Už máte přesazené pokojovky? Pokud ne, měli byste si pospíšit, blíží se totiž doba jejich letnění…

Vložil | 14.5.2021 | Žádné komentáře | BALKONOVÉ A POKOJOVÉ ROSTLINY

Stejně jako rostliny v zahradě, musí mít pro svůj zdárný vývoj podmínky také květiny pokojové. A teď je ta nejzazší doba na to, abychom jejich bezproblémový růst nastartovali. Ptáte se čím? Přece přesazením do nového, výživného substrátu!

Pokojové rostliny přesazujeme na začátku jara, v dostatečném předstihu před jejich vrcholným vegetačním obdobím. Je to z toho důvodu, že pro svůj start do nové sezony potřebují dostatek živin a především novou zeminu v květináčích. A jak postupujeme?

Presazovani1. na dno vybraného květináče, zpravidla o něco většího než byl ten původní, umístíme drenážní vrstvu. Ta může být z keramzitu nebo z lávové drtě, která je velmi porézním materiálem, a tím dobře poutá vzduch i vodu, kterou odvádí od kořenů. Drtí vyplníme květináč do výšky 1-2 cm. Jestliže máme na dně pěstební nádoby velký odtokový otvor a hrozí nám, že drenáž bude propadávat, podkládáme drenážní materiál netkanou textilií tak, aby zakryla odtokový otvor.

2. rostlinu vyjmeme opatrně z původního obalu, odstraníme uhnilé kořeny a „vyžilou“ zem. Tady se řídíme radou zkušených pěstitelů nebo odbornou literaturou, některé rostliny velké zásahy do kořenového balu snáší špatně, někdy zastavují růst, popř. mohou i uhynout!

3. na drenážní vrstvu nasypeme vrstvu nové zeminy a na ni umístíme rostlinu tak, abychom mohli zbytek substrátu dosypat nejen okolo kořenového balu, ale i nad něj. Pro přesazování volíme takovou zeminu, která je určena speciálně na pokojové rostliny, kopanou zem nebo krtince ze zahrady raději nepoužíváme. Zemina pro pokojové rostliny společnosti Rašelina a. s. obsahuje kvalitní rašelinu, a nemusíme se tedy obávat toho, že květiny kontaminujeme nějakou chorobou či škůdcem.

4. substrát navršíme do výšky cca 1 cm pod okraj květináče, abychom měli prostor pro zálivku. Rostlinu zalijeme hned po přesazení, ale jen mírně. Rašelina obsažená v Zemině pro pokojové rostliny vodu zadrží a postupně ji uvolňuje.

5. dále již pokojové rostliny podle druhu pravidelně hnojíme, zaštipujeme a zaléváme tak, aby po celou dobu vegetace rostly do přirozené krásy!

Jak vidíte, není to nic složitého a po neděli, (po “Zmrzlých”)14, už mohou pokojové rostliny na “letnění” třeba do zahrady…

Autor příšpěvku: Ing. Jan Stropnický


Co se vám jistě hodí?

Premium Substrat PREMIUM Substrát pro pokojové rostliny: dopřejte vašim pokojovkám kvalitu! Tato zemina je určená pro pěstování kvetoucích i stálezelených pokojových rostlin. Je vyrobena z kvalitních tříděných rašelin, vyzrálého kůrového kompostu, jílovité složky a nechybí jí ani přídavek minerálních (kombinovaných, jednosložkových a vápenatých) hnojiv. Substrát je vyhnojen na několik týdnů, zajišťuje dobré provzdušňování kořenového systému, zadržuje zálivkovou vodu a jílovité částice zabraňují vyplavování živin. Používá se samostatně, nemusí se míchat s jinou zeminou. V  e-shopu k dostání za 41 Kč, balení 10 litrů.

hnojivo_květHnojivo pro pokojové rostliny Květ: přípravek obsahuje minerální látky dusík, fosfor a draslík v (NPK 7-5-5), všechny okrasné rostliny, pěstované v květináčích nebo jiných nádobách, tak obdrží optimální množství živin. Je to ideální plné hnojivo pro zdravý růst, intenzivní vybarvení a bohaté nasazení květů. V e-shopu k dostání za 41 Kč, balení 0,5 litru.

Nejen s přesazováním pokojovek vám pomůže společnost Rašelina a.s. Soběslav. Seznamte se s nabídkou jejich zahradních center na www.raselinazc.cz. Podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže a pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, využijte eshop.raselina.cz …

Komentáře