Dokončujete výsadbu muškátů do truhlíků? Poradíme jak uspět!

Vložil | 20.5.2022 | Žádné komentáře | BALKONOVÉ A POKOJOVÉ ROSTLINY

“Zmrzlí” letos vůbec nebyli a tak je v mnoha případech za okny našich domovů plno.  Ale jsou stále i tací, kteří teprve přemýšlejí, co  do truhlíků a přenosných nádob dají.  I když je v nabídce balkonových rostlin hodně možností, přece jen pelargonie patří mezi klasiku…

muskat_2Milujeme je díky jejich krásným květům, které jsou jednoduché i plnokvěté, díky množství barevných variant nejen květů, ale i listů, a díky možnosti, že si opravdu vybere každý. Existuje i druhá část lidí, která naopak muškáty přímo nesnáší. Když se jich zeptáme proč, většinou je odpovědí – má je každý, nelíbí se mi jejich vzhled nebo v mládí jsem musel/a pořád odstraňovat květy a zalévat. Naštěstí nás, kteří je s nadšením pěstujeme, je převaha.

Muškáty jsou poměrně lehce pěstovatelné, pokud máme odpovídající podmínky, tak přečkání zimy na chladné chodbě také není žádný problém a jejich množení pomocí řízků je to samé. Jediné, co je opravdu nutné jim věnovat, je občasná péče, a tím i čas strávený v jejich přítomnosti. Pelargonie (Pelargonium) patří do několika skupin, jmenujme jen ty největší – převislé, páskaté, kam patří tolik oblíbené P. zonale, velkokvěté a pelargonie s vonnými listy. Popis jednotlivých skupin je dosti obsáhlý a jejich hlavní názvy mluví sami za sebe, proto opusťme toto členění a věnujme se samotnému pěstování.

Výsadba

Při kupování sazenic se podívejme, kromě celkového vzhledu, také na spodní strany listů. Pokud vidíme náznaky chorob (různé skvrnky, chlorózy,..) či škůdců, rozhodně takové rostliny nekupujme. I když jsme sebe lepší pěstitelé, raději zvolme rostliny opravdu zdravé, vyhneme se tak různým nepříjemnostem, které by z nakažených rostlin mohli vzniknout. Pěstební nádoby volíme podle našich představ, jen nezapomínejme, že pokud nevysazujeme rostliny do samozavlažovacích truhlíků, je nutná vždy dostatečná vrstva drenáže.

muskat_4Substrát používejme kvalitní, nejlépe přímo určený pro muškáty či balkónové rostliny, ale výjimku mohou tvořit i zahradnické substráty univerzální. Je lepší volit substrát dražší, ale kvalitní, než levný, který může být zaplevelený, s kusy dřeva či kamenů nebo dokonce může obsahovat škůdce a patogenní organizmy. V současnosti se začínají dostávat do podvědomí lidí i mykorhizní houby určené přímo pro balkónové květiny. Tyto houby se naváží na kořeny rostlin, tím se zvětší kořenový systém a rostliny jsou schopny lépe přijímat živiny a vodu z větší vzdálenosti. Díky mykorhizním houbám jsou živiny pro rostlinu lépe přijatelné, tím si můžeme dovolit i méně často přihnojovat. Vědecké průzkumy poukazují na to, že rostliny, které jsou v symbioze s těmito houbami, jsou odolnější proti stresovým faktorům a také lépe rostou, což se pozitivně ukazuje i na délce a hojnosti květů. Pokud řešíme problém s nedostatečnou zálivkou, protože jsme přes týden mimo domov či chatu, nebo odcestujeme na dovolenou a nemáme nikoho, kdo by nám rostliny mohl zalévat, ideální je přimíchat do substrátu hydrogel, velmi dobrý je Hydrosorb Plus od společnosti Rašelina Soběslav. Tato vododržná látka má schopnost poutat nejen vodu, ale také v ní obsažené živiny. Postupně vodu i s živinami uvolňuje, čímž se snižuje jak četnost zálivky, tak i spotřeba vody. A navíc obsahuje kromě již zmíněného hydrogelu i hnojivo NPK 8-3-5 a pro vylehčení substrátu také podíl lávy.

