Pokud plánujete postavit zahradní domek, budete jej muset něčím zastřešit. Na malé zahradní dřevostavby se přitom nahlíží jinak než na rodinné domy k trvalému bydlení, protože jejich konstrukce je technicky jednodušší.
Konstrukce chatek a zahradních domků je přizpůsobená účelu. Většinou jde o jednoduché opláštěné rámové nebo srubové konstrukce s menší tloušťkou obvodových stěn.
Při výběru střešní krytiny proto doporučujeme vybírat z lehkých střešních krytin, které jsou dostačující a nezatěžují konstrukci. Na betonové nebo keramické tašky zapomeňte, protože jsou těžké a z hlediska statiky vyžadují i vyšší nosnost obvodových stěn a úpravy střech tak, aby bylo možné na ně tašky vůbec položit.
Asfaltové šindele dokáže položit na střechu zahradní chaty i zručný kutil
Pravděpodobně tou nejlepší a nejrychlejší variantou je použití asfaltových šindelů, které nezatěžují konstrukci. Jsou lehké a dobře odolávají povětrnostním vlivům. Zdaleka už nepřipomínají nějakou černou lepenku posypanou bílým pískem, jako tomu bývalo dříve. V obchodech je široký výběr tvarů a barevných provedení od červené přes šedou a černou až k modré a zelené. Jejich obrovskou výhodou je také možnost použití i na střechách s poměrně malým sklonem.
Velkou výhodou je fakt, že i jen trochu zručný majitel zahradního domku si dokáže takovouto střešní krytinu položit bez problémů sám. Stačí mu k tomu prakticky jen ostrý nůž a kladívko. Reálná životnost takové krytiny se přitom počítá v desítkách let. Stačí se o ni jen minimálně starat. V podstatě na střeše nesmí ulpívat napadané listí nebo mech, protože poté materiál rychleji degraduje.
Plechová střešní krytina je odolná a prakticky vás přežije
V poslední době se na střechy zahradních domků používá i plechová střešní krytina. Je lehká, ale běžný kutil si ji na zahradní domek už sám nepoloží, protože potřebuje i speciální nářadí, které doma běžně nemá.
Plechová krytina se vyrábí buď jako profilovaná, falcovaná, nebo jako maloformátová šablona. Její výhodou je vedle nízké hmotnosti hlavně vysoká odolnost i proti extrémnímu krupobití. Doplňky i okapové systémy se navíc dodávají ve stejné povrchové úpravě jako střešní krytina. Lze ji použít i na střechu s velmi nízkým sklonem a z hlediska životnosti je dokonalá, protože díky speciálním úpravám a nátěrům majitele zahradního domku prakticky přežije.
Plochá střecha dnes už není žádný problém
Relativně specifická je střešní krytina na zahradní chaty, které mají plochou střechu. Nepoužívá se žádná asfaltová lepenka, ale speciální fólie, která se využívá i při budování zahradních jezírek a bazénů. Hydroizolační fólie se buď svařuje, nebo slepuje, a poté dokonale izoluje proti vodě.
Velmi často se tyto fólie zakrývají vrstvou dekoračního štěrku. Střecha pak pohledově vypadá daleko lépe, než když tam máte jenom šedou nebo zelenou fólii. Je to ideální řešení, které se používá u střech, které nemají téměř žádný sklon, nebo na úplně rovné střechy.
Pokud vybavíte svůj zahradní domek kvalitní střešní krytinou, bude chráněný před deštěm a sněhem. Každá střecha musí být vybavená i nějakým oplechováním a okapovým svodem, aby se chata zbytečně nepodmáčela. Dešťovou vodu z okapu je dobré svádět do nějakých trativodů nebo ji efektivně zachytávat v nádobách nebo nádržích.
Pro jakou střešní krytinu se ale rozhodnout, aby byla pěkná, dlouho vydržela, a přitom vás nepřipravila o životní úspory? Odpověď není jednoduchá – každý materiál má své klady a zápory a stejně tak i své příznivce a odpůrce. Výběr na trhu je přitom obrovský.
Autor příspěvku: Vladeko s.r.o Tachlovice
Pokračování příště…