I když vám to podle průběhu letošního hodně teplého, a i v těchto dnech příznivého, počasí připadá možná brzy, přijde během krátké doby opravdový podzim a kromě zahrady bude nutné zazimovat také rostliny z balkonů a teras.
Aby nám nádobová a truhlíková vegetace dělala radost i v příštím roce, musíme vyhovět jejím požadavkům na zimování a připravit každý druh na vegetační klid individuálně. A jak postupovat?
MUŠKÁTY
Protože tyto rostliny obsahují poměrně hodně vody, musí se domů přenést již před prvními nočními mrazíky. Jejich zazimování není těžké, chyby se dělají pouze v tom, že nerozlišujeme muškáty vzpřímené a muškáty plazivé (pnoucí). První z nich (vzpřímené) je dobré z truhlíků vyndat a zabalené do klasických novin (ideální jsou kvůli kvalitě papíru 3 – 4 vrstvy) uložit do tmavého chladného sklepa. Seřezávat se nemusí, to nechte klidně až na jaro následujícího roku, až je budete znovu vysazovat. Nemáte-li sklep, pak je z nádoby nevyndávejte a i s ní je postavte na co možná nejchladnější místo v chodbě nebo nevytápěné garáži. Pozor ale, musí mít k dispozici světlo! Při tomto způsobu zimování se ale bez seříznutí nadzemní části rostliny už neobejdete.
Muškáty pnoucí ponecháváme na rozdíl od vzpřímených v truhlíku a dáme je na světlé a chladnější místo (ideální teplota je v rozmezí 5 – 10 oC). Lehce je spíše kvůli okolnímu prostoru, než samotným rostlinám zakrátíme, a jinak ponecháme v klidu. Přes zimu jen lehce doplňujeme vláhu a kontrolujeme zdravotní stav. Pokud bychom muškáty zimovali v moc teplém prostředí, „půjdou“ i v době vegetačního klidu do růstu a zbytečně ztratí na síle. A to se pak na jaře projeví nejen slabými přírůstky, ale i sporadickým nakvétáním!
BOUGANVILEA
Tato exotická rostlina v podobě malého stromku s vyšším kmínkem je v poslední době mezi pěstiteli nádobových rostlin na terasách hodně oblíbená. Protože se ale jedná o zástupce subtropické vegetace, musíme jí věnovat zvýšenou pozornost. Aby netrpěly kořeny zimou, stavíme květník na polystyren, který izoluje. Teplota pro přezimování je u této středomořské krásky kolem 10oC a před umístěním do světlého nevytápěného prostoru bychom měli její dlouhé výhony seříznout asi o 1/3 nebo 1/2 . Výše zmiňovaná izolace „od spoda“ je důležitá, protože kořeny v chladném, popř. i vlhkém prostředí zapříčiněném špatnou zálivkou zahnívají, což většinou nepoznáme. Na jaře pak Bouganvilea špatně a pozdě raší a také hůře nakvétá, nebo nekvete vůbec.
FUCHSIE STROMKOVÉ I TRUHLÍKOVÉ
Po té, co korunu nebo přerostlé výhony zakrátíme asi na polovinu, můžeme fuchsie uložit s truhlíkem nebo květináčem do studeného světlého sklepa či větratelné garáže. Není-li k dispozici dostatek světla, rostlina zareaguje tím, že shodí všechny listy, ale zůstává i nadále živá. Během vegetačního klidu fuchsie skoro nezaléváme a nemusíme moc hlídat ani teplotu. Její krátkodobý pokles pod bod mrazu rostlina bez problémů ustojí! Nemáte-li k dispozici sklep, postačí k zimování i méně vytápěná místnost (např. ložnice) nebo světlá chodba či schodiště. Při vyšších teplotách (ne ale nad 18oC) rostlina částečně přirůstá, seřezávat ji ale nemusíme. To provedeme až na jaře, přes zimu by se zbytečně vysilovala.
BEGONIE A JIŘINY
Oba tyto zástupci patří mezi rostliny hlíznaté. Hlízy begónií musíme po ukončení vegetace před prvními mrazíky vyndat ze substrátu, očistit a uložit ideálně do suchého (zásadně nevlhčit) papírového sáčku nebo krabice se suchou vláknitou rašelinou. Tam je skladujeme na dobře větratelném místě při teplotách kolem 10 – 12 oC až do jara, kdy je opět sázíme do přenosných nádob.
Zakrslé mini jiřiny, které na jaře vysazujeme do vyšších truhlíků nebo hlubších prostornějších nádob, necháváme na stanovišti tzv. přemrznout. To znamená, že je nevyndaváme před příchodem prvních mrazíků, ale až o něco později. Správně vyzrálé hlízy poznáme tak, že je jejich nadzemní část v oblasti kořenového krčku lehce zdřevnatělá. Zelené výhony zakrátíme na 10 – 15 cm a hlízy umístíme „na volno“ v suché větrané místnosti po dobu asi jednoho týdne až deseti dnů. Pak je očistíme a umístíme do bedničky se suchou rašelinou nebo pilinami či jemnými hoblinami. Zbytky nadzemní zelené hmoty musí zůstat volné, jinak hlízy zasypeme celé. Během zimních měsíců hlízy kontrolujeme a napadené ihned odstraňujeme. Teplota pro zimování jiřinek by se měla pohybovat kolem 5 oC, max. do 10oC.
Durman je rostlinou, která na venkovním stanovišti dokáže při dostatku světla, závlahy a výživy vytvořit hodně zelené hmoty. Tu ale na podzim kromě poškozených a nemocných větví nezakracujte, rostlina by na jaře pozdě a méně kvetla. Pokud nemá durman v období zimování dostatek světla, shazuje poměrně rychle listy. Jedovatý oleandr rovněž neseřezáváme a zimujeme na chladném a světlém stanovišti při teplotách do 12oC. Mírné přejití mrazem v krátkém časovém úseku dřevině nevadí, naopak. Pokud necháte jednu noc durman „na mrazu“ (ale jen lehce pod nulou), v příštím roce lépe pokvete. Budete-li ho ale zimovat jenom v teple, což vydrží, následující rok patrně nepokvete vůbec!
OVOCNÉ STROMY A KEŘE
Kromě okrasných rostlin pěstujeme hlavně na terasách ve větších nádobách často také ovocné stromky (jabloně, hrušky, jeřabiny) a keře (maliny, ostružiny). Protože se jedná většinou o choulostivější šlechtěné zákrsky, vyžadují tyto dřeviny důkladné zimování. Stejně jako u většiny výše zmiňovaných rostlin postačí pro klidové období během zimy světlé stanoviště s nižšími teplotami a střídmá zálivka. A jedná-li se o maliny ve velké nepřenosné nádobě, pomůžeme si zakrytím chvojím nebo obložením stěn „kontejneru“ silnějším polystyrénem.
Než balkonové a truhlíkové rostliny zazimujete, proveďte postřik proti škůdcům a chorobám. Jinak se během vegetačního klidu namnoží a na jaře se nepostačíte divit!
Autor příspěvku: Ing. Jan Stropnický
Podzimní práce na zahradách a zahrádkách jsou v plném proudu, se vším vám mohou pomoci výrobky z produkce společnosti Rašelina a.s. Soběslav. S celou jejich škálou se můžete seznámit třeba v nabídce zahradních center na www.raselinazc.cz, podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže! A pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, či nemáte možnost nikam cestovat, využijte eshop.raselina.cz…