Víte, jak se správně ošetřovat pokojovky, které jste nastěhovali ze zahrady zpět do bytu?

Vložil | 21.11.2019 | Žádné komentáře | BALKONOVÉ A POKOJOVÉ ROSTLINY

Ačkoliv ještě minulý týden bylo počasí vcelku přívětivé, začíná v této době naplno “úřadovat” opravdový podzim. Nám tak nezbývá nic jiného, než nastěhovat zbylé pokojové rostliny do tepla našich bytů, a spolu s těmi, co tam již jsou, se o ně správně postarat. A jak? 

aplikace-postrikuVelkým úskalím jsou ale škůdci (mšice, křísi, třásněnky, štítenky, červci, molice i smutnice), které se přes léto na našich rostlinách usadili. Jejich včasná a dokonalá likvidace je předpokladem zárného přezimování. K jejich zeškodnění je ideálním řešením přípravek Substral Careo, který je možné využít jako koncentrát k postřiku ve formě insekticidních tyčinek nebo granulátu.

Přípravek Careo koncentrát  se aplikuje pomocí rozprašovače postřikem v dávce  5-10 ml přípravku do jednoho  litru vody. Postřik je nutné udělat důkladně na horní i spodní stranu listů a vyplatí se jej po týdnu zopakovat.

letneni_11Substral Careo Combi tyčinky proti škůdcům hubí a hnojí zároveň. Insekticidní tyčinky proti škůdcům poskytují okrasným rostlinám při jednoduché aplikaci ochranu až 10 týdnů a proti škůdcům mají dvojí účinek: jednak rostlinám dodávají potřebné živiny k růstu a současně likvidují škůdce, a navíc rostlinám poskytují dlouhodobou ochranu před opětovným napadením. Jsou vhodné i k likvidaci škůdců na rostlinách pěstovaných hydroponicky, kdy rostlinný organismus přijímá účinnou látku prostřednictvím kořenů a rozvádí ji po celé rostlině. Saví škůdci jsou pak účinnou látkou likvidováni při sání. Viditelný výsledek se projeví u mšic již po 1-3 dnech, u molic po 5-6 dnech, u ostatních škůdců po 14 dnech. Tyčinky obsahují NPK bez chlóru v množství 12,5 g. Aplikují se po zjištění prvních škůdců nebo při hrozícím napadení. Celou tyčinku zatlačíme do kořenového balu a vydatně zalijeme. Pokojovým rostlinám postačí 1 tyčinka na květináč do průměru 11 cm, 2 tyčinky dáváme do průměru 14 cm, 4 tyčinky do průměru 17 cm a  6 tyčinek na květináč do průměru nad 20 cm. Hydroponicky pěstovaným rostlinám pak dodáme na 1 litr hydroponického roztoku 2 tyčinky.

Pokud rostliny přesazujeme z volné půdy na zahradě zpátky do nádob, použijeme Substral Careo granulát. Ten se rozhodí rovnoměrně na povrch květníku a zapraví do substrátu. Při přesazování přípravek promísíme se substrátem, optimální dávka je 1/2 odměrky na 1 litr zeminy. Při dodatečném doplňování granulátu k rostlinám je vhodná dávka 1,5 g (1/2 odměrky) do květináče o průměru 11 cm, 3 g (1 odměrka) do průměru 14 cm, 6 g (2 odměrky) do průměru 17 cm a 9 g (3 odměrky) na květináč do průměru 20 cm.

Věnujeme-li před zazimováním rostlinám tuto péči, můžeme si být jisti, že budou zdravé a během celé zimy budou krášlit naše domovy.

Autor příspěvku: Jan Kopřiva

upoutavka_substral

Komentáře