Sponzor rubriky

Do konce června je třeba sklidit rebarboru!

Vložil | 9.6.2023 | Žádné komentáře | UŽITKOVÁ ZAHRADA

Tato zajímavá a často nedoceněná zelenina se většinou jako opomíjená “krčí” někde v záhoně na trvalém stanovišti, kde žije svým vlastním životem. Pokud se o ni ale dobře postaráte, budete sklízet chutné řapíky, ze kterých se dá vyrobit mnoho zdravých pokrmů. Je ale třeba vědět, že v tomto měsíci provádíme poslední sklizeň, protože koncem června už jsou řapíky dřevnaté i kyselé (marmeláda z nich nic moc), a rostlina se navíc redukcí listové plochy zbytečně vysiluje!

Kdy sklízet?

„Plody“ rebarbory jsou listové řapíky, které se dají sklízet od poloviny dubna do konce června. Ostrým nožem řežeme vždy asi jen jednu třetinu čepelí, čímž zabráníme vysílení rostliny. Po sklizni z rebarbory odstraníme zbytky poškozených listů, půdu kolem nakypříme a rostlinu pohnojíme třeba dobře uleželým kompostem. Někteří pěstitelé řapíky odlamují, pozor ale, hrozí zatržení až k zemi a následné zahnívání. Řež se tedy jeví jako lepší a pro rostlinu bezpečnější.

Nakrájené řapíky listů (mohou mít červenou nebo zelenou barvu) můžeme bez problémů zmrazit a i v zimě si z nich připravit marmeládu, džem, popř. kompot nebo koláč k nedělní, odpolední kávě. Pozor však na vyšší obsah kyseliny šťavelové, kvůli níž je rebarbora nevhodná pro osoby mající problémy s močovými cestami a ledvinami.

Jak rebarboru správně pěstovat?

Rozhodneme-li se pro přesazení nebo vysazení rebarbory na trvalé stanoviště, nejlepší dobou je podzim (konec srpna – polovina září) a nebo začátek jara (březen – duben). Při podzimní výsadbě ale musíme počítat s tím, že nově vysazené rostliny mohou někdy namrznout, před mrazem se však dají spolehlivě chránit mulčováním.

rebarbora 2Nároky na půdu

Co se týče zeminy, má rebarbora ráda substrát s neutrálním pH, bohatý na živiny. Zem by měla být také lehčí s dostatkem vzduchu, v mokré a udusané půdě dobře neporoste. Z hlediska volby stanoviště preferuje reveň místa slunná, docela dobře ale prospívá i v polostínu.

Způsob výsadby

Sázet se může buď na samostatné záhony, z hlediska šetření místem ji ale často na zahradách a zahrádkách vídáme i mezi ovocnými stromky nebo keři.

Základní péče

Co se týče ošetřování během roku, žádnou zvláštní pozornost jako některé jiné druhy zeleniny rebarbora nevyžaduje. Musí mít jenom dostatek vody a potřebuje i dobré hnojení. Většina pěstitelů se spokojí s minerální výživou, staří zahradníci pak doporučují hlavně před výsadbou zarytí na dva rýče hluboko uleželého kravského hnoje. Protože má rebarbora ráda vápenitou půdu, je vhodné jednou za 3 roky (na stanovišti vydrží i 10 let) vápnění. Tato zelenina se běžně množí buď dělením trsů (úspěch zaručen) nebo výsevem (výsledek nejistý).

rebarbora 1Tato zelenina je dneska “in”

Rebarbora se v současné době dostává do módy (hlavně v bio kvalitě), protože obsahuje hodně látek, jež prospívají našemu zdraví. Stimuluje činnost ledvin, zažívacího traktu a na někoho má i mírně projímavý účinek. A z kořenové části se některých druhů se vyrábí dokonce i léky.

Autor příspěvku: ing. Jan Stropnický


Co při pěstování pomůže?

Pokud budeme přesazovat, nebo na stanoviště nově rebarboru vysazovat, můžeme stávající půdu vylepšit Zahradnickým substrátem A pro výsev, množení a řízkování: tento substrát je vyráběn ze směsi rašelin, jemně mletého vápence a vícesložkového minerálního hnojiva Cererit. Je vhodný pro hobby výsevy, balíčkovanou sadbu i pro plošné výsevy. Zajišťuje příznivé klíčení semen a dobrý růst mladých sazeniček, po dobu předpěstování sazenic není potřeba přihnojovat, je kyprý a vzdušný, neobsahuje klíčivá semena plevelů a zárodky škůdců. Substrát používáme jako hlavní pěstební prostředí vysévaných, řízkovaných i hřížených rostlin. Je vhodný pro zeleninu, zahradní rostliny, okrasné i ovocné dřeviny. U přesazovaných rostlin pomáhá s lepím zakořeňováním. V e-shopu k dostáná za 167 Kč, balení 50 litrů.

Lepší vitalitu pro na podzim sázené rostliny rebarbory (aplikací na jaře ale také nic nezkazíme) zajistíme pomocí zálivky přípravkem Algahumin. Jedná se o extrakt z přírodní rašeliny, která má vysoký obsah huminových látek a hnědé mořské řasy. Přípravek podporuje  zakořeňování, růst i  kvetení a zvyšuje přirozenou obranyschopnost rostlin vůči abiotickému stresu. Rovněž zlepšuje regeneraci při poškození. Opakovaná aplikace přípravku zlepšuje kondici pěstovaných rostlin a zvyšuje jejich výnos i kvalitu. Výrobek si můžete zakoupit v e-shopu za cenu 262 Kč, balení 1 litr.


Při pěstování rebarbory, stejně tak jako dalších  okrasných nebo užitkových rostlin, vám pomohou výrobky z produkce společnosti Rašelina a.s. Soběslav. Můžete se s nimi seznámit třeba v nabídce zahradních center na www.raselinazc.cz. Podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže! A pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, či nemáte možnost nikam jezdit, využijte eshop.raselina.cz ….

Komentáře