Sponzor rubriky

Plánujete vysazovat okurky? Nezapomeňte na prevenci proti houbovému vadnutí, je nejvyšší čas!

Vložil | 6 5, 2019 | Žádné komentáře | UŽITKOVÁ ZAHRADA

Možná již za pár týdnů budeme vysazovat na volné záhony plodovou zeleninu a jistě si vzpomeneme i na to, že nám některé rostliny okurek v létě uvadaly. Vyšší příděl vody v podobě zálivky nepomáhal, jednalo se o houbovou chorobu, se kterou je ale třeba se vypořádat již nyní.

vadnutí_počátekDobře známé letní vadnutí okurek je běžné a pokud se jedná pouze o vláhový deficit, rostlinu nepoškodí. Stačí přidat na intenzitě zálivky a problém je vyřešen. Následně se okurky vzpamatují a listy opět napřímí do vodorovna.

Jiná situace ale nastává, jedná li se o houbové onemocnění. To zpočátku nepoznáme, protože i v tomto případě je tzv. vratné. Dá se pozorovat hlavně při skokovém zvýšení teploty nebo při intenzivním slunečním záření. My se ho většinou snažíme odstranit zálivkou, ta ale nepomáhá a vše končí stavem celodenního vadnutí a úhynem rostliny, které je provázeno hnilobou kořenových krčků či postupným hnědnutím a odumíráním kořenů.

Chemická ochrana v podobě postřiku nepomáhá, porost vadne a zasychá. Původci vadnutí okurek totiž většinou přetrvávají v půdě na zbytcích napadených rostlin a bojovat s nimi je potřeba již teď, na jaře!

Merpan 80 WGA jak? Především používáním zdravé nebo dezinfikované zeminy, dále pak roubování vysazovaných okurek na tykev fíkolistou, popř. zálivkou fungicidními přípravky, kterými zem ideálně důkladně prolijeme. Asi jeden týden až 14 dnů před výsadbou, maximálně do týdne po ní!

K osvědčeným přípravkům patří např. PROPLANT. Ten patří mezi systémovém fungicidy určené k boji proti houbovým chorobám v zelenině, okrasných rostlinách a okrasných dřevinách. Dalším podobným přípravkem je pak MERPAN 80 WG, fungicidní přípravek k ochraně ovocných dřevin, okrasných rostlin, zeleniny a révy proti houbovým chorobám. A někteří pěstitelé doporučují také známý PREVICUR.


TIP RAŠELINA a.s.

substrat_rajcatra_paprikyPro kvalitní pěstování poldové zeleniny doporučujme Vita Natura Substrát pro rajčata a papriky, který je je vyroben z kvalitní tříděné rašeliny a organických hnojiv. Neobsahuje průmyslová hnojiva, a tedy splňuje všechny podmínky pro ekologické pěstování. Je vhodný pro pěstování všech odrůd rajčat a paprik. Vhodný je též pro nádobové a pytlové pěstování. Zde je ale důležité mít dostatek odtokových děr a substrát doplňovat v průběhu vegetace o živiny z organických hnojiv. V e-shopu k dostání za 56 Kč, balení 20 litrů.

hnojivo_plod_kvetK přihnojování pak můžeme použít např. hnojivo Hortilon Premium PLOD A KVĚT, které obsahuje všechny potřebné živiny včetně mikroprvků pro výživu rostlin v průběhu celé vegetace. Svým složením podporuje růst i kvetení a následně také větší násadu plodů. K benefitům patří jistě i vysoký obsah fosforu, jež podporuje násadu květů a následnou tvorbu plodů, 100 % rozpustnost ve vodě a fakt, že živiny včetně mikroprvků v chelátové podobě jsou pro rostliny přítomny ve snadno přijatelné a vysoce účinné formě. V e-shopu k dostání za 129 Kč, balení 1 kg.

Máte-li zájem o výrobky z produkce společnosti Rašelina a.s. Soběslav (substráty, hnojiva, kondicionéry růstu aj.), které vám při  výsadbě zahradních rostlin jistě pomohou, můžete se seznámit i s nabídkou jejich zahradních center na www.raselinazc.cz. Podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže! A pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, využijte eshop.raselina.cz ….

 

Komentáře