Většina z nás si grilování spojuje s létem, maximálně s podzimem, kdy se „plechové“ varianty grilů dostávají z hlediska použitelnosti na hranici svých možností…
Pokud si chceme užít zahradní párty s přáteli i v době, kdy je několik stupňů pod nulou a lehce popadává sníh, je nutné k přípravě pokrmů využít grily BIG GREEN EGG. A proč zrovna je?
Kamoda grily umožňují bezproblémový provoz i v zimě!
Možná si řeknete, že stát někde na terase či na balkóně v době, kdy je teplota kolem nuly, a čekat, až se vám na grilu upeče kousek masa, moc smysl nedává! Existuje ale spousta letních kuchyní s možností zakrytí bočních stěn anebo míst, která jsou pod pergolou a před nepřízní počasí je chrání posuvné stěny. Uvnitř pak můžeme nainstalovat plynové vyhřívače, u nichž si nejen v teple popovídáme, ale popijeme i svařeného vína či voňavý čaj. Grilování v zimě (ty naše jsou rok od roku mírnější) je tak čím dál tím běžnější a lidé ho považují za příjemné zpestření všedních dnů. Ale k tomu, aby vše proběhlo tak jak má, potřebujeme kvalitní gril!
Použijeme-li v těchto případech klasický plechový, potýkáme se s tím, že nedokáže díky své konstrukci vyvinout dostatečně vysokou teplotu. A pokud ano, „pojede“ na maximální výkon, což mnohdy stačit nemusí. Následně se pak na vnitřní straně plechového víka vytvoří kondenzát, který při zkapáváni dovnitř ovlivňuje nežádoucím způsobem chuť grilovaných pokrmů. Výrobci plechových zahradních grilů o této problematice většinou nemluví, a tak nikde nenajdeme doporučení, kdy už grily z hlediska výše venkovní teploty raději nepoužívat.
BIG GREEN EGG na toto samozřejmě i z hlediska marketinkového rád poukazuje a v prospektech přináší spoustu fotografií zimního grilování.
Jak je to možné?
Odpověď na tuto otázku hledejme v oblasti použitých materiálů. Keramická hmota, z níž jsou kamoda grily vyrobeny, má totiž lepší vlastnosti než obyčejný plech. Skořápka je mohutnější, keramika má jinou tepelnou vodivost i koeficient úniku tepla. V praxi to pak znamená, že ani za zhoršených povětrnostních podmínek se nemusíme bát, že bychom měli s přípravou zimní zahradní párty potíže.
K dehtování zde v podstatě nedochází, protože jakmile keramiku rozpálíte, ta teplo drží. Lehce zvýšený únik tepla tu sice je, ale není to na úkor teploty ve vnitřním grilovacím prostoru. Samozřejmě je třeba počítat s tím, že spálíme o trochu více paliva, ale to nám v tomto případě jistě vadit nebude.
Hlavní zásady zimního grilování
Aby se i ve zhoršených povětrnostních podmínkách BIG GREEN EGG choval tak jak má, musíme dodržet pár jednoduchých základních pravidel:
a) díky nižší teplotě okolí roztápíme gril asi o 15-20 minut dříve než v létě. Je totiž potřeba počítat s tím, že se doba na jeho rozehřátí prodlužuje.
b) místo pevných podpalovačů se doporučují elektrické rozpalovače, které zapálí uhlí lépe a po celé ploše násypu rovnoměrně.
c) z hlediska výběru dřevěného uhlí použijeme prioritně takové, které je pro zimní měsíce speciálně vyrobeno (např. Pitmaster Marabu Gastro). Jedná se o uhlí z exotických dřev, která mají vyšší hustotu, a tudíž i výhřevnost.
d) velmi důležité je rovněž to, aby bylo uhlí naprosto suché! Takové, které vám spadne do sněhu, nebo bylo skladováno jen venku pod přístřeškem, nepoužíváme. Nedokázalo by totiž zajistit maximální výhřevnost.
e) grily stojící přes zimu venku na terase musí být zakryty kvalitním plastovým obalem, do něhož nesmí zatékat. Pokud se střídají mrazy a oblevy, dosti často ke stěně grilu přimrzne gumové těsnění, které se při otevírání víka snadno poškodí. Výměna je sice možná, ale stojí nás to zbytečně několik stovek!
Těchto pár zásad jistě rádi dodržíme, protože atmosféra zimního grilování s přáteli je neopakovatelná a rádi na něj při letních setkáních vzpomínáme.
Pokračování příště…
Autor příspěvku: GrilyKrby.cz