Trápí vás pořád rýma? Zkuste ji vyléčit rýmovníkem.

Vložil | 16.1.2017 | Žádné komentáře | BALKONOVÉ A POKOJOVÉ ROSTLINY

 

Pro ty z nás, kteří mají rádi alternativní způsoby léčby nachlazení, přinášíme radu, jak pěstovat bylinu, která vám při nachlazení nejen pomůže, ale zároveň posílí i tolik potřebnou imunitu.

plectranthus_1Španělský tymián, indický brutnák, eukalyptus nebo zelená molice. To všechno jsou názvy, které se vžily pro označení dužnaté byliny, která se latinsky jmenuje Plectranthus. Má specifickou vůni, která je směsí éterů máty, meduňky a eukalyptu a jeho silice je možné využívat v případě, že jste onemocněli rýmou nebo nachlazením. Nejjednodušší způsob použití je ten, že listy nastříháte, lehce rozmačkáte a dáte v počtu asi 10 kusů (dle velikosti) do 0,5 litru horké vody. Necháte 2-3 minuty louhovat a potom můžete inhalovat. Rychlou pomocí je také způsob, kdy listy Plectranthusu jen lehce promnete v prstech a budete k nim po dobu alespoň 1 minuty čichat. Z rýmovníku se dá také vařit čaj.

plectranthus-argentatus-rymovnik-citronovyNávod na pěstování: rýmovník je naprosto nenáročná rostlina, která miluje dostatek tepla a nesnáší zimní větrání, popř. průvan. Svůj růst zastavuje při teplotách pod 10 oC. Nevadí mu suchý vzduch, který může být i horký, takže ho můžeme pěstovat přímo na okenním parapetu nad radiátory ústředního topení. Co se týče zálivky, rýmovník je náchylný na dlouhodobé přelévání, v takovém případě mu pak zahnívají kořeny. Zálivku provádíme tak, že substrát necháme nejprve vyschnout a pak rostlinu lehce zalijeme. Protože se Plectranthus prodává jako velmi nenáročná pokojová rostlina, odpovídá tomu i stav, kdy ho po zakoupení přineseme z obchodu. Baly těchto rostlin bývají hodně prokořeněné a byliny pak špatně rostou. První pomocí tedy je, ihned po zakoupení rýmovník vyjmout z plastového květníku a dát do nádoby asi o 2 cm většího průměru. Na dno umístíme drenáž v podobě kamínků, kořeny neošetřujeme, bal pouze obsypeme kvalitním substrátem s přídavkem kompostu. Pokud budeme přesazovat další jaro, kořeny již částečně redukujeme jako u všech pokojovek a pro přesazení volíme výživnou propustnou zeminu asi s 1/3 písku. Z hlediska udržení tvaru rýmovník pravidelně zaštipujeme, to proto, aby se hodně rozrůstal a nesl velké množství listů. Na škůdce a choroby není rýmovník náchylný, chemická ochrana tedy není nutná. Pokud připravujeme čaj, který léčí i horečnaté stavy, kašel a má vliv také na odčervení organismu, používá se odvar (2-3 minuty) ze dvou listů na jeden hrnek horké vody.

Důležitá informace: v podmínkách evropského klimatu není Plectranthus zimovzdorný, během zimních měsíců ho tedy musíme pěstovat pouze v bytě. Od května do září ho pak letníme v zahradě, kde nabírá potřebnou sílu a kondici.


TIP RAŠELINA a.s.

kvetinova_zeminaTaké pro pěstování této pokojovky můžeme použít Zahradní a květinovou zeminu. Ta je vyrobena mícháním a tříděním rašelin, kompostu a vápenatých hnojiv. Je to univerzální pěstební zemina s příznivě upraveným obsahem organických látek, s vhodnou půdní kyselostí, obsahující potřebné množství základních i stopových živin. Je vhodná pro pěstování květin (balkonových, letniček i pokojových), zahradních rostlin i zeleniny. Pro pěstování některých druhů květinových kultur zvlášť náročných na lehké až střední půdy (např. všechny druhy palem) doporučujeme smíchat s cca 10 % písku. V e-shopu k dostání za 79 Kč, balení 40 litrů.

hnojivo_listPro přihnojování Plectranthusu doporučujeme Hnojivo pro pokojové rostliny LIST. To obsahuje základní výživové prvky v optimálním poměru NPK 7-4,5-6. Všechny okrasné nekvetoucí rostliny pěstované v květináčích nebo jiných nádobách tak obdrží potřebné množství živin a jejich růst bude zdravý, intenzivní a bohatý. Hnojivo podporuje také intenzivní vybarvení listů a tvorbu listových silic. V e-shopu k dostání za 44 Kč, balení 1 litr.

Komentáře