Nedílnou součástí muškátů i ostatních balkónových květin je časté hnojení. Pokud chceme mít opravdu krásné květy, hnojivu se nevyhneme. Na trhu je jich celá řada, od kapalných, přes vodorozpustné, tak i s dlouhodobým účinkem jako je Hnojivo s řízeným uvolňováním živin Horticote univerzal od společnosti Rašelina Soběslav. Hnojivo se lehce zapraví při výsadbě do substrátu a živiny se do půdy uvolňují až 6 měsíců. Rychlost uvolňování živin závisí na teplotě, v chladném období se uvolňování zpomalí.

Pokud zvolíme hnojiva, která se rostlinám dodávají zálivkou, mějme na paměti, že přihnojování provádíme každý týden, někdo udává i dvakrát týdně, ale vše závisí na konkrétním umístění, a také na počasí, které právě panuje.

muskat_3Škůdci a choroby

Pelargonie bývají náchylné na škůdce a choroby, nejčastěji to jsou molice, mšice, rez pelargonií, kadeřavost pelargonií nebo muškátová šedá plíseň – botrytida pelargonií. Molice a mšice – tento savý hmyz, často dává našim muškátům pořádně zabrat. Většinou jde jen o molice, které sají na listech, ty pak vadnou a opadávají, pokud jde o mšice, ty sají i na stoncích. Jako ochranu použijeme Karate, Mospilan, Kalypso, Pyrimor.  Rez pelargonií – na rubu listů se objevují světlé skvrny, které se zvětšují, žloutnou, posléze zhnědnou a hynou. Na líci se mohou objevit světlé skvrny. Pokud je rostlina silně zasažena, je lepší ji vyhodit.  Kadeřavost pelargonií – toto virové onemocnění se objevuje hlavně u muškátů, které jsme úspěšně přezimovali. Na mladých listech se objevují průsvitné skvrny, které hnědnou a trhají se, dochází i k deformacím. Dobrou prevencí je rostliny rozsadit, aby měli více prostoru a také více vzduchu. Při zasažení chorobou, rostlinu raději zlikvidujeme. Botrytida pelargonií – napadá květy, listy i stonky a pokrývá je šedavým povlakem, plísní. Výhodou je, že je tato nemoc léčitelná třeba Kuprikolem…

Zálivka

Muškáty potřebují v období vysokých teplot dostatečnou zálivku. Nejsou na ni sice tak citlivé jako petúnie, ale i tak je dobrá včasná kontrola substrátu, zda není moc vyschlý. Opakem je přemokření a následná hniloba, která se v posledních letech deštivého počasí často vyskytuje. I z tohoto důvodu je dobré při sázení pamatovat na drenáž!

Přezimování

Po úspěšném zvládnutí období vegetace, kdy nám muškáty dělali za okny radost, nastane chvíle, které se pěstitelé těchto květin obávají, rozhodnout se jak dál. Muškáty v našem pásmu bohužel nepřezimují, proto si vždy před prvními mrazíky musíme rozmyslet, zda je chceme uchovat, tedy mít dostatečný prostor, odpovídající teplotu a světlo kam je uskladníme, nebo se jich vzdát a příští rok si koupit nové a třeba i úplně jiné barevné kombinace či tvary. Jestliže jsme přesvědčeni o uskladnění a teplota venku kolísá kolem 10°C, sestřihneme rostliny asi na 15 cm a přeneseme do chladné světlé chodby či zimní zahrady, kde nemrzne. Zálivku v tomto období provádíme v daleko menší míře než v létě. Pravidelně rostliny kontrolujeme, zda nejsou napadené chorobami nebo škůdci nebo jestli nám třeba neplesnivý. Na jaře, kdy je budeme moci dát ven, muškáty raději přesadíme a pokud jsou moc vytáhlé, tak je i zastřihneme.

