Peletové grily jsou na rozdíl od všech jiných typů těchto zařízení (keramické, plynové, elektrické) z hlediska konstrukčního naprosto odlišné a velmi důležitou roli u nich hraje i plocha místa, kde se pokrmy připravují…
Zásadní rozdíl je v tom, že peletové grily mají tzv. nucený oběh vzduchu. U všech ostatních typů grilů je jeho proudění zajištěno přirozenou fyzikální vlastností, která vychází z toho, že teplý vzduch je lehčí a stoupá vzhůru. Regulace je tedy velmi jednoduchá až primitivní, v podstatě jde o to, že pouze zavíráme anebo otevíráme vzduchovací otvory, jež zajišťují proudění tepla od spodu nahoru. Peletové grily jsou díky přítomnému vestavěnému ventilátoru sofistikovanější a fungují v přeneseném slova smyslu jako velké horkovzdušné trouby. Samozřejmě že sálavé teplo vycházející z prostoru, kde se pelety spalují, najdeme i zde, ale díky nucenému oběhu vzduchu je vyhřívána celá grilovací komora, která může být poměrně veliká.
Nucený oběh vzduchu je základ!
To, že máme v tomto zařízení tzv. nucený oběh teplého vzduchu, s sebou nese jednu obrovskou výhodu. Tou je skutečnost, že v prostoru grilovací zóny najdeme místa s různou teplotou, čehož se dá následně využít při přípravě pokrmů. Rozložení teplot uvnitř grilovací komory ukazuje fotografie z termokamery a pro lepší představu můžeme uvést následující: stoupneme-li si čelem k peletovému grilu a otevřeme víko komory, kde se připravují pokrmy, nejvyšší teplotu naměříme uprostřed grilu. To je dáno tím, že se zde nachází centrální jednotka hoření, do které se z násypky dostávají díky transportéru dřevěné pelety. Ty zde hoří, čímž vzniká sálavé teplo. O něco menší teploty najdeme v prostoru naší pravé ruky a relativně „nejchladněji“ je pak vlevo od středu. To znamená v prostoru, kde je umístěna násypka s peletami.
Různé teploty pro různé pokrmy v rámci jednoho grilování
Jak již bylo uvedeno, různé teploty v rámci grilovacího prostoru nám umožňují připravovat celou škálu pokrmů najednou. Budeme-li upravovat suroviny vyžadující nižší teplotu, ale dlouhý čas na vaření, umístíme ho nalevo. Pokrmy, které potřebují středně vysokou teplotu dáme doprava a ty jež řadíme do kategorie „rychlého grilování“ (např. steaky, tzv. ploché maso) připravujeme v centrální části, kde je teplota největší. Tady ještě můžeme teplotu částečně regulovat tím, že otevřeme nebo přivřeme přívod vzduchu, ale i tak je přímý účinek velkého žáru dominantní.
Velikost komory je důležitá!
S rozložením tepla na grilovací ploše souvisí úzce její rozměry. Asi i laik pochopí, že pokud máme využívat vysoký žár uprostřed, standardní teplo vpravo a nízké teploty vlevo, musí být plocha vcelku velká, protože jinak se rozdíly stírají. S tím souvisí i rada, která říká, máte-li místo a chcete investovat do peletového grilu, kupte si, pokud možno ten největší, který se vám pod pergolu nebo do letní kuchyně vejde. Z hlediska velikosti můžeme tato zařízení podobně jako třeba oděvy rozdělit na kategorie třídy M, L a S.
Z těchto informací jasně vyplývá, že nejmenší grily budou mít teplotní diferenciaci skoro nulovou, protože na malém prostoru komory nelze výše popsané rozdíly teplot docílit! Problém je totiž v tom, že všechny velikosti peletových grilů mají stejný výkon a stejně velké ohniště (základní parametry výrobku). Zajistit tak to, že vlevo bude teplota nízká, vpravo střední a uprostřed vysoká u těch nejmenších prostě nejde, chybí zde potřebná plocha do stran.
Věta, která říká, že zde na velikosti opravdu záleží, má tak hluboký význam. Pokud si totiž koupíme nejmenší možný peletový gril, a budeme s ním standardně zacházet, neuspoříme žádné palivo tak, jak se mnozí mylně domnívají, ale pouze se připravíme o výhodu, kterou jiná zařízení nemají!
Možnost připravovat díky diferencované teplotě více pokrmů najednou je totiž hned po ekologickém způsobu grilování druhou největší výhodou těchto zařízení! Tak proč se o ni zbytečně připravit? Přemýšlejme o tom, až budete vybírat gril pro svou zahradu nebo venkovní kuchyň…
Autor článku: GrilyKrby.cz
Pokračování příště…