Vykouzlete si na svém balkoně s minimem práce a nákladů zelenou oázu…

Vložil | 4.6.2022 | Žádné komentáře | BALKONOVÉ A POKOJOVÉ ROSTLINY

S příchodem počátku léta možná i vy uvažujete o tom, jak si na poslední chvíli zkrášlit prostředí kolem sebe a přinést do něj trochu přírody. Ne každý má to štěstí, že žije v domě obklopeném velkou zahradou. Ale nezoufejte, oázu klidu a příjemné zeleně můžete vytvořit i na svém balkóně či terase.

Schéma samozavlažovacího květináčePro pěstování okrasných květin, zeleniny nebo bylinek nepotřebujete nutně záhony, stačí květináče či truhlíky. A s moderními samo zavlažovacími květináči je to opravdu jednoduché! Nevzhledné balkóny a terasy se díky květinám mohou proměnit ve velmi příjemná místa, kde je radost trávit čas. Vnést do svého domova kousek přírody v dnešní době může opravdu každý, dokonce i úplný začátečník. Stačí se držet několika osvědčených rad a využít možností moderních technologií a zahradě na vašem balkóně se bude opravdu dařit. V případě okrasných květin je základem úspěchu jejich správný výběr. Rozhodující je, na kterou světovou stranu je prostor orientován a kolik slunečního svitu se mu dostává. Pro slunná místa jsou vhodné květiny jako pelargonie, muškáty, petúnie či gazánie. Ve stínu se naopak daří begonii, fuchsii či balzamíně.

Pohodlí pro květiny, potěšení pro nás

Po základním výběru bychom si měli rozmyslet, do čeho květiny umístíme. Současná doba nabízí rozličné varianty květináčů, koflíků a truhlíků. Experti však jednoznačně doporučují ty samo zavlažovací. Proč? „Samo zavlažovací systémy jsou trendem dnešní doby. Květinám dopřávají komfort a lidem usnadňují život,“ vysvětluje Lenka Novotná ze společnosti Plastia, která nabízí různé druhy samo zavlažovacích květináčů. „Každý funkční zavlažovací systém by měl obsahovat hladinoměr, zalévací šachtu, knot, rezervoár vody a prostor pro cirkulaci vzduchu,“ dodává. Technologické výhody se v tomto případě snoubí i s estetickou stránkou. Díky zajímavému designu a široké škále výrobků si ten pravý vybere opravdu každý.

Záplava barevných květů je možná i díky pravidelnému přísunu vody V samozavlažovacím truhlíku balkonové rostliny suchem rozhodně netrpí!
Ukázky použití samo zavlažovacích truhlíků v praxi na balkoně

Extrémy škodí

Díky těmto moderním systémům šetříte práci i čas a můžete si dovolit pěstovat i náročnější druhy, jako jsou orchideje. U kvalitních patentovaných zavlažovacích květináčů a truhlíků odpadá nutnost pravidelné zálivky. Vodu doplňujete jen občas a proto odjezd na dovolenou či prodloužený víkend není pro květiny katastrofa. Ve velkých vedrech však ani samo zavlažování nemusí vydržet více než dva dny. „Další výhodou je, že se půda neprolévá přímo, proto nedochází k odplavování živin a jejímu střídavému rozbahnění a přesychání. Půda díky pravidelnému režimu udržuje vyhovující poměr tuhé, kapalné a vzdušné složky a voda, kterou knotem získává, je krásně okysličená,“ vysvětluje Lenka Novotná z Plastie. Během silnějších dešťů přijdou vhod přepadové otvory, kterými přebytečná voda odtéká. „V samo zavlažovacích nádobách nedochází k přemokření kořenů ani při silném dešti, můžete je bez obav nechat venku,“ doplňuje Novotná. Výběr  samo zavlažovacích nádob bývá dostatečný, nemusíte se obávat, že vzrostlé rostliny budou strádat nedostatkem prostoru a vyhnete se tak přesazování.

Samozavlažovací truhlíky se hodí i na pěstování rajča na balkoně Samozavlažovací květináče se dají použít i na pěstování bylinek

Potěšte nejen oči

Na balkóně či terase ale nemusíte pěstovat jen květiny, směle se pusťte do zeleniny, ovoce či bylinek. Všichni víme, že čerstvé suroviny chutnají úplně jinak než ty, co na pulty obchodů putovaly přes půlku Evropy. V samo zavlažovacích nádobách vám bez problémů vyrostou rajčata, papriky, ale třeba i borůvky a jahody. „Základem je dostatek prostoru, vhodný substrát, adekvátní množství živin a pravidelná zálivka. Zelenina i ovoce potřebují sluneční svit a vždy vlhkou zeminu, pak se nemusíme bát opadávání květů a plodů,“ doporučuje Lenka Novotná ze společnosti Plastia. Vybrat si můžete i truhlíky závěsné, které se hodí pro převislé odrůdy a navíc šetří místo. Pestrobarevné květinové balkóny, chutná domácí zelenina a ovoce – to jsou radosti, které si můžete dopřát i v centru města. Základem je správný výběr rostliny a nádoby, do které ji vsadíte. A díky moderním samo zavlažovacím technologiím se nemusíte obávat nezdaru, šetří totiž práci a čas a jsou zárukou úspěchu vaší balkonové zahrádky.

Autor příspěvku: Lucie Pohanková

Komentáře