Posezení v zahradě pod pergolou a nebo někde ve stínu stromu u jezírka je jistě příjemná věc. Jednou ale naše stolky, lavičky a křesílka doslouží a my stojíme před rozhodnutím sehnat nábytek nový. Neměli bychom však spěchat, naopak, nechme se inspirovat ještě před zahájením nové sezony. A tak ideální čas na výběr nového zahradního nábytku je právě teď, zkuste třeba ten z týkového dřeva!
První otázkou, která nás asi napadne, je ta, jak dlouho toto dřevo vydrží a jak se o něj správně starat. Teka obrovská – to je ten strom, z jehož dřeva je týkový nábytek vyráběn. Pro zpracovatelské účely se pěstuje na velkých plantážích v západní Africe, východní Asii a nebo v Americe. Každá oblast je něčím specifická a pochází z ní dřevo různých vlastností a kvality. Stromy jsou silné, velké a dosahují v průměru výšky 35 metrů. Nábytek z méně kvalitního dřeva vydrží kratší dobu, je ale zase o něco levnější. Někdy však může praskat a prohýbat se, je to dáno tím, že je méně kvalitní. Abychom docílili potřebné životnosti, musíme takové výrobky velice dobře ošetřovat, což nábytek ale zase prodraží.
Jestliže se rozhodneme pro opravdu kvalitní dřevěný teakový nábytek, musíme hledat takový, který je vyroben z tzv. třídy dřeva A. Je sice dražší, ale máme jistotu, že vydrží i několik desetiletí. Je to z toho důvodu, že takové dřevo obsahuje nejvyšší možné procento olejové pryskyřice, která potřebnou kvalitu zajišťuje. A je-li jí ve dřevě málo, není toto dost dobře chráněno před povětrnostními podmínkami.
Při nákupu se nebojte, a na křesílko či polohovatelnou lenošku se posaďte. Jde přece o to, aby vám dobře sloužily a to jinak než vyzkoušením nepoznáte!
Proč týkový nábytek?
Teakové dřevo jako surovina nabízí spoustu dobrých vlastností. Je vodovzdorné (hodí se tedy výborně i k jezírku nebo koupacímu bazénu), dobře odolává houbám, plísním i běžným škůdcům dřeva. Při celoročním umístění v zahradě mu nevadí ani vítr, slunce, déšť a sníh a uváděna je i slušná mrazuvzdornost.
Péče a ošetřování
Neošetřovaný nábytek z tohoto dřeva je již na první pohled šedivý a nevzhledný. Naopak ten, o který jsme pečovali správně se leskne jako slunce, prodejci říkají, že musí mít zlatavě medovou barvu. I když se často doporučuje jarní a podzimní ošetření, je pravdou, že kvalitní teakový nábytek stačí impregnovat jedenkrát do roka, a sice na jaře.
Olejů určených k jeho ošetření je spousta druhů, většinou je dobré dát na radu prodejce, který ví, jak kvalitní dřevo nábytek má a podle toho poradí i odzkoušenou variantu oleje. Ale před tím, než ho na křesílko nebo stolek nanesete, je nutné nábytek dobře očistit. To se provede omytím mýdlovou vodou, za použití jemného kartáčku. Následně necháme dřevo oschnout a teprve pak nanášíme olej (nátěr, postřik).
Pestrost zahradního nábytku, a to se netýká jen teakového, je obrovská. Pro naše účely tak můžeme nakoupit nejen klasické stoly a židle, ale také lehátka k bazénu nebo konstrukce pro stínidla a deštníky. A doladit vše je možné také truhlíky na terasové rostliny nebo lampami či jednoduchými lavicemi. Výběr je opravdu široký, záleží jen a jen na našich potřebách…
Autor textu: Dušan Hora