Autor příspěvku: ing. Jan Stropnický


Co budete pro krásně kvetoucí muškáty potřebovat?

zem_muskatPro vysazování muškátů doporučujeme Substrát pro muškáty, který  je vyroben z kvalitní tříděné rašeliny s přídavkem minerálních hnojiv a vápenaté složky. Je určen pro přesazování a pěstování muškátů i ostatních balkónových květin s podobnými požadavky. Je vhodný též k pěstování muškátů v květináčích, balkónových (okenních) truhlících i kameninových korytech. Mezi hlavní benefity této zeminy patří například: vyhnojení na několik týdnů, dobrý přístup vzduchu ke kořenům rostlin, dobrá jímavost zásobní vody, příznivá záhřevnost i při nižších teplotách okolního vzduchu, urychlení zakořeňování rostlin, podpora rozvoje kořenového systému. Výrobek si můžete zakoupit v e-shopu za 153 Kč, balení 40 litrů.

zemina_balkonove rostlinyKromě uvedeneho substrátu můžete pro přesazování muškátů použít také Zeminu pro balkónové květiny. Ta je připravena pro pěstování muškátů, petúnií, begónií, fuchsií, aksamitníků, verben a dalších balkónových květin s podobnými požadavky. Zemina je vyrobena z kvalitní tříděné rašeliny s přídavkem minerálních hnojiv a vápenaté složky.  Mezi hlavní přednosti tohoto substrátu patří: obsahuje bezchloridové NPK hnojivo s mikroprvky, má vyšší dávku fosforu pro bohatší kvetení, dobře jímá vodu. Zemina je vhodná k pěstování balkónových rostlin v květináčích, truhlících i kameninových korytech, v e-shopu je k dostání za 130 Kč, balení 40 litrů.

houby_muskatyVydatným pomocníkem pro zdárný růst vašich muškátů budou rovněž Mykorhizní houby pro balkónové květiny. Ty jsou z rodu r. Glomus a tvoří symbiózu s kořeny pěstovaných rostlin. Vytvořená mykorhiza umožňuje lepší příjem vody a živin (zejména fosforu a draslíku) a jejich efektivnější dodání rostlinám. Tím zajišťuje rostlinám lepší a vyrovnaný růst, bohatší a zdravější kořenový systém, větší nasazení květů, dlouhodobější kvetení a vyšší odolnost proti nepříznivým vlivům. Benefity: lepší příjem živin rostlinou, snížení spotřeby hnojiv, rychlý a vyrovnaný růst, větší nasazení květů, vyšší odolnost vůči chorobám a škůdcům. Přípravek je vhodný pro muškáty, verbeny, petúnie, surfinie, fuchsie, lobelky, okrasné popínavé rostliny a další kvetoucí rostliny. V e-shopu k dostání za 342 Kč, balení 750 gramů.

hnojivo_balkon_kyblikPro následné hnojení vysazených muškátů můžete použít např. Hnojivo Hortilon Premium BALKÓN. To svým vyváženým složením (NPK (+MgO) 15 – 10 – 15 (+2) + ME) zajišťuje optimální výživu balkónových květin a zaručuje bohatou tvorbu květů a zdravý růst. Benefity: podporuje větší násadu květů a delší dobu kvetení, 100 % rozpustnost, živiny včetně mikroprvků v chelátové podobě jsou pro rostliny přítomny ve snadno přijatelné a vysoce účinné formě, obal zabraňující zvlhnutí hnojiva při skladování. Hnojivo je vhodné pro hnojení všech balkónový květin (muškáty, verbeny, petúnie, surfinie, aksamitníky, bakopa a jiné) svýjimkou kyselomilných rostlin. V e-shopu k dostání za 165 Kč, balení 1 kg.

Nejen pěstováním muškátů vám pomůže společnost Rašelina a.s. Soběslav. Seznamte se s nabídkou jejich zahradních center na www.raselinazc.cz. Podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže a pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, využijte eshop.raselina.cz …

Komentáře