud nezasáhneme, klidně strom i zlikvidovat!

Moniliový úžeh způsobuje houba s názvem Monilinia laxa. Tato choroba napadá hlavně meruňky a višně, méně pak také klasické třešně. Mezi hlavní příznaky napadení květů, které zůstávají na stromech a vypadají jako by je poškodil mráz, patří jejich náhlé zasychání. Také listy nejsou uchráněny a na napadených větévkách vadnou a usychají. Protože vypadají podobně jako květy spálené mrazem, nazývá se onemocnění spálou nebo úžehem. Na poškozených místech se následně vytváří klejotok, který zasahuje i do dřeva. Houba přezimuje v napadených plodech a větévkách a zjara se z těchto míst, pokud samozřejmě plody a výhony neodstraníme, šíří do okolí. Strom oslabuje, ten postupně ztrácí další a další větve a nakonec hyne…

Jak se bránit?

Snaha ochránit naše meruňky a višně je dvojího charakteru. Preventivně se jedná o likvidaci napadených větví a plodů, které na stromech zůstávají v mumifikované podobě. Dalším způsobem je pak výběr vhodných odrůd, protože ty jsou na uvedenou chorobu náchylné odlišně.

Co se týče chemické ochrany, ta se provádí v období na začátku květu nebo i v době opadu květních plátků postřiky vhodnými přípravky. Při aplikaci je dobré, pokud se teplota vzduchu drží pod 12 °C a současně je k dispozici i vyšší vzdušná vlhkost.  Fungicidy, které můžeme doporučit: Horizont 250 EW, Kumulus WG, Lynx, Ornament 250 EW , Signum, Talent, Teldor 500 SC a nebo Zato 50 WG.

Co dělat, když je pozdě?

Často se stává, že nástup jara podceníme, meruňky podle daného schématu neošetříme a najednou vidíme, že stromek vypadá tak, jako na našich fotografiích. Ale i v těchto případech se dá zasáhnout. Uschlé větve a větévky ostříháme, rány zamažeme štěpařským voskem a meruňku postříkáme třeba přípravkem SIGNUM, který letos sadaři doporučují.

Následně doplníme stromu výživu a čekáme, až se vzpamatuje. Většinou je to postačující zásah a my se můžeme těšit na alespoň částečnou úrodu, na koláč a knedlíky jistě bude…

Autor příspěvku: Jan Stropnický


Může se vám hodit…

Po provedeném chemickém postřiku je potřeba dodat napadeným a léčeným stromům výživu. Horticerit – hnojivo pro ovocné dřevinyHorticerit_ovocné dřeviny je granulované směsné hnojivo, které díky optimálnímu složení a poměru jednotlivých živin zajišťuje dostatečnou a vyváženou výživu ovocných dřevin. Huminové látky obsažené v hnojivu zlepšují transport živin a jejich efektivnější příjem rostlinou. Mezi benefity tohoto hnojiva patří: obsah draslíku má příznivý vliv na plodnost, odolnost a kvalitu ovoce, vyšší obsah hořčíku v hnojivu zabraňuje tvorbě chloróz a zvyšuje fotosyntézu, huminové látky zlepšují transport živin a jejich příjem rostlinou, hnojivo zvyšuje odolnost proti nepříznivým vlivům.e-shopu k dostání za 99 Kč.

Pro zvýšení vitality doporučujeme zálivku roztokem Algahuminu. Roztok by měl mít barvu středně hnědého čaje, zálivka by měla mít podle sadařů alespoň dva litry. Algahumin si můžete zakoupit v našem e-shopu, cena 224 Kč, balení 1 litr. A co nespotřebujete na výsevy, hodí se třeba na kondiciaci již vysazené zeleniny nebo pro pokojové rostliny.

Máte-li zájem o výrobky z produkce společnosti Rašelina a.s. Soběslav (substráty, hnojiva, kondicionéry růstu aj.), které vám při pěstování užitkových i okrasných rostlin jistě pomohou, můžete se seznámit i s nabídkou jejich zahradních center na www.raselinazc.cz. Podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže! A pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, využijte eshop.raselina.cz ….

Jeden komentář

  1. Martin Týsl (9 měsíce  zpět)

    Můžu meruňku postříkat i když má plody

Komentáře