Taky už to cítíte? Obzvlášť brzy po ránu. Jakoby letmý dotyk podzimu. Pro ty z vás, kdo topíte dřevem, to mimo jiné znamená přípravu na topnou sezonu. Dlouhé dny ve společnosti pily, sekyry a kalače. Dřina a pot. Ale být to tak rozhodně nemusí. S řetězovými pilami a hydraulickými štípačkami vše zvládnete za jediné odpoledne.
Dřevo většinou koupíte v podobě dlouhých klád, které je nejdřív potřeba zkrotit zuby motorové pily. Abyste se ale zbytečně nenadřeli, přizvěte na pomoc tu pravou pomocnici.
Moderní pila nejen že vydrží spolehlivě pracovat několik let, ale především ušetří vaši energii. Abyste se nemořili hned na začátku při zuřivém tahání za startovací šňůru, pak pamatujte na to, aby měl stroj dekompresní ventil, Primer a poloautomatický sytič – jen tyto tři „vychytávky“ vám zaručí nahození stroje během pár vteřin.
Před koupí se také zaměřte na výkon a délku řezné lišty. Lidé ale právě v tomto kritériu chybují, protože se řídí heslem: „Čím delší lišta, tím lepší pila“. Pak se často stává, že si pořídí stroj s dlouhou lištou, ale malým výkonem a řezání se tak pro ně stane noční můrou, u které se opravdu dost zapotí. Pamatovat byste měli také na bezpečnost. Standardem každé kvalitní pily je bezpečností brzda, která stroj při prudkém pohybu směrem k vám okamžitě zablokuje.
Na čtvrtky raz dva
Potom co jste se příjemně rozcvičili s motorovou pilou, je na čase přistoupit ke štípačce a vrhnout se na nařezaná polena. Při práci si uvědomíte, že hydraulické štípačky nešetří „pouze“ vaše tělo, ale šetří také váš čas, který potom lépe využijete pro rodinu nebo pro své koníčky. Kromě toho sami uvidíte, že si snadnou práci s robustními stroji doprovázenou charakteristickým praskotem a vůní dřeva rychle oblíbíte.
Ať už horizontální nebo vertikální modely, všechny hydraulické štípačky by měly být robustní celokovové konstrukce se snadným ovládáním, funkčními kolečky pro dokonalou mobilitu a výkonnými elektromotory, v případě vertikálních typů je navíc samozřejmostí tříúrovňový polohovatelný stůl, dvojitý bezpečnostní úchop a zrychlený pohyb klínu, díky němuž zvládnete rozčtvrtit 10 velkých klád za necelých 15 minut. Štípačky tak dokážou být až 5x rychlejší než sekyra a kalač.
V dnešní hektické době už někteří svůj „zápas“ s poleny vzdali a pořizují si naštípané dříví. Tím ale ona jednoduchá rovnice Dřevo = Laciný zdroj tepla přestává fungovat. Vzhledem k tomu, že se ale s řetězovou pilou a se štípačkou nemusíte nezpracovaných klád nijak obávat, můžete si do zmiňované rovnice dosazovat rovnítko i nadále.
Připravil: Mountfield a.s.
www.mountfield.